Akcesoria dachowe

Śnieg na dachu – fakty i mity

Przejściowy klimat Polski ze zmienną pogodą, wahaniami temperatur i częstymi opadami atmosferycznymi ma bezpośredni wpływ na rodzime budownictwo. W przypadku konstrukcji dachu szczególnie istotne jest zapewnienie mu odpowiedniej ochrony przed wichurami, deszczem i śniegiem. Zwłaszcza wokół śniegu narosło wiele mitów, dlatego warto przyjrzeć się bliżej tematowi wentylacji i funkcjonowania dachu w okresie zimowym.

Właściwości dachówek ceramicznych, a zmienne temperatury

Pokrycia dachowe są stale poddawane działaniom niekorzystnych warunków atmosferycznych – zimą są to przede wszystkim różnice temperatur. Dlatego kluczowy wpływ na ich jakość ma wysoka mrozoodporność, co oznacza, że nawet po 150 cyklach poddawania ich na przemian ujemnym i dodatnim temperaturom nie stwierdza się zmian ich właściwości. Dlatego dachówki ceramiczne są jednym z najbardziej trwałych rozwiązań stosowanych na pokrycie dachu. Produkty firmy Röben Polska spełniają szereg norm technicznych oraz posiadają 30-letnią gwarancję producenta.

Śnieg – czy jest zagrożeniem dla dachu?

Panuje przekonanie, że śnieg zalegający na dachu stanowi zagrożenie dla jego konstrukcji. W przypadku dachów skośnych to jeden z najczęściej powtarzanych mitów. Należy pamiętać, że każdy architekt już na etapie planowania budynku bierze pod uwagę ciężar wszystkich elementów i materiałów używanych do budowy dachu, w tym także ciężar śniegu, który może na nim ewentualnie zalegać. Śnieg na dachu jest dodatkową warstwą korzystnej izolacji i nie zaleca się usuwania go mechanicznie, by nie uszkodzić pokrycia dachowego.

Śnieg na dachu - fakty i mity

Dachówki zakładkowe sposobem na śnieg i wiatr

Doskonałym rozwiązaniem przeciwdziałającym dostawaniu się śniegu w przestrzenie między dachówkami w czasie opadów śniegu czy też zamieci śnieżnych są ceramiczne dachówki zakładkowe marki Röben. Ich konstrukcja uniemożliwia nawiewanie śniegu w szczeliny między dachówkowe ponieważ są dociskane do dachu pod własnym ciężarem kolejnych rzędów, dzięki specjalnie zaprojektowanym zamkom.

Konstrukcja dachówek i odpowiedni montaż jako ochrona przed śniegiem

Elementem konstrukcji dachówek ceramicznych marki Röben są wspomniane zamki, które znajdują się po bokach i na górze produktu. Dzięki temu każdą dachówkę wpina się w następną, a dodatkowo całą konstrukcję mocuje do łat przy użyciu specjalnych klamer. Klamrowanie należy wykonać bardzo starannie stosując spinki na całej połaci. Zazwyczaj zaleca się klamrowanie co trzeciej dachówki po skosie, o ile specyfika dachu lub częste występowanie porywistego wiatru nie wymuszają innych rozwiązań. Przy klamrowaniu należy koniecznie pamiętać o miejscach wysokiego ryzyka np. obszarach wokół komina czy okien połaciowych. Zakładkowa konstrukcja dachówek w połączeniu z odpowiednim klamrowaniem redukuje do minimum zagrożenie uszkodzenia dachu przez niekorzystny czynnik atmosferyczny, jakim jest śnieg. Istotne jest również, żeby przy doborze projektu oraz w trakcie budowy pamiętać o odpowiednich akcesoriach, które dodatkowo zabezpieczą połać i pozwolą cieszyć się dachem przez długie lata.

W ofercie marki Röben można znaleźć osłony przeciwśniegowe, takie jak płotki czy śniegołapy. Zsuwający się po połaci śnieg może uszkadzać elementy pokrycia dachu, które znajdą się na jego drodze. To właśnie odpowiednie akcesoria, rozmieszczone na całej połaci pozwalają odpowiednio zabezpieczyć dach i są doskonałym uzupełnieniem osłon przeciwśnieżnych montowanych przy okapie. W przypadku montażu śniegołapów należy pamiętać o przybiciu dodatkowej łaty. Zastosowanie odpowiednich produktów oraz regularne przeglądy dachu to gwarancja bezpiecznego domu oraz trwałości pokrycia.

Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp.k.
55-300 Środa Śląska, ul. Ceramiczna 2
tel: +48 71 39 78 100
www.roben.pl

4.7/5 - (3 votes)

Data publikacji: 30 stycznia, 2021

Autor:

4.7/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. meteorolog
    środa, 22 września, 2021

    Śnieg zalegający na dachu jest szczególnie niebezpieczny w przypadku dachów płaskich. Co prawda stanowi on dodatkową warstwę izolacyjną, ale również obciąża konstrukcję dachową. Pocieszającym jest fakt, że uwzględnia się ten ciężar na etapie projektu. Przy dachach skośnych nie jest zalecane usuwanie śniegu z obawy o uszkodzenie pokrycia. Ale ważną kwestią w tym przypadku jest zachowanie doskonałej szczelności dachówek.

Podobne artykuły