Rodzaje i parametry ogniw fotowoltaicznych

Rodzaje i parametry ogniw fotowoltaicznych
Rodzaje i parametry ogniw fotowoltaicznych 

Na pierwszy rzut oka nie tak łatwo odróżnić panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych. Panele fotowoltaiczne nie wytwarzają jednak ciepła, lecz prąd.

Mimo iż nie zdajemy sobie z tego sprawy, moduły fotowoltaiczne, popularnie nazywane też bateriami słonecznymi lub PV, spotykamy na co dzień, jadąc autobusem czy samochodem. Służą one bowiem do oświetlania znaków i tablic informacyjnych przy drogach, przejść dla pieszych, a także do zasilania parkometrów i lamp ulicznych.

Coraz częściej można je również zobaczyć na dachach domów jedno- i wielorodzinnych, na dachach hal czy elewacjach biurowców. Spotyka się je również tam, gdzie trudno doprowadzić sieć elektryczną lub jest to mało opłacalne – na przykład we wsiach położonych wysoko w górach.

Wytworzony przez panele fotowoltaiczne prąd z promieniowania słonecznego może zostać wykorzystany zarówno do zasilenia oświetlenia, jak i lodówki, pralki bądź telewizora. Ogniwa o niewielkiej mocy stosowane są także w lampach ogrodowych.

Największą sprawność panele osiągają od kwietnia do sierpnia, natomiast jesienią i zimą w czasie pochmurnych dni ich wydajność spada o 30%.

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Do wytwarzania ogniw fotowoltaicznych najczęściej stosowany jest krzem. Zależnie od tego, w jakiej postaci pierwiastek ten jest wykorzystywany, do wyboru mamy różne rodzaje ogniw.

Ogniwa amorficzne powstają z bezpostaciowego, niewykrystalizowanego krzemu, mają niską sprawność, która wynosi 6-10%, ale są najtańsze. Można z nich budować elastyczne lub transparentne moduły, z których ostatnie znajdują szerokie zastosowanie jako elementy zintegrowane, na przykład na fasadach, daszkach i balustradach budynków użyteczności publicznej.

Ogniwa polikrystaliczne wykonywane są z wykrystalizowanego krzemu (zazwyczaj mają niebieskawy odcień), ich sprawność waha się między 14 a 18%. Cena modułów nie jest wygórowana, dlatego są najczęściej stosowane w instalacjach montowanych w domach jednorodzinnych. Zdaniem wielu fachowców w polskich warunkach są najbardziej optymalne.

Ogniwa monokrystaliczne produkowane są z pojedynczego dużego kryształu krzemu, pociętego na cienkie płytki. Wyróżniają się długą żywotnością oraz wysoką sprawnością, czyli możliwością przetworzenia światła słonecznego w energię elektryczną, która wynosi 17-22%. Ogniwa te są niestety dość drogie, więc mimo ich wyższej sprawności niż pozostałych typów, poniesione na nie nakłady nie zwrócą się nam szybko.

Ważne parametry

W kartach katalogowych producenci oprócz sprawności modułu fotowoltaicznego podają następujące parametry:
• moc w pick-u, czyli w szczycie zapisywaną symbolem Wp. Parametr ten określa, jaką moc w watach może osiągnąć panel w najbardziej sprzyjających warunkach. Moc ta niestety, wraz z upływem czasu spada – około 0,5% rocznie. Moc modułów oferowanych w sprzedaży (o powierzchni od 0,3 do 1,5 m2) wynosi od 30 do 300 Wp.
• tolerancja mocy – wielkość oznaczająca, że deklarowana moc modułu fotowoltaicznego w określonych warunkach nie będzie nigdy niższa. W praktyce jej wartość powinna być dodatnia i wahać się między 0 a 5%.

W opisie modułu podawany jest również zakres wartości temperatury, w jakich może on pracować, oraz jego waga i wymiary.

Uwaga: mimo że wielkości modułów w poszczególnych firmach są zbliżone, to zarówno ich grubość, jak i szerokość oraz długość nie są ujednolicone.


Rodzaje i parametry ogniw fotowoltaicznych
5 (100%) 7 głos[ów]


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także