Kolektory słoneczne

Solarkonfigurator – najprostszy sposób na oszacowanie zapotrzebowania na kolektory

Praktyczne narzędzie firmy Junkers pomaga szacować zapotrzebowanie na kolektory słoneczne do przygotowania ciepłej wody i/lub wspomagania ogrzewania.

Najgorętszy lipiec w historii pomiarów temperatur w USA i stan klęski żywiołowej z powodu suszy w 26 stanach, 44°C w cieniu we Włoszech i Grecji, ponad 49 w Maroku, to tylko niektóre z pojawiających się tego lata informacji. Również w Polsce temperatury przekraczające 35°C w cieniu nie są rzadkością. Naturalną konsekwencją rekordowych upałów jest poszukiwanie metod efektywnego wykorzystania darmowej energii słonecznej, do czego idealnie nadają się kolektory słoneczne.

Instalacje oparte na płaskich i próżniowych kolektorach słonecznych mogą być wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i wspomagania centralnego ogrzewania. Junkers oferuje wiele modeli kolektorów słonecznych, dostosowanych do indywidualnych, bardzo wysokich oczekiwań klientów. Dodatkowo opracował też praktyczne narzędzie pozwalające oszacować liczbę potrzebnych dla danego budynku kolektorów – Solarkonfigurator.

Konfigurator systemów solarnych Junkers pomaga ustalić, ile kolektorów słonecznych należy umieścić na dachu budynku, w którym zamierzamy wspomagać centralne ogrzewanie energią słoneczną lub wykorzystywać ją do otrzymywania ciepłej wody użytkowej.

Użytkownik Solarkonfiguratora definiuje takie zmienne jak region, w którym zlokalizowany jest budynek oraz spadek i kierunek położenia dachu. W zależności od tego, do jakiego celu ma służyć kolektor, podaje się także wielkość zasobnika (c.w.u.) bądź jednostkowe straty cieplne budynku (centralne ogrzewanie). Po wprowadzeniu wszystkich danych Solarkonfigurator oszacuje solarfaktor, czyli współczynnik korekcyjny, uwzględniający lokalizację budynku, spadek dachu oraz odchylenie od kierunku południowego, i poda liczbę potrzebnych kolektorów.

Mimo iż upały panują w Polsce tylko przez część roku, w naszej strefie klimatycznej z kolektorów słonecznych można efektywnie korzystać praktycznie przez dwanaście miesięcy.

Jak podkreśla Robert Drozd, koordynator ds. szkoleń Junkers, kolektory pełnią swoją rolę przez cały rok, nawet w zimie, do ich prawidłowego działania nie są bowiem potrzebne wysokie temperatury, wystarczy promieniowanie słoneczne.

Solarkonfigurator jest dostępny na stronie internetowej Junkers 

Program jest prosty w obsłudze i bardzo intuicyjny, jednak nie zastąpi projektanta i instalatora.

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 30 sierpnia, 2012

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły