Cenniki

Stromy dach bez dużych kosztów

Przed wydaniem bardzo dużej sumy pieniędzy na dach uchroni nas przede wszystkim mało skomplikowany kształt. W takim przypadku może się okazać, że nawet najdroższe pokrycie nie będzie bardzo kosztowne.

Kalkulacja kosztów budowy dachu jest możliwa już na etapie projektu. Im mniej skomplikowany kształt dachu, tym mniej zapłacimy za jego realizację. Wynika to nie tylko z niezbędnych ilości materiałów pokryciowych, ale również mniejszych wydatków na więźbę.

Dach charakteryzujący się dużymi płaszczyznami, rzadszym występowaniem załamań połaci oraz małą liczbą elementów ozdobnych, gwarantuje mniejsze nakłady finansowe, zaś każde niestandardowe rozwiązanie pomnaża wydatki. Odnosi się to zarówno do materiałów, jak i robocizny.

Kosztowniejsze będzie wykonanie dachu rozrzeźbionego, z wieloma połaciami i lukarnami. Dachy takie wymagają bowiem zastosowania skomplikowanych obróbek blacharskich, dodatkowych materiałów uszczelniających i większego nakładu pracy.

Stopień skomplikowania połaci dachowej wiąże się ponadto z koniecznością zakupu odpowiedniej ilości akcesoriów wykończeniowych. Nawet w przypadku stosunkowo prostego dachu wszystkie elementy specjalne – takie jak nietypowe dachówki, gąsiory i płotki przeciwśniegowe – kosztują tyle, co materiał na cały dach.

Warto również pamiętać, że rozbudowany dach niesie ze sobą większe ryzyko popełnienia błędów wykonawczych. Efekty przecieków czy przemarzania mogą pojawić się zarówno zaraz po zamieszkaniu, jak i po kilku, a nawet kilkunastu latach. Najgorsze przy przeciekach jest to, że często trudno jest znaleźć ich przyczynę. Niekiedy nawet niewielkie uszkodzenie wymaga kosztownego i czasochłonnego remontu. Ostatecznie może się zatem okazać, że za dach zapłacimy 20-30 tysięcy złotych, ale jego naprawa może kosztować drugie tyle.

Uwaga: ceny robocizny nie należy przeliczać według całkowitej powierzchni dachu – nie jest ona wyznacznikiem ceny! Zazwyczaj każdy dach jest wyceniany indywidualnie, a cena zależy od wielu czynników, chociażby koniunktury na rynku budowlanym. Zbyt niska cena powinna nas zaniepokoić, bo jednoznacznie kojarzy się ze złym wykonawstwem.

5/5 - (6 votes)

Data publikacji: 18 października, 2014

Autor:

5/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły