Słoneczna energia na basenie solankowym

 

Czy wodę w basenie może podgrzać słońce? Tak – możliwości są dwie: albo mowa o basenie w egipskim kurorcie, albo do systemu podgrzewania wody podłączony jest kolektor słoneczny. To drugie rozwiązanie zastosowane zostało na nowym solankowym basenie rekreacyjnym w Inowrocławiu – pierwszej tego typu inwestycji w regionie.

Solankowy basen rekreacyjny, budowany przy ulicy Świętokrzyskiej 107, wyróżnia się ciekawymi, nowoczesnymi rozwiązaniami: częściowo rozsuwany dach, pełne przystosowanie dla osób niepełnosprawnych, nowoczesna instalacja solarna do podgrzewania wody oraz liczne atrakcje wodne, w tym wanna i ławka do hydromasażu, gejzer, wodna kaskada, zjeżdżalnia dla małych dzieci oraz sztuczna rzeka.

Całkowita powierzchnia lustra wody w basenie będzie wynosiła około 170 m2. Podgrzanie takiej ilości wody nie jest tanie, jednak dzięki inwestycji w instalację solarną, koszty te zostaną zmniejszone. Osiem najnowocześniejszych wielkopowierzchniowych solarów marki Braas podłączono bezpośrednio do instalacji podgrzewającej wodę w basenach.

Fot. Braas

Kolektory słoneczne skierowane są w stronę południową, co zapewnia najlepsze warunki ich oświetlenia. Ponadto urządzenia zamontowano bezpośrednio w połaci dachu. Takie rozwiązanie przynosi kilka korzyści. Po pierwsze dach wygląda nowocześnie i estetycznie, poza tym montaż tego typu sprawia, że oszczędza się na dachówkach, które inaczej musiałyby znajdować się pod solarami. Całość jest niezwykle odporna na warunki atmosferyczne, nawet ekstremalne, oraz uszkodzenia mechaniczne.

DDobrze zaprojektowana i zamontowana instalacja może pokryć nawet 60 procent rocznego zapotrzebowania na energię i tym samym o tyle obniżyć rachunki za energię – wyjaśnia Łukasz Grzywacz, Manager Produktu Systemy Solarne marki Braas. Osiem kolektorów słonecznych marki Braas zapewni inowrocławskiemu basenowi znaczne obniżenie kosztów utrzymania obiektu.

Dotacje solarne do końca 2013 roku

Fot. Braas

Budowa rekreacyjnego basenu solankowego w 70% współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Warto w tym kontekście przypomnieć, że wnioskodawcy mogą ubiegać się o 45-procentową dopłatę, która obejmuje zakup oraz instalację systemu solarnego dla gospodarstw domowych i wspólnot mieszkaniowych, z wyjątkiem właścicieli budynków podłączonych do miejskiej sieci cieplnej z gorącą wodą, dotychczas wynoszącą średnio 6 570 złotych. Akcja, organizowana jest przez Program Priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a dokumenty można składać do końca 2013 r.*

Data utworzenia: 10.12.2012


Komentarze

  • Kinga napisał(a):

    Ktoś wpadł na świetny pomysł, podgrzewanie wody poprzez solary. Dzięki temu możemy mieć krajowe wczasy prawie jak w Egipcie, a właściciel nie płaci za to zbyt wiele, więc inwestycja pewnie szybko się zwraca.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły