Membrana dachowa

Rodzaje folii dachowych

Najważniejszą cechą folii dachowych jest to, iż wszystkie chronią konstrukcję i izolację cieplną dachu przed wiatrem. Nie przepuszczają wody. Przepuszczają jedynie parę wodną i tylko w jedną stronę. Mogą także stanowić tymczasowe pokrycie dachu. W zależności od ich odporności na promienie UV, mogą wytrzymać od 4 tygodni do 6 miesięcy.

Folie dachowe stosuje się z powodzeniem w konstrukcjach dachów spadzistych. Generalnie można podzielić folie na trzy grupy: folie ochronne (niksoparoprzepuszczalne), folie o wysokiej paroprzepuszczalności oraz folie paroizolacyjne. Wszystkie te rodzaje folii mają swoje przeznaczenie oraz inne zalecenia dotyczące układania i dobrania do rodzaju konstrukcji dachu.

Folie ochronne niskoparoprzepuszczalne

To folie o paroprzepuszczalności nie przekraczającej 100 g/m2/24 h. Zwykle są białe, jasnoszare, a czasem jasnożółte. To najtańsze folie dachowe, dlatego są chętnie stosowane, często jednak niepoprawnie. Należy pamiętać, że taką folię można stosować w ocieplonym dachu tylko wtedy, gdy pomiędzy izolacją cieplną a folią pozostawi się szczelinę wentylacyjną, którą będzie odprowadzana wilgoć przedostającą się z wnętrza domu. Folia ta ma zbyt małą paroprzepuszczalność, aby wilgoć mogła się przez nią wydostać w całości, a jej nadmiar skraplając się tuż pod folią, zawilgacałby konstrukcję oraz izolację dachu. W praktyce wykonanie szczeliny pomiędzy ociepleniem a folią jest trudne i pracochłonne, dlatego jeśli dach ma być ocieplony, bezpieczniej i prościej jest zastosować droższą folię wysokoparoprzepuszczalną.

Folie wysokoparoprzepuszczalne

Rodzaje folii dachowych

Paroprzepuszczalność, czyli zdolność tych folii do przepuszczania pary wodnej, przekracza 700 g/m2/dobę. Wyglądem przypominają nie folie, lecz papier lub sztywną tkaninę. Dlatego niektóre z folii wysokoparoprzepuszczalnych nazywane są włókninami. Mogą być białe, szare, czarne albo w bardzo jaskrawych kolorach charakterystycznych dla konkretnego producenta: żółtym, zielonym czy szafirowym. Takie folie stosuje się zamiast sztywnego poszycia i papy wtedy, gdy poddasze ma być ocieplone, a na dachu na łatach i kontrłatach będą ułożone dachówki ceramiczne, cementowe lub blachodachówki. Spośród wszystkich rodzajów folii tylko folia wysokoparoprzepuszczalna może stykać się z izolacją cieplną. Są też specjalne folie wysokoparoprzepuszczalne, które można układać – zamiast papy – na sztywnym poszyciu z desek lub płyt drewnopochodnych. Ocieplając dach, na którym ułożone jest sztywne poszycie i folia, trzeba pamiętać, że pomiędzy deskowaniem a izolacją cieplną zwykle powinna być szczelina wentylacyjna.

Paroizolacja

Rodzaje folii dachowych

Folie paroszczelne, montowane są jako ostatni element izolacji i mają za zadanie ochranianie konstrukcji dachu i izolacji cieplnej przed wilgocią wytwarzającą się wewnątrz budynku podczas normalnego użytkowania mieszkania. Nie wszystkie materiały termoizolacyjne wymagają ochrony paroizolacyjnej. W przypadku ocieplenia połaci dachowych włóknami celulozy nie stosuje się warstwy paroizolacji. Folie te nie zapewniają jednak całkowitej szczelności, ponieważ przepuszczają minimalne ilości pary wodnej (0,5 g/m2/24h). Folie paroizolacyjne produkowane są przede wszystkim z polietylenu. Mogą być jedno- lub kilkuwarstwowe. Najtańsze, ale też najmniej trwałe są jednowarstwowe folie niezbrojone. Trwalsze i mocniejsze są folie zbrojone, wzmacniane siatką z tworzywa. Dostępne w sprzedaży są także folie z dodatkową warstwą aluminium, która odbija ciepło, ograniczając w ten sposób ucieczkę ciepła z pomieszczeń. Specyficznymi właściwościami odznaczają się także folie wzmacniane włókniną celulozowo – wiskozową lub polipropylenową. Wchłaniają one nadmiar wilgoci, a gdy wilgotność spada, oddają ją z powrotem do otoczenia. Folie paroszczelne mocuje się od strony pomieszczeń ogrzewanych, osłaniając nimi izolację termiczną. Paroizolacja, z kolei, zasłaniana jest płytami gipsowo-kartonowymi, które są najczęściej wykorzystywanym materiałem do wykańczania połaci dachowych w poddaszach użytkowych.

Porównanie folii

Rodzaje folii dachowych

Zdaniem specjalistów z firmy Brass Polska z technicznego punktu widzenia można wyróżnić kilka istotnych parametrów pozwalających na porównywanie własności folii dachowych. Podstawowym parametrem jest ekwiwalentny (porównawczy) współczynnik oporu dyfuzyjnego Sd. Jego wartość wyrażana w jednostkach długości porównuje opór dyfuzyjny danego materiału do określonej wysokości słupa powietrza. Na wartość współczynnika oporu nie wpływają takie warunki zewnętrzne jak wilgotność powietrza, czy temperatura w trakcie badania. Często spotykanym błędem jest porównywanie strumieni pary wodnej przechodzących przez materiał (np. 1300 g/m2/24 h), bez uściślenia warunków badania, gdyż na wielkość strumienia pary wodnej ma wpływ zarówno temperatura jak i wilgotność powietrza w trakcie badania. Dlatego nie można porównywać tej wielkości nie mając pewności, że badanie zostało wykonane w takich samych warunkach. Natomiast w celu porównywania należy wykorzystywać współczynnik Sd.

Oprac P.K.

4.9/5 - (17 votes)

Data publikacji: 31 grudnia, 2012

Autor:

4.9/5 - (17 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. zaintresowany
    poniedziałek, 3 czerwca, 2019

    Warto zainwestować w dobrą folię dachową najlepiej w taką którą w projekcie zalecił architekt,aby uniknąć ujemnych skutków stosowania nieodpowiednich foli dachowych do danej konstrukcji dachu.Na rynku są dostępne różne typy foli i należy dokładnie je dobierać do dachu budynku i do ich instalowania powinny być zatrudnione ekipy dekarzy,które potrafią doradzić jaki w odpowiedni sposób montować taką folię.

Podobne artykuły