Porady

Sposób na wiosenne przymrozki: ocieplenie namiotu foliowego

Tunele foliowe chronią rośliny przed wiatrem, opadami, wysokimi i niskimi temperaturami oraz owadami. Pozwalają wydłużyć okres wegetacji o 60 dni. Jeśli wybierzesz solidny namiot ogrodniczy i dobrze go ocieplisz, będziesz mógł uprawiać rośliny przez cały rok – nawet przy przymrozkach.

Czy trzeba ocieplać tunele foliowe?

Nie jest to konieczne, ale zalecane, jeśli chcesz uprawiać rośliny ciepłolubne, jak pomidor, papryka, ogórek, dynia czy fasola. Nie musisz wówczas przejmować się niskimi temperaturami, które w Polsce zdarzają się nawet w środku lata. Dobrze ocieplone namioty ogrodnicze:

  • umożliwiają uprawę roślin przez cały rok, także przy przymrozkach;
  • pozwalają zoptymalizować koszty utrzymania pożądanej temperatury wewnątrz tunelu – w niektórych przypadkach będziesz mógł całkiem zrezygnować z dodatkowego ogrzewania;
  • zapewniają optymalne warunki zimą, co przekłada się na szybszy wzrost roślin wiosną i znacznie obfitsze plony.

Zanim ocieplisz namiot foliowy, zadbaj o podstawy

Żeby zapewnić roślinom optymalną temperaturę do rozwoju, musisz wiedzieć nie tylko, jak ocieplić tunel foliowy, ale również, jaki model szklarni foliowej wybrać i gdzie ją postawić. Namioty foliowe do warzyw powinny stać w miejscach dobrze nasłonecznionych, niezacienionych, a jednocześnie zapewniających ochronę przed wiatrem, np. w sąsiedztwie domu, garażu, altanki, wysokich krzewów itd. Aby tunel zapewniał skuteczną ochronę, musi być wytrzymały. Stelaż powinien być wykonany ze stali zabezpieczonej przed korozją, a folia – z trwałego tworzywa (optymalna gramatura wynosi ok. 140-150 g/m2 w przypadku folii wielosezonowej). Folia musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne i dobrze naciągnięta. Całoroczne, gotowe tunele foliowe znajdziesz w sklepie Dollo.

Jak ocieplić tunel foliowy?

Do wyboru masz kilka możliwości. Najpopularniejszą metodą jest wykonanie ocieplenia z folii termoizolacyjnej (bąbelkowej). Pęcherzyki z powietrzem utrzymują ciepło wewnątrz tunelu oraz zbierają światło, dzięki czemu konstrukcja szybciej się nagrzewa w słoneczne dni. W ten sposób możesz zredukować straty ciepła nawet o 30% i zwiększyć temperaturę wewnątrz obiektu o 3-4°C. Folię termoizolacyjną załóż jesienią, gdy średnie dobowe temperatury spadną poniżej 10°C, a zdejmij wiosną, kiedy średnia dobowa temperatura wzrośnie powyżej tej wartości.

Pozostałe metody ocieplania tuneli foliowych

Najtańszym rozwiązaniem termoizolacyjnym jest słoma. Przy uprawie niektórych roślin, słoma może później posłużyć za element kompostowy. Z kolei metodą ocieplenia nie tyle całego namiotu foliowego, co samych roślin w środku, jest użycie specjalnych kloszy ogrodniczych. Mają one formę małych, szklanych lub plastikowych kopuł, które nakłada się bezpośrednio na każdą roślinę. Ze względu na niewielkie rozmiary, klosze ogrodnicze chronią przed zimnem głównie sadzonki, małe warzywa i niskie krzewy owocowe. Straty ciepła dodatkowo ograniczysz, rozkładając przy gruncie agrowłókninę (agrotkaninę). To syntetyczny materiał, który spowalnia ochładzanie podłoża i hamuje rozwój chwastów. Spróbuj także wzbogacić glebę o związki organiczne. Procesy towarzyszące ich rozkładowi powodują wytwarzanie ciepła. Jeśli zmierzasz w kierunku coraz większej lub profesjonalnej produkcji, możesz zainwestować w dedykowaną instalację grzewczą.

Czy trzeba ocieplać/ogrzewać całą szklarnię foliową?

Nie. Jeśli ciepłolubne i wrażliwe gatunki uprawiasz tylko na niewielkiej powierzchni, szczelnie oddziel tę część za pomocą kurtyny izolującej albo zastosuj tzw. minitunele, czyli małe tunele foliowe ogrodnicze, rozkładane bezpośrednio przy gruncie nad najbardziej wymagającymi roślinami.

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 25 marca, 2021

Autor:

5/5 - (4 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. sadownik
    środa, 21 kwietnia, 2021

    Tunele foliowe to konstrukcje niezbędne dla całorocznych upraw roślinnych w warunkach domowych i przemysłowych. Dla uzyskania właściwych efektów muszą one spełniać odpowiednie warunki. Ważnym jest przede wszystkim utrzymanie właściwych temperatur i wilgotności oraz oświetlenia. Artykuł jest cenną wskazówką spełnienia tych wymogów.

Podobne artykuły