Na rynku

Rynek pokryć dachowych w Polsce wzrośnie w roku 2015 o 5%

Po spadkowym roku 2013, w roku 2014 wartość rynku pokryć dachowych w Polsce utrzyma się na poziomie około 1,7 miliarda złotych. Natomiast w latach 2015–2016 spodziewane jest rynkowe przyspieszenie. W rezultacie, w roku 2016 wielkość rynku powinna przekroczyć poziom 60 mln m2, z czego ponad połowę rynku nadal reprezentować będą prace modernizacyjne.

Według raportu firmy badawczej PMR pt. „Rynek pokryć dachowych w Polsce 2014 – Prognozy rozwoju na lata 2014-2020” w segmencie dachów płaskich rok 2014 powinien zamknąć się około 5% wzrostem, na co kluczowy wpływ będzie miała stosunkowo dobra kondycja budownictwa niemieszkaniowego, a w jego ramach zwłaszcza budownictwa przemysłowego. Przedłużenie okresu funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych sprawiło, że w roku 2014 wielu inwestorów podjęło decyzję o budowie nowych zakładów lub rozbudowie istniejących. W rezultacie, okres rozkwitu dla segmentu dachów płaskich potrwać może nawet do roku 2016.

Również w segmencie dachów spadzistych w latach 2015-2016 analitycy PMR oczekują przyspieszenia. Jest to wynik zarówno obecnej poprawy koniunktury wśród inwestorów indywidualnych, jak i oczekiwanego przyspieszenia inwestycyjnego wynikającego z braku konieczności zdobywania pozwoleń budowlanych dla osób fizycznych.

W perspektywie długoterminowej spodziewana jest stabilizacja rynku pokryć dachowych na poziomie nieco powyżej 60 mln m2. Na brak dalszego ożywienia wpływ mogą mieć postępujące obostrzenia na rynku kredytów hipotecznych oraz spowolnienie po boomie inwestycyjnym w strefach ekonomicznych. Z drugiej strony, jeżeli rzeczywiście wprowadzone zostaną ułatwienia w inwestowaniu w domy jednorodzinne, prognozy te mogą okazać się bardziej optymistyczne. Obecnie trudno jednak przewidzieć, jak brak pozwoleń budowlanych wpłynie długoterminowo na zachowania inwestycyjne osób fizycznych.

Największym segmentem rynku pokryć dachowych w ujęciu wartościowym pozostają pokrycia metalowe. Odpowiadają one aż za jedną trzecią rynku, głównie dzięki ich szerokiemu zastosowaniu zarówno na dachach spadzistych jak i płaskich. Drugim co do wielkości segmentem materiałowym są pokrycia ceramiczne (28%), które są najczęściej stosowanym materiałem na dachach spadzistych. Trzeci segment rynku to pokrycia bitumiczne (22%), stosowane przede wszystkim na dachach płaskich.

Analiza głównych producentów pokazuje, że wszystkie segmenty rynku pokryć dachowych w Polsce zdominowane są przez kilku największych graczy. Najbardziej rozdrobniony segment pokryć dachowych to pokrycia metalowe. Spoza pierwszej trójki pochodzi w nim ponad 40% instalowanych marek. W przypadku pokryć bitumicznych udział ten wynosi 37%, a dla materiałów ceramicznych – 21%. Wśród pokryć cementowych tylko 6% stanowią materiały spoza czołowej trójki.

Badanie na próbie 300 przedsiębiorstw o profilu dekarskim, wykazuje, że najwyższymi poziomami sprzedaży w swoich segmentach materiałowych mogą poszczycić się następujące firmy: Roeben (pokrycia ceramiczne), Pruszyński (metalowe), Icopal (bitumiczne), Braas (cementowe) oraz Fakro (okna i świetliki dachowe). Pojawienie się w tym zestawieniu aż dwóch firm stanowiących własność polskich inwestorów świadczy o wciąż mocnej pozycji krajowych producentów na rynku pokryć dachowych.

Niniejsza informacja została przygotowana w oparciu o dane zawarte w najnowszym raporcie firmy PMR “Rynek pokryć dachowych w Polsce 2014 – Prognozy rozwoju na lata 2014-2020”. Autorem raportu jest Bartłomiej Sosna, Główny analityk rynku budowlanego, kontakt: tel. +48 12 618 90 55, e-mail: bartek.sosna@pmrcorporate.com

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 12 grudnia, 2014

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły