Steruj oknami tak, jak chcesz

Steruj oknami tak, jak chcesz
Steruj oknami tak, jak chcesz 

Okna dachowe stanowią obecnie nieodzowny element współczesnego budownictwa. Różnorodność konstrukcji oraz parametrów okien powoduje, że mogą one być stosowane we wszystkich typach pomieszczeń i pełnić różnorodne funkcje. Coraz większą popularność zdobywają również urządzenia do elektrycznego sterowania umożliwiające zdalne otwieranie i zamykanie okien oraz sterowanie zamontowanymi na nich akcesoriami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

Okna dachowe wyposażone w elektryczne urządzenia montowane są już powszechnie, a nie tylko w miejscach trudno dostępnych. Daje to możliwość komfortowego użytkowania poddasza. Dodatkowo do okien można podłączyć czujniki deszczu oraz wiatru, a także zintegrować je z innymi domowymi urządzeniami elektrycznymi.

Okno dachowe FTP – V Electro

Fakro proponuje okna wyposażone w urządzenia umożliwiające jego sterowanie (otwieranie, zamykanie, oraz sterowanie zamontowanymi na nim dodatkami) za pomocą jednego pilota. Okno wyposażone jest też w czujnik deszczu, który automatycznie uruchamia funkcję zamykania okna w czasie opadów. W przypadku, gdy okna dachowe są już zamontowane można dokupić siłowniki, które umożliwią sterowanie oknem.

Okno dachowe Fakro współpracuje system komunikacji radiowej Z-Wave

Z oknami Fakro współpracuje system komunikacji radiowej Z-Wave, który oprócz sterowania oknami i dodatkami umożliwia również połączenie w jedną sieć sprzętu elektrycznego zawierającego moduł Z-Wave w całym domu. Można podłączyć więc bramę garażową, oświetlenie czy termostaty.

Okna Electro Z-Wave szczególnie praktyczne są w pomieszczeniach, w których okna montowane są na dużej wysokości poza bezpośrednim zasięgiem użytkownika. Umożliwia to wykorzystanie tych okien w nietypowych projektach architektonicznych i stwarza duże możliwości przy aranżacji wnętrz.

Okno dachowe FTP-V Electro Z-Wave to okno drewniane w kolorze naturalnym natomiast okno FTU-V Electro Z-Wave to okno drewniane w kolorze białym, pomalowane potrójną warstwą lakieru poliuretanowego dającą trwałą i idealnie gładką powierzchnię profili okna. Polecane do pomieszczeń, w których okresowo podwyższona jest wilgotność powietrza np. w kuchniach czy łazienkach.

Okno dachowe FTP-V Electro Z-WaveOkno dachowe FTP-V Electro Z-WaveOkno dachowe FTP-V Electro Z-WaveOkno dachowe FTP-V Electro Z-WaveFot. FakroSteruj oknami tak, jak chceszFot. VeluxOkna do poddaszy INTEGRA® są fabrycznie wyposażone w elektryczny system sterowania  io-homecontrol®Okna do poddaszy INTEGRA® są fabrycznie wyposażone w elektryczny system sterowania  io-homecontrol®Okna do poddaszy INTEGRA® są fabrycznie wyposażone w elektryczny system sterowania  io-homecontrol®

Siłownik o wysięgu 24 cm umożliwia otwieranie i zamykanie skrzydła. W przypadku braku prądu, montażu okna lub potrzeby umycia szyby zewnętrznej okno można również otwierać i zamykać ręcznie.

Wystarczy przekręcić klamkę o 90° przez co nastąpi rozłączenie siłownika ze skrzydłem. Inteligentny czujnik deszczu automatycznie uruchamia funkcję zamykania otwartego skrzydła w czasie pojawienia się opadów. Czujnik zapewnia bezpieczeństwo użytkowania poddasza bez względu na pogodę. Okno posiada kompletną instalacje elektryczną. Wystarczy podłączyć jeden przewód do sieci elektrycznej 230V. Cały zintegrowany mechanizm obsługi okna (zasilacz i siłownik) mieści się pod estetyczną, aluminiową blendą zamontowaną w dolnej części ościeżnicy. W oknie wyprowadzono na ościeżnicy styki 12V umożliwiające łatwe zamontowanie elektrycznych dodatków: rolet wewnętrznych ARF Z-Wave, ARP Z-Wave lub żaluzji AJP Z-Wave oraz rolety zewnętrznej ARZ Z-Wave. Akcesoria te obsługiwane są pomocą tego samego pilota. Cała instalacja elektryczna w oknie jest tak poprowadzona, aby była niewidoczna dla użytkownika.

Okno FTP-V Electro poza zintegrowanym systemem elektrycznym wykonane jest jak każde standardowe okno obrotowe FTP-V. Posiada automatyczny nawiewnik V40P, który umożliwia napływ optymalnej ilości świeżego powietrza do wnętrza pomieszczenia. Wykonane jest w systemie wzmocnienia konstrukcji okna topSafe przez co posiada podwyższoną odporność na włamanie. Montaż okna przebiega identycznie jak standardowego okna obrotowego FAKRO.

Inteligentne okna do poddaszy INTEGRA®

Z kolei Velux oferuje system sterowania io-homecontrol®, który daje możliwość kontrolowania wszystkich okien do poddaszy, akcesoriów przeciwsłonecznych i innych produktów w domu za pomocą jednego pilota zdalnego sterowania.
Okna do poddaszy INTEGRA® są fabrycznie wyposażone w elektryczny system sterowania, w którego skład wchodzą: sterownik wielofunkcyjny, silnik do otwierania okna, czujnik deszczu i uniwersalny pilot zdalnego sterowania. Okna VELUX INTEGRA® dostępne są w dwóch standardach wykończenia: GGL INTEGRA® – wykonane z drewna sosnowego, impregnowanego i trzykrotnie lakierowanego, oraz GGU INTEGRA® – wykonane w technologii rdzenia drewnianego pokrytego poliuretanem pomalowanym na biało. Te drugie są szczególnie rekomendowane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, jak kuchnie lub łazienki, a także do nowoczesnych wnętrz. Okna elektryczne wyposażone są w szybę bezpieczną energooszczędną z powłoką łatwozmywalną, która w przypadku stłuczenia nie rozsypie się na drobne kawałki, ale pozostanie w ramie okna. Każde okno INTEGRA® wyposażone jest w czujnik deszczu, który automatycznie je zamyka, gdy spadnie pierwsza kropla deszczu, pozostawiając otwartą klapę wentylacyjną.

Prosty montaż i autoprogramowanie

Okna INTEGRA® montuje się tak samo jak wszystkie okna do poddaszy Velux. Nie jest wymagana pomoc elektryka. Wystarczy doprowadzić w okolice okna przewód zasilający o napięciu 220V i po prostu podłączyć zasilanie. Wtedy system automatycznie zaprogramuje się, wprowadzając w ciągu kilku minut do pamięci pilota wszystkie zainstalowane okna i inne podłączone do niego akcesoria elektryczne, jak rolety, żaluzje lub markizy. Można więc ustawić opuszczenie rolet i wietrzenie pomieszczenia podczas spania, natomiast rankiem – rolety mogą się same podnieść, a okno zamknąć, aby nie było za zimno podczas porannego wstawania. Przed wyjściem z domu nie ma konieczności sprawdzania każdego pomieszczenia z osobna, żeby zamknąć okna i opuścić rolety zewnętrzne. Wystarczy odpowiednio zaprogramować poszczególne produkty, aby system zrobił to za nas po naciśnięciu jednego przycisku.

Inteligentny dom z io-homecontrol®

Okna INTEGRA® działają w systemie io-homecontrol®, który jest kompleksowym rozwiązaniem automatyki dla całego domu. Pozwala na sterowanie jednym pilotem wieloma urządzeniami pochodzącymi od różnych producentów: bramą garażową lub wjazdową, ogrzewaniem, drzwiami wejściowymi czy oknami do poddaszy. Na polskim rynku dostępne są już produkty działające w tej technologii, takich firm jak: HÖRMANN, SOMFY i VELUX. Wkrótce pojawią się produkty firm: HONEYWELL, ASSA ABLOY i NIKO, RENSON, WINDOWMASER i inne. Technologia io-homecontrol® gwarantuje komfort mieszkania, bezpieczeństwo i oszczędność energii. Przed rozpoczęciem działania produkty io-homecontrol® identyfikują się w systemie przez wysłanie indywidualnego kodu, co jest porównywalne z zabezpieczeniami stosowanymi w bankowości, i co uniemożliwia sterowanie produktami przez osoby nieupoważnione. Produkty komunikują się w oparciu o fale radiowe, a w przypadku jakichkolwiek zakłóceń system niezauważalnie, automatycznie przestraja się na jedną z trzech wykorzystywanych do komunikacji częstotliwości. Stanowi to o niezawodności rozwiązania. Jednym pilotem można sterować wszystkimi produktami z dowolnego miejsca w domu lub jego otoczenia. Zasięg pilota w domu to około 30 metrów, a w przestrzeni otwartej około 300 metrów. Innowacyjność tego systemu polega na dwukierunkowej komunikacji. Dzięki niej na wyświetlaczu pilota pojawia się informacja zwrotna o wykonaniu polecenia bądź o zakłóceniu pracy urządzenia, pozwalając na szybkie zlokalizowanie i wyeliminowanie problemu. Dodatkowo naciskając jeden przycisk na pilocie w każdej chwili można sprawdzić, co dzieje się z wybranym produktem, przykładowo przed wyjściem z domu można sprawdzić, czy okna są zamknięte. Pilot io-homecontrol ® może obsługiwać aż 200 urządzeń i 8 indywidualnych programów użytkowych. W celu ułatwienia lokalizacji produktów można im nadawać własne nazwy np.: „okno u Basi”, „roleta salon” itp. Z zalet okien INTEGRA® mogą również korzystać użytkownicy standardowych okien VELUX, na których można zainstalować elektryczne zestawy adaptacyjne KMX 100 lub KMX 200.

Oprac. PK

Data utworzenia: 10.08.2011


Steruj oknami tak, jak chcesz
5 (100%) 20 głos[ów]


Komentarze

  • iwko3 napisał(a):

    Czujniki deszczu czy wiatru, to bardzo wygodne rozwiązanie.Niestety ja nie posiadam tego typu okien sterowanych elektrycznie ale przymierzamy się do tego.Kiedy nie ma męża mnie jest trudno samej otworzyć czy zamknąć okno dachowe,musze używać drabiny.

  • Diana napisał(a):

    Takie sterowanie oknami to świetna sprawa. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Podoba mi się automatyczne zamykanie na wypadek opadów, to już jest naprawdę luksus.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także