Rynny

Rynny stalowe fakty i mity

Rynny stalowe, obok rynien z tworzywa z PVC, są produktami najczęściej wybieranymi przez inwestorów. Mimo tego na drodze decyzji zakupowej pojawia się wiele wątpliwości i pytań odnośnie ich funkcjonalności, ochrony i trwałości. Jakie mity krążą o systemach rynnowych, a jakie fakty są warte zapamiętania?

Montaż rynien stalowych jest trudniejszy niż montaż rynien z tworzywa pvc – MIT

Wśród wielu wykonawców panuje opinia, że montaż rynien stalowych jest znacznie trudniejszy w porównaniu z montażem rynien z tworzywa pvc. Jest to mit, gdyż zarówno stalowe systemy rynnowe, jak i z tworzywa pvc montuje się na tej samej zasadzie czyli przy użyciu łączników uszczelkowych. W przypadku orynnowania Galeco mamy do dyspozycji łącznik klamrowy oraz łącznik z hakiem. Doświadczenie i skala sprzedaży pokazują, że łącznik z hakiem jest wybierany częściej przez dekarzy ze względu na swą funkcjonalność (centralne podparcie hakiem punktu łączenia dwóch rynien) – mówi Marcin Przybyłek, Szef Śląskiego Biura Handlowego Galeco w Mikołowie.

Rynny stalowe szybko rdzewieją i rysują się – MIT

Jeżeli docinanie rynien będzie odbywać się przy użyciu specjalnych nożyc do blachy, stalowy system rynnowy będzie odporny na rdzewienie. Niedopuszczalne jest cięcie rynien stalowych szlifierką kątową, ponieważ na ciętej krawędzi wypalana jest warstwa ocynku chroniąca przed korozją. Stal, z której wykonane są rynny, to materiał długowieczny ze względu na jej przekrój. Wysoką trwałość zapewnia zastosowanie czterech warstw ochronnych: powłoki organicznej, podkładu, warstwy pasywacyjnej i ocynku.

W celu ochrony rynien i rur spustowych przed zarysowaniami, wielu producentów stosuje folię ochronną. Ponadto firma Galeco w celu zminimalizowania ryzyka zarysowań wywinęła zakładkę blachy w rurze spustowej do wewnątrz. Zarysowanie elementów stalowych orynnowania, np. podczas montażu, nie jest problemem w sytuacji, kiedy uszkodzona została tylko powłoka lakieru – mówi Marcin Przybyłek, ekspert Galeco – Warstwa ocynku znajdująca się pod lakierem „zabliźnia” uszkodzone miejsce na zasadzie elektrolizy. Jednak ze względów estetycznych i technicznych każdą uszkodzoną powłokę lakierniczą zalecamy zabezpieczyć lakierem zaprawkowym, pamiętając o wcześniejszym odtłuszczeniu zarysowanego miejsca – dodaje.

Rynny i rury spustowe nie mogą być ukryte – MIT

Do niedawna ukrycie rynny i rury spustowej faktycznie było utrudnione, dlatego też wykonawcy bardzo rzadko podejmowali się takiego wyzwania. Cztery lata temu firma Galeco przełamała ten stereotyp wprowadzając na rynek system rynnowy bezokapowy dedykowany nowoczesnym budynkom bez tradycyjnego okapu.
Zdaniem niektórych inwestorów i projektantów piony spustowe kłócą się z estetyką budynku, co z kolei przez wiele lat było niewygodne w przypadku projektów nowoczesnych budynków. Wprowadzając na rynek system Galeco BEZOKAPOWY rynny i rury zostały ukryte w warstwie ocieplenia – mówi Marcin Przybyłek ekspert Galeco – Jest to całkowicie bezpieczne rozwiązanie pod warunkiem dokładnego i prawidłowego montażu. Bezwzględnie należy pamiętać o tym, aby piony spustowe wykonane z pvc były dokładnie klejone klejem agresywnym. Tak zamontowane orynnowanie bezokapowe jest bezpieczne, bez ryzyka przeciekania połączeń, co potwierdziły badania w Instytucie Techniki Budowlanej. Również w tym systemie ITB dopuścił montaż rynien w poziomie, bez spadków – dodaje. Jest to nowoczesne podejście do tematu orynnowania, które daje nowe możliwości projektantom, architektom, a także inwestorom, którzy są amatorami prostych i zwartych budowlanych form.

4.9/5 - (9 votes)

Data publikacji: 18 września, 2017

Autor:

4.9/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły