Ruina, w której chce się mieszkać

Ruina, w której chce się mieszkać
Ruina, w której chce się mieszkać 

Dom wygląda jak opuszczona ruina, ale jego wnętrze zwala z nóg. Na zlecenie klienta, który pragnął zamieszkać w opuszczonym domu, pośród wiejskiej scenerii hiszpańskiej Palencii, architekci ze studia Jesusa Castillo Oli zrealizowali niezwykły projekt.

Choć z budynku pozostała jedynie murowana skorupa, architekci potraktowali zlecenie jako okazję do interwencyjnego badania relacji między nowym a starym. W efekcie udało im się zachować pamięć o miejscu, zamykając w jego ramach nowoczesną, wygodną przestrzeń. W ten sposób stworzyli intrygującą hybrydę La ruina habitada, czyli ruinę, w której aż chce się mieszkać.

Interwencja w pustą skorupę i dobudowanie kamiennego muru z czerwonej cegły, podtrzymującego piętro budynku, pozostaje niewidoczna z zewnątrz.

Część pierwotnej przestrzeni mieszkalnej została zamknięta i zmieniona w nowoczesny, surowy loft. Pozostałe ściany tworzą ogrodzenie dla półpublicznego dziedzińca, podczas gdy zewnętrzna fasada budynku została zachowana w nienaruszonym stanie.

Okna zainstalowano na powierzchni elewacji, by nowa konstrukcja nie przerywała ciągłości starej struktury. Niedoskonałości zniszczonej konstrukcji tworzą harmonijny kontrast z elementami wykończenia oraz meblami, wykonanymi z podstawowych, surowych materiałów – szkła, stali, drewna i płytek ceramicznych.

Wnętrze nowoczesnego loftu od starego dziedzińca dzieli jedynie szklana fasada oraz duże przeszklone drzwi, nie pozwalając mieszkańcom zapomnieć o dualistycznej naturze La ruina habitada.

Tekst i zdjęcia: www.fpiec.pl

Data utworzenia: 23.04.2017


Komentarze

  • Zuza napisał(a):

    Pomysł jest co najmniej dziwny. Większość ludzi nawet jak nie ma pieniędzy to buduje tak, aby z zewnątrz wyglądało jak najlepiej, a w środku jest różnie. Tu właściciel chciał aby jego budynek wyglądał tak sobie, natomiast w środku jest pałac.

  • Wiktor napisał(a):

    Świetny pomysł. Zawsze chciałem pomieszkać w domu, który ma swoją historię i nie jest taki sam jak wszystko dookoła, a najlepiej mocno odstaje od współczesności. Adaptacja zachowująca historię, oryginalny wygląd, proste materiały przy zachowaniu funkcjonalności - super sprawa. Chciałbym kiedyś mieć szansę pomieszkać w takim domu.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły