Na rynku

Ryczałtowcy, Wy też możecie pomóc jednym procentem!

Osoby prowadzące firmy budowlane i remontowe często korzystają z opodatkowania ryczałtem. Dzięki takiemu sposobowi opodatkowania ich podatek wynosi jedynie 5,5% przychodów. 1% tego podatku mogą przekazać jednej z organizacji pożytku publicznego jednak wielu z nich nie korzysta z tej możliwości.

Ryczałtowcy mają prawo przekazania 1% podatku na OPP dopiero od 2009 roku. Początkowo z możliwości tej korzystało mniej niż 20% podatników. Z roku na rok liczba ta rośnie, jednak nadal prawie połowa podatników przekazuje całość swojego podatku do Skarbu Państwa.

Za rok 2014 z tytułu 1% podatku organizacje pożytku publicznego otrzymały 557,6 milionów złotych. Jeśli każdy uprawniony przekazałby 1% podatku, wartość ta wyniosłaby jednak aż ok. 750 mln złotych. To wielka kwota, która mogłaby skutecznie pomóc wielu potrzebującym.

„Przekazanie 1 procenta podatku jest jednym z najlepszych i najłatwiejszych sposobów wsparcia stowarzyszeń i fundacji, które realizują cele pożytku publicznego” – mówi Bartosz Poliński z Fundacji Onkologicznej Alivia.

Z jakiego powodu wielu ryczałtowców nie wskazuje żadnej OPP w swoim rozliczeniu PIT?

Według raportu Stowarzyszenia Klon/Jawor „Zaangażowanie społeczne Polek i Polaków” wśród często wymienianych przyczyn braku wsparcia OPP podatnicy wskazują zbyt niskie dochody. Aż jedna dziesiąta z nich uważa, że ich wsparcie byłoby zbyt niewielkie. Warto jednak pamiętać, że dla organizacji liczy się nie tylko wysokość pojedynczej wpłaty, ale również liczba podatników, którzy takiej wpłaty dokonają.

“Nawet kilkuzłotowe wpłaty to dla naszych podopiecznych dostęp do nowoczesnych leków, szybszej diagnostyki i większy komfort życia w chorobie”  – tłumaczy prezes Fundacji Onkologicznej Alivia.

Wśród innych przyczyn nie wskazania w formularzu PIT żadnej z OPP częsty jest brak zainteresowania tematyką 1% podatku. Jak podaje raport „Zaangażowanie społeczne Polek i Polaków”, brak zainteresowania wykazuje 13% podatników. Jednocześnie, aż 20% uczestników badania stwierdziło, że nie przekazali 1% podatku żadnej organizacji, ponieważ ich formularz PIT wypełnił ktoś inny.

Przekazanie 1% podatku na OPP jest bardzo proste. Wystarczy na formularzu PIT-28 wpisać numer KRS jednej z organizacji w sekcji „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)”.

Aktualna lista organizacji pożytku publicznego jest dostępna na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jedną z nich jest ALIVIA – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych, która pomaga osobom chorym na nowotwory. Finansuje m.in. terapie nierefundowane przez NFZ, nowoczesną diagnostykę, konsultacje medyczne. Aby wesprzeć Alivię, wystarczy podać jej KRS – 0000358654.

Pamiętajcie! Termin rozliczenia PIT mija dla ryczałtowców już 1 lutego 2016 r.

 

Źródła informacji:

  • Ministerstwo Finansów „Informacja dotycząca kwot 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych przekazanych organizacjom pożytku publicznego z rozliczenia za 2014 rok” (www.finanse.mf.gov.pl/documents/766655/5008832/Wykaz+organizacji+pożytku+publicznego,+które+w+2015+otrzymały+kwoty+1+proc.) oraz raporty MF z poprzednich lat.
  • Zaangażowanie społeczne Polek i Polaków. Wolontariat, filantropia, 1% i wizerunek. organizacji pozarządowych. Raport z badania 2013. Stowarzyszenie Klon/Jawor (www.malopolskie.pl/Pliki/2015/20140407_RAPORT_final-1.pdf)
5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 5 stycznia, 2016

Autor:

5/5 - (3 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły