Izolacje dachowe

Skuteczna i trwała izolacja dachu

Najważniejsze przy wyborze materiału do izolacji dachu, niezależnie czy skośnego czy płaskiego, jest to, by jak najlepiej ograniczał straty ciepła, zapewniał bezpieczeństwo pożarowe, a jednocześnie dobrze izolował akustycznie. Jednak izolacyjność dachu będzie zależała nie tylko od ocieplenia, ale także od pozostałych warstwkonstrukcji oraz ilości mostków cieplnych.

Izolacja dachu skośnego – poddasze użytkowe

Jeżeli poddasze wykorzystamy jako przestrzeń mieszkalną, to niezwykle istotna jest dobra termoizolacja dachu, wyciszenie akustyczne oraz niepalność użytych materiałów.  

W tego względu do izolacji poddasza użytkowego polecana jest wełna skalna. To produkt wytwarzany w przeważającej mierze z materiału skalnego (bazalt, gabro, kamień wapienny, koks), połączonego środkami wiążącymi, z dodatkiem impregnatów. Stąd wynikają istotne dla budownictwa zalety wełny skalnej:

  • Skutecznie izoluje termicznie dzięki niskim wartościom współczynnika przenikania ciepła (wartość λ od 0,035 W/mK).
  • Jest niepalna – najwyższa klasa reakcji na ogień A1.
  • Dzięki sprężystości wełna skalna ROCKWOOL jest bardzo łatwa w montażu, klinuje się sama między krokwiami i nie wymaga dodatkowego mocowania. Łatwo więc uzyskać szczelną i ciągłą izolację.
  • Jest trwała, nie odkształca się pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych i nie osiada.
  • Nawet po kilkudziesięciu latach nie traci swoich właściwości fizyko-mechanicznych.
  • Jest paroprzepuszczalna – zapewnia zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach

Ocieplenie dachu nad poddaszem użytkowym powinno być dwuwarstwowe, co zapewni jego trwałość i szczelność. Według standardu ROCKWOOL optymalna grubość izolacji to 35 cm.  Do układania pierwszej warstwy ocieplenia polecane są maty TOPROCK SUPER lub MEGAROCK PLUS – łatwe w montażu, ponieważ są sprężyste, klinują się same między krokwiami i nie wymagają dodatkowego mocowania. Zastosowanie drugiej warstwy ocieplenia jest konieczne, by zniwelować liniowe mostki termiczne, jakie tworzą drewniane elementy nośne więźby dachowej (krokwie, jętki, kleszcze). Powinna być wykonana z płyt SUPERROCK lub ROCKMIN PLUS, które osłonią całą izolację i zagwarantują jej szczelność i ciągłość. Przed wykończeniem sufitu poddasza np. płytami g-k, należy zastosować aktywną paroizolację ROCKTECT Intello Climate Plus, co poprawi mikroklimat we wnętrzu.Ocieplanie tylko od zewnątrz

Jeżeli konieczna jest termoizolacja dachu skośnego, ale nie chcemy robić remontu poddasza, to najlepszym rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa. Dzięki niej można ocieplać dach od zewnątrz, bez prac remontowych w pomieszczeniach. ROCKWOOL oferuje produkty przeznaczone specjalnie do takiego zastosowania  – wełnę skalną TOPROCK SUPER oraz SUPERROCK.

Ocieplenie nakrokwiowe stosuje się również wtedy, gdy wewnątrz mają być widoczne elementy więźby dachowej, by uzyskać ciekawy efekt wizualny, a także kiedy planujemy ocieplić dach w standardzie domu pasywnego lub niskoenergetycznego. To wiąże się często z koniecznością zastosowania na tyle grubego ocieplenia, że nie jest możliwe jego ułożenie pomiędzy krokwiami i pod nimi. Natomiast izolacja nakrokwiowa pozwala uzyskać nawet 70-centymetrowe ocieplenie!

Izolacja dachu – poddasze nieużytkowe

Jeżeli poddasze nieużytkowe nie będzie przerabiane na mieszkalne, nie jest ono ogrzewane, to w takiej sytuacji najlepiej ocieplić stropodach nad najwyższą kondygnacją budynku, zamiast ocieplać połać dachu. Jednocześnie budując na ocieplonym stropodachu pomost ażurowy, umożliwiamy chodzenie po nim. Dzięki temu strych można wykorzystać jako miejsce do przechowywania rzadko używanych rzeczy czy jako suszarnię.

Do izolacji stropodachu wentylowanego (strop drewniany belkowy) polecane są maty z wełny skalnej TOPROCK SUPER, MEGAROCK PLUS lub płyty SUPERROCK, ROCKMIN PLUS. Standard ROCKWOOL przewiduje dwuwarstwową izolację o grubości 35 cm, układanej mijankowo, co zapewnia wysoki komfort termiczny na poddaszu oraz spełnienie wymagań stawianych w warunkach technicznych budynkom na rok 2021.

Natomiast izolacje na masywnym stropie betonowym wykonuje się z mat z wełny skalnej TOPROCK SUPER, MEGAROCK PLUS lub z płyt SUPERROCK, ROCKMIN PLUS. Standard ROCKWOOL przewiduje izolację o grubości 35 cm, układaną mijankowo w dwóch warstwach. Rozkłada się ją tak, by szczelnie pokryła całą powierzchnię.

W miejscach, gdzie jest utrudniony lub niemożliwy montaż mat lub płyt, stosuje się wełnę skalną w technologii nadmuchu – GRANROCK SUPER.  Wykonuje się z niej niepalne ocieplenie skośnych przestrzeni poddaszy użytkowych, idealnie wypełniając trudno dostępne poziome przestrzenie  na poddaszach.

Izolacja stropodachu

Dachy płaskie, czyli stropodachy, mogą mieć konstrukcję wentylowaną, w której nad stropem jest możliwa cyrkulacja powietrza, lub niewentylowaną, gdzie poszczególne warstwy stropodachu przylegają bezpośrednio do siebie.

W stropodachach wentylowanych wodoszczelne pokrycie jest oddzielone od izolacji cieplnej wentylowaną szczeliną powietrzną. Stosując paroizolację pomiędzy stropem a termoizolacją zostają wyeliminowane problemy wynikające z niekontrolowanego przepływu wilgoci, ogranicza się wykraplanie pary wodny z ogrzewanych pomieszczeń, warstwa izolacyjna nie ulega zawilgoceniu.

Taki stropodach najczęściej ociepla się techniką wdmuchiwania przez otwory wentylacyjne materiału izolującego. Poleca się do tego wełnę skalną GRANROCK SUPER firmy ROCKWOOL, stosowaną w technice nadmuchu. Wykonuje się z niej niepalne ocieplenie poziomych przestrzeni poddaszy nieużytkowych i stropodachów wentylowanych (gęstości 30 i 45 kg/m3) oraz skośnych przestrzeni poddaszy użytkowych, ścian trójwarstwowych i ścian o konstrukcji szkieletowej (gęstość 60 kg/m3).

Przy izolacji stropodachu niewentylowanego, materiały izolacyjne układa się bezpośrednio na warstwie nośnej. Wszystkie warstwy przylegają do siebie, dlatego konieczne jest ułożenie paroizolacji pod izolacją cieplną. Stropodach niewentylowany jest dobrym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń z wentylacją mechaniczną, o niezbyt dużej wilgotności względnej.

Niezależnie od tego który typ dachu planujemy ocieplić, szczególnie istotne jest, by skorzystać z najlepszych materiałów budowlanych i ekip z dobrą renomą. Izolacja dachu musi być wykonana z przeznaczonych do tego produktów, jak płyty HARDROCK MAX, MONROCK MAX E czy folia paroizolacyjna ROCKFOL SK 18234 II.

Kiedy ocieplać dach?

Ocieplenie dachu układa się po zakończeniu prac konstrukcyjnych oraz po położeniu pokrycia dachowego i wiatroizolacji. Przy budowie nowego domu to etap, kiedy są już wykonane wszystkie mokre prace. Natomiast jeżeli ocieplamy dach w remontowanym domu, najpierw należy sprawdzić, czy nie ma konieczności naprawienia np. więźby dachowej, by potem uniknąć strat ciepła.


Data publikacji: 22 grudnia, 2019

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Darek
    poniedziałek, 23 grudnia, 2019

    Prawidłowo wykonany dach to podstawa naszego bezpieczeństwa zarówno przy opadach jak też wiatrach, również wyciszanie odgłosów z zewnątrz jest istotne. Teraz kiedy sam budowałem dom wiem że nie wolno tutaj oszczędzać i trzeba wszystko wykonać z odpowiednich materiałów i nie wolno pominąć żadnego etapu. Rockwool jest tutaj liderem i warto wykorzystać jego ofertę aby być pewnym iż nasz dach będzie prawidłowo funkcjonujący przez lata.

  2. Jacek
    poniedziałek, 23 grudnia, 2019

    Dach z dobrze wykonaną izolacją da nam same korzyści i dzięki temu unikniemy niepotrzebnych strat ciepła oraz będziemy bezpieczni we własnym domu.Do wykonania izolacji dachu należy dobrze się przygotować i zlecić tę pracę fachowcom aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji oraz dodatkowych kosztów.

Podobne artykuły