Rolety, żaluzje i markizy

Słońce i światło pod nadzorem

To co jest zaletą okien połaciowych zimą – czyli więcej światła na poddaszu, latem staje się wadą. Więcej światła latem to także więcej gorącego słońca, rozgrzewającego nadmiernie pomieszczenia na poddaszu. Dlatego dopływ światła przez okna dachowe warto kontrolować. Służą do tego specjalne akcesoria – przede wszystkim rolety zewnętrzne.

Instalując okna w połaci dachu warto zawczasu pomyśleć o tym, jak będziemy regulować dopływ światła słonecznego na poddasze. Możemy starać się rozwiązać problemy, które zapewne pojawią się latem, za pomocą akcesoriów wewnętrznych, takich jak rolety czy żaluzje, ale możemy też sięgnąć po korzystniejsze rolety zewnętrzne.

Rolety zewnętrzne – najlepsza ochrona

Rolety zewnętrzne do okien dachowych są idealnym rozwiązaniem, bo chronią dom przed przegrzaniem latem i wychłodzeniem zimą. Jednak to nie jedyne ich atuty. Oprócz ochrony cieplnej w lecie i poprawy izolacyjności okna zimą rolety zewnętrzne na okna dachowe pozwalają na całkowite zaciemnienie w dowolnym momencie dnia oraz  ograniczają hałas padającego deszczu i gradu, tworząc atmosferę przyjazną do wypoczynku i snu.

Zewnętrzne rolety do okien połaciowych zbudowane są z aluminiowych listew, czasami wypełnionych wewnętrzną izolacją. Listwy doskonale tłumią dźwięki i chronią przed upałem. Lamele aluminiowe są połączone specjalnym gumowym łącznikiem zwiększającym odporność pancerza rolety na czynniki atmosferyczne. Rolety zwijają się w niewielką kasetę, którą umieszcza się nad oknem połaciowym.

Montaż rolet zewnętrznych

Roleta zewnętrzna jest bardzo łatwa do zamontowania, nawet na wcześniej zamontowanym oknie dachowym. Ich montaż to zadanie dla bardzo doświadczonych majsterkowiczów. Mniej wprawnym producenci proponują zatrudnienie wyspecjalizowanej ekipy, na przykład przeszkolonych przez firmę dekarzy (oraz elektryka, jeśli roleta ma być zasilana elektrycznie). Problemy mogą sprawić dwa etapy montażu – zdjęcie i ponowne założenie części oblachowania okna oraz wywiercenie w ościeżnicy otworu do zainstalowania korbki. Nieumiejętne wykonanie tych czynności może spowodować uszkodzenie okna i jego nieszczelność, a także nieprawidłowe działanie rolety, co może się przyczynić do jej mechanicznego uszkodzenia. Najłatwiej jest samodzielnie zainstalować roletę zasilaną baterią solarną – nie wymaga to ani doprowadzania energii elektrycznej w pobliże okna, ani też wiercenia w ramie otworu na korbkę, jak ma to miejsce w przypadku rolet podnoszonych ręcznie.
slonce-i-swiatlo-pod-nadzorem_1

Jaki sposób otwierania rolet zewnętrznych wybrać?

Aby wybrać właściwy sposób obsługi rolet należy uwzględnić miejsce montażu naszych okien dachowych oraz to, jak często zamierzamy zmieniać pozycję rolet. Jeśli okna są tak umieszczone, że ich obsługa nie jest łatwa, warto wybrać rolety zewnętrzne sterowane pilotem. Okna łatwo dostępne można wyposażyć w rolety sterowane manualnie, za pomocą korbki. Każda z firm oferujących w Polsce okna dachowe, proponuje swoim klientom te trzy rozwiązania do wyboru.

Rolety zewnętrzne Fakro mogą być:
– Zwijane ręcznie za pomocą korby (sprzedawana w komplecie).
– Zwijane za pomocą bezprzewodowego systemu Z-Wave, sterowanego przełącznikiem lub pilotem, zasilanego 15 V DC.
– Rolety Solar zwijane i sterowane pilotem, wyposażone w sterownik i akumulator, który ładowany jest z baterii słonecznej umieszczonej na rolecie. Zalecana w miejscach, gdzie brak jest możliwości doprowadzenia zasilania 230 V.

Rolety Velux mogę być:
– Ręcznie obsługiwane roleta z możliwością ustawienia w pozycji otwartej lub zamkniętej. Obrotowa ręcznie obsługiwana roleta zewnętrzna może być w pełni podniesiona lub opuszczona. Nieużywana roleta jest schowana w swojej kasecie. Aby zaciągnąć roletę, wystarczy otworzyć okno i obrócić je o 180°, aż skrzydło automatycznie zaczepi o krawędź pancerza rolety. Przy zamykaniu okna roleta automatycznie rozwinie się do dołu.
– Zdalnie sterowane i zasilane elektrycznie, sterowane za pomocą panelu dotykowego VELUX INTEGRA® znajdującego się w komplecie z oknem dachowym VELUX INTEGRA®. Panel dotykowy umożliwia korzystanie z szeregu zainstalowanych fabrycznie programów, roletami można sterować z dowolnego miejsca w pomieszczeniu. W razie konieczności roletę można również podnieść lub obniżyć manualnie przy pomocy uchwytu pozycjonującego znajdującego się w dolnej części rolety.
– Zasilane energią słoneczną, sterowane przy pomocy pilota zdalnego sterowania znajdującego się w zestawie z roletą. W razie konieczności roletę z zasilaniem solarnym można również obsługiwać manualnie. Akumulator ładowany przy pomocy energii słonecznej jest w stanie zmagazynować ilość energii wystarczającą do wykonania aż 600 cykli roboczych, nawet w przypadku braku nasłonecznienia do naładowania akumulatora.

Rolety zewnętrzne Roto mogą być:
– Obsługiwane ręcznie – manualna: obsługa za pomocą korby.
– Zdalnie sterowane z napędem elektrycznym: bezpośrednio podłączone do sieci 230 V, bez dodatkowych sterowników
– Bezprzewodowo: gotowe rozwiązanie – kabel z wtyczką zostaje połączony z gniazdkiem i roletę można obsługiwać pilotem. Rozwiązanie nie wymaga dodatkowego prowadzenia kabli oraz montażu przełączników
– Zdalnie sterowane z napędem solarnym: bez konieczności podłączania do instalacji elektrycznej. Moduł solarny (na obudowie rolety) zaopatruje w energię akumulator, dzięki czemu możliwa jest obsługa rolety. Idealne rozwiązanie, kiedy zakup rolety następuje po zakończeniu prac wykończeniowych lub przy modernizacji budynku.

4.8/5 - (13 votes)

Data publikacji: 22 lipca, 2015

Autor:

4.8/5 - (13 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. słonecznik
    poniedziałek, 30 lipca, 2018

    Należy pamiętać, że okna dachowe są elementem naturalnego doświetlenia poddasza. Im jest ich więcej lub o większej powierzchni tym lepiej je doświetlamy. Oczywiście w bezchmurne gorące dni letnie takie doświetlenie może być zmorą z uwagi na przegrzanie pomieszczenia. Zastosowanie rolet pozwala je ograniczyć. Wybór rolety, wewnętrzna czy zewnętrzna, należy już do nas. Wybrać większy komfort i bezsprzeczne zalety rolet zewnętrznych, czy tańsze rolety wewnętrzne.

  2. Krzysztof
    poniedziałek, 30 lipca, 2018

    Odpowiednie doświetlenie domu jest bardzo ważne więc odpowiednie okna polaciowe to podstawa. Jednakże bywają takie sytuacje, że potrzebujemy ograniczyć ilość światła w domu np. w trakcie bardzo słonecznych dni. Z pomocą przychodzą nam zewnętrzne rolety okienne. Łatwość montażu i wytrzymałość to ich największe zalety. Wisienką na torcie jest możliwość zdalnego ich otwierania lub zamykania.

  3. Paweł
    poniedziałek, 30 lipca, 2018

    Nie wiedziałem, że na rynku jak tak wiele dostępnych producentów rolet zewnętrznych. W dzisiejszych czasach jestem już zwolennikiem nowości i wygody. Według mnie lepiej wybrać automatykę zdalnie sterowaną pilotem i zasilaną baterią ładowaną przez słońce. Ciekawą propozycją jest oferta firmy Fakro i Velux.

  4. Paweł K
    poniedziałek, 30 lipca, 2018

    Dziś jako użytkownik domu z poddaszem użytkowym wiem jak istotne jest posiadanie okien dachowych a zaraz po tym rolet do nich. Niestety ja zaufałem wówczas roletom z materiału. Dziś zdecydowanie skorzystałbym z oferty rolet zewnętrznych firm Fakro lub Roto. Wygoda i komfort oraz dodatkowe zalety rekompensują wyższy koszt na początku. Ja już to wiem że warto.

  5. makuch
    wtorek, 31 lipca, 2018

    Dzisiaj rolety zewnętrzne to bardzo wygodne rozwiązanie. Zasilane bateriami słonecznymi i sterowane pilotem stają się bardzo atrakcyjne.

  6. ikowalska24
    wtorek, 31 lipca, 2018

    Latem faktycznie taka roleta zewnętrzna jest nieodzowna.Dodatkowa izolacja przed palącym słońcem jest konieczna,inaczej pokoje na poddaszu przeistoczyłyby się w saunę.Fakro i Velux pomyślały o tym.

Podobne artykuły