Drewno konstrukcyjne

Rytel pospolity – owad drewna drzew leśnych i owocowych

Drewno, jako tworzywo naturalne, jest często siedliskiem wielu owadów drewna. Każdy z nich ma własne upodobania, przyzwyczajenia i w innym stopniu je wykorzystuje. Wszystkie jednak traktują drewno jako schronienie i miejsce do rozwoju, powodując jego fizyczne niszczenie.

Wśród wszystkich owadów drewna rytel pospolity – Hylecoetus dermestoides (fot. 1) jest wyjątkowym, ponieważ atakuje drewno drzewa świeżo ściętego a nawet jeszcze drzewa rosnącego (fot. 2 i 3). Należy do rodziny drwionkowatych. Roi się od kwietnia do czerwca. W tym czasie samica znosi jaja i wraz ze sporami – grzybnią, którą hoduje i spożywa, umieszcza je pod korą drzew czy w starych otworkach, pęknięciach drewna. Z jaj po 14 dniach wylęgają się larwy (fot. 4), które drążą w drewnie chodniki o długości 20 cm, w różnych kierunkach, jednak najczęściej w głąb drewna lub w kierunku stycznym do obwodu. Trocinki żywego drewna wyrzucają na zewnątrz chodnika (fot. 5). Ponieważ larwy żywią się hodowaną przez nich na ścianach chodników grzybnią (Edomyces hylecoeti), to drewno suche, czy nawet przesuszone, nie jest atakowane przez tego owada.

Rytel pospolity- owad drewna drzew leśnych i owocowych

W badanym przypadku, wykonanym w ramach rzeczoznawstwa, owad ten wybrał sobie tym razem w sadzie – drzewa owocowe. Z praktycznych badań technicznych tego owada wynika, że potwierdzają się w pełni wszystkie uprzednio stwierdzone przez badania naukowe wiadomości o jego życiu i żerowaniu. Można by tylko dodać, że tym razem w sadzie drzew owocowych, wybrał sobie takie gatunki jak śliwę i gruszę, a nawet oddaloną o 200 m wierzbę płaczącą.

Fot. 4 Larwa rytla pospolitego.Fot. 4 Larwa rytla pospolitego.

Jak wynika z badań naukowych i technicznych rzeczoznawcy, owad ten w lesie czy w sadzie, ogrodzie (drzew owocowych) atakuje drzewa słabsze. Stąd z badań tych wysuwa się prosty wniosek, że w lesie z takimi zaatakowanymi dłużycami należy jak najszybciej uciekać, wywozić je do tartaku, na przerób, natomiast w sadzie drzew owocowych nie ma to większego znaczenia, ponieważ drewno drzew owocowych, po okresie wyeksploatowania ich i ścięciu, jest rzadko przerabiane na różne wyroby z drewna. Rytla pospolitego w sadzie można też zwalczać środkami chemicznymi, tak jak czyni się to z spuszczelem pospolitym czy innymi owadami drewna, ale w tym przypadku nie zachodzi taka potrzeba. Nie jest on groźny dla drzew owocowych rosnących, a jego chodniki są adaptowane przez ich siły obronne i nie mają większego wpływu na stan techniczny i jakość owocowania.

Przedstawiając w krótkim zarysie życie i zagrożenia ze strony rytla pospolitego w stosunku do drzew owocowych, w sadach i ogrodach przydomowych, można powiedzieć, że jego pojawienie się nie jest groźne i nie ma większego znaczenia w optymalnym prowadzeniu działalności sadowniczej. Natomiast co do drzew leśnych, z których drewno jest przerabiane na wyroby, jest groźny i wymaga zwalczania, o czym leśnicy wiedzą najlepiej.

Inż. Zbigniew Gęsiński
Rzeczoznawca NOT, wieloletni biegły sądowy w dziedzinie technologii drewna
Fot. autora, M.J

4.9/5 - (12 votes)

Data publikacji: 24 kwietnia, 2014

Autor:

4.9/5 - (12 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły