Spotkanie świata biznesu z naturą

Spotkanie świata biznesu z naturą
Spotkanie świata biznesu z naturą 

Wtopiony jest w znakomicie zachowany krajobraz parkowy dawnej posiadłości mieszczańskiej, a jednocześnie zlokalizowany dokładnie w centrum gospodarczym regionu – Lyon West. Celtic Park to pierwszy kompleks biurowców, posiadający francuski certyfikat ochrony środowiska HQE (Haute Qualité Environnementale).

Niezależnie od swojej efektywności energetycznej, rozwojowy program nieruchomości dla obiektów biurowych i przemysłowych odznacza się także udanym wkomponowaniem w naturalne otoczenie. Będąca inwestorem obiektu DCB International Gruppe starała się bardzo, aby w miarę możliwości zachować drzewostan starego parku krajobrazowego o powierzchni 15.000 metrów kwadratowych w Limonest, składający się z cedrów, modrzewiów, klonów i lip. Budynki rozmieszczone są na planie otaczającej ten masyw drzewny litery L.

Ceramiczny garnitur

Z uwagi na prostotę i funkcjonalność architektury projekt ten został zrealizowany w technice okładzinowej. Prefabrykowane panele drewniane ze zintegrowaną warstwą izolacji o grubości 15 cm zostały zamocowane do ścian betonowych za pomocą metalowego rusztowania. Na taką konstrukcję nośną, wzdłuż trzech frontów budynku, została położona dachówka Actua w szarym kolorze łupka. Efekt cieplny jest widoczny – skorupa zewnętrzna nie wykazuje żadnych mostków termicznych.

Spotkanie świata biznesu z naturą

Dlaczego architekci zdecydowali się na dachówkę Actua? „Jest to materiał długowieczny, a realizacja jest tańsza niż w przypadku okładzin fasadowych, przy czym może on być układany z powodzeniem przez każdego dekarza. Ponadto zarówno kształt, format, jak i kolor dachówki Actua podkreślają nowoczesny charakter budynku. W całościowym aspekcie techniczno-budowlanym przekonujący jest też bilans energetyczny“ – oświadcza Damien Poyet z biura architektonicznego AFAA.

Spotkanie świata biznesu z naturą

Ukłon w stronę natury

Przy kosztach energii w granicach od pięciu do sześciu euro na metr kwadratowy rocznie, opisywane trzy budynki biurowe są nadzwyczaj oszczędne i to nie tylko z punktu widzenia energetycznego. Także wykorzystywanie zasobów jest zorientowane na zrównoważony rozwój: podwójna warstwa paneli z regionalnego drewna (sosna jurajska) oraz ceramicznej dachówki fasadowej nadają się w 100% do recyklingu. Szklana fasada umożliwia swobodny widok na otoczenie. Niewielka wysokość budynku oraz lustrzany efekt przeszklonych elewacji wzmacniają interakcję z krajobrazem i stwarzają wrażenie zanurzenia się w naturze.

Spotkanie świata biznesu z naturą

Obydwa budynki, noszące nazwy Connemara i Brocéliande, są prekursorami trzeciego o nazwie Avalon. Jest on ostatnim elementem obiektu, zajmującym powierzchnię 6.500 metrów kwadratowych. Projekt: Kompleks biurowy Celtic Park, Lyon Architekt: Audart et Favaro Architecture (AFAA) Zamawiający: DCB International Dachówka: Koramic Actua szary łupek

Data utworzenia: 27.02.2013


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły