Elektronarzędzia

Scheppach – koń, na którego warto postawić

Zakupienie dobrej i zarazem taniej maszyny do obróbki drewna to częsty problem dla klientów, którzy zajmują się obróbką drewna i produkcją drewnopochodnych towarów na małą i średnią skalę, czy choćby dla przyszkolnych pracowni. Istnieje kilka marek od lat oferujących swoje wyroby, ale albo są to produkty z górnej półki, dostępne za wcale niemałe pieniądze, albo są to niemarkowe maszyny, najczęściej pochodzące z Dalekiego Wschodu, których cena jest bardzo przystępna, natomiast jakość pozostawia z reguły wiele do życzenia. Powstała w ten sposób luka na rynku na szczęście powoli zostaje zapełniona przez ofertę coraz to nowych (przynajmniej na naszym rynku) producentów.

Jednym z nowych graczy jest niemiecka firma Scheppach, która od około roku, za pośrednictwem swojego polskiego dystrybutora – spółki LANGE ŁUKASZUK -oferuje spory wybór bardzo ciekawie zaprojektowanych maszyn w przystępnych cenach. Ta znana na rynku niemieckim i z powodzeniem konkurująca tam z Metabo marka to jeden z najszybciej rozwijających się w Europie średniej wielkości producentów maszyn i narzędzi dla przemysłu drzewnego. Od 1997 roku firma wprowadziła na rynek niemiecki ponad 80 nowych modeli maszyn, co stanowi niespotykany wynik. Wszystkie maszyny spod szyldu Grupy Scheppach produkowane są w zgodzie z najważniejszymi normami europejskimi: GS „Geprufte Sicherheit” – znak „sprawdzenia bezpieczeństwa” przez bardzo liczący się German Trade Association, GS „Pył drzewny sprawdzony” – znak „sprawdzenia na pył” oznacza, że przy podłączeniu do odpowiedniego odciągu wiórów urządzenie dopuszcza z powrotem w obieg nie więcej niż 2 mg pyłu/m3, H2 – certyfikat informujący, że emisja pyłu z odciągu wiórów SCHEPPACH jest niższa od 0,2mg/m3. Ponadto wszystkie produkty posiadają załączoną deklarację CE, co oznacza, że każda maszyna spełnia odpowiednie podstawowe wymagania dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa, jak również spełnia wymagania przepisów bezpieczeństwa elektrycznego.

Scheppach – koń, na którego warto postawić

Oferta narzędzi SCHEPPACH jest bardzo szeroka i obejmuje piły ukosowe, piły stołowe, stołowe szlifierki tarczowe, grubościówki i heblarki, piły taśmowe, frezarki,tokarki,łuparki,odciągi wiórów i wiele innych maszyn znajdujących za- stosowanie również w ogrodnictwie. Co najmniej jeden model zasługuje na szersze omówienie ze względu na swoją popularność w Niemczech i przyległych krajach, atakże z uwagi na to, iż doskonale reprezentuje całość oferty. Jest to heblarko-grubościówka HMS2600 CI, dostępna w dwóch wersjach silnikowych – z silnikiem na 230 wolt i 400 wolt, czyli na tzw „siłę”. HMS 2600 CI jest efektywną i ekonomiczną maszyną kierowaną głównie do małych wytwórców produktów z drewna czy do pracowni szkolnych. Jej główne cechy to:
• Żeliwny blat stołu roboczego, który jest znacznie wytrzymalszy niż np aluminiowy, spotykany w maszynach innychmarek,
•Wysokość x szerokość prześwitu grubościowania: 250 x 210 mm i możliwość precyzyjnego regulowania prześwitu z dokładnością do 0,1 mm za pomocą korby obrotowej. To udogodnienie zasługuje na szczególną uwagę, gdyż inne marki na rynku polskim nie zawsze oferują taką dokładność,
•Prędkość posuwu materiału: 5m/minutę, przy obrotach wałka z dwoma nożami HSS napoziomie 6500/min,
• Silnik o mocy 2500 wat, która wydaje się w zupełności wystarczająca oraz duży ogranicznik na blacie stołu,
• Waga 135 kg, czyniąca maszynę bardzo stabilną i praktycznie wolną od wibracji.

Scheppach – koń, na którego warto postawić

Przy swojej cenie detalicznej brutto 5559 zł maszyna ta jest bardzo ciekawą propozycją. Należy zauważyć też, że konstrukcja tej grubości, mimo pewnej toporności, jest bardzo prosta i w zasadzie dzięki temu można oczekiwać bardzo małej awaryjności. Ta cecha dotyczy z resztą całej oferty Scheppach – nie spotyka się tu maszyn wyposażonych w szczególnie wyrafinowaną, a więc i zarazem delikatną i często awaryjną elektronikę. W tym przypadku można to poczytać za zaletę tych maszyn. Natomiast producent nie zapomniał o podstawowych zabezpieczeniach, takich jak na przykład blokada rozruchu, jeśli pokrywa serwisowa maszyny jest niedomknięta.

Warto też zwrócić uwagę na nowości w ofercie Scheppach, zaprezentowane podczas targów Drema 2007. Są to dwie kapówki-Capas5 i Capas7 – oraz mała piła formatowa TS4020CI. Jeśli chodzi o piły z serii Capas, mamy tu do czynienia z maszynami na wysokim poziomie wykonawczym. Capas5 to mniejsza kapówka z tarczą o średnicy 255mm, którą zgrabnie wykonuje się cięcia w poprzek pod różnymi kątami czy też po skosie. Precyzyjnie tnie drewno lub płyty do szerokości 305 mm – pomocą służy tu laser ulokowany w małym krążku na wrzecionie – tuż przy tarczy tnącej – a głębokość cięcia wynosi 80mm. Kąty cięcia są satysfakcjonujące – od 45o do 60o. Ta przenośna maszyna to gwarancja pewnej powtarzalności i dokładności w wykonywaniu pracy i dlatego powinna być interesująca głównie dla rzemieślników. Podobnie rzecz się ma z modelem większym – Capas 7, który wyposażono w tarczę o średnicy 305mm. Przy dużej szerokości cięcia (do 310 mm) i głębokości cięcia (do 102 mm), narzędzie to gwarantuje wysoką efektywność. Ostatnią okazją do zapoznania się z tymi maszynami były Targi TARBUD, które odbyły się we Wrocławiu w dniach 7-9.03.2008. Zaprezentowany w centralnym miejscu stoiska Lange Łukaszuk model Capas 5 cieszył się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie ze względu na możliwość własnoręcznego wypróbowania maszyny. Wielu profesjonalnych użytkowników z pewnym niedowierzaniem podchodziło do nieznanejsobie marki,lecz po pierwszych kilku własnoręcznych cięciach dopytywali się o cenniki, katalogi i adresy dystrybutorów, u których mogliby zapoznać się z pozostałą ofertą Scheppach.

Scheppach – koń, na którego warto postawić

Piła stołowa TS 4020, również zaprezentowana podczas targów DREMA 2007 (pierwszy publiczny pokaz w Europie), to w zasadzie mała formatówka, która oferuje pochylanie tarczy do 45 stopni. Wyposażona jest w podcinak napędzany dodatkowym silnikiem i tarczę o średnicy 315mm obracającą się z prędkością 4000 obrotów na minutę. Obecnie dostępne są trzy wersje silnikowe tej piły: 2,6kW(na 230 wolt), 3,8 kW (400 wolt) i 4,8 kW (również400wolt) – wszystkie w dwóch wariantach wyposażenia: z podcinakiem lub bez. Maszyna zaopatrzona w dodatkową boczną prowadnicę o długości 200cm, na której przesuwa się żeliwny blat z ogranicznikiem, oraz w boczne poszerzenie stołu, staje się formatówką, która wcale nie zajmuje wiele miejsca. Waga 215kg to również jej atrybut, ponieważ stanowi gwarancję stabilności. Podczas pokazów w czasie targów Drema 2007 piła ta spisywała się bardzo dobrze (autor własnoręcznie ciął płyty i kloce drewnabukowego) i wzbudziła zainteresowanie wielu producentów mebli wykonanych z płyt. Scheppach to marka, którą warto się zainteresować, gdyż oferuje produkty konstrukcyjnie zapewniające właściwy efekt pracy i bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa użytkownika. Należy pamiętać, że nie są to maszyny dla profesjonalnej masowej produkcji elementów z drewna. To raczej oferta dla rzemieślników i dość zamożnych hobbystów, zajmujących się obróbką drewna z zamiłowania.

Łukasz Lewczuk Product Manager

4.2/5 - (14 votes)

Data publikacji: 5 lutego, 2013

Autor:

4.2/5 - (14 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły