Styl tradycyjnej stodoły i dwuspadowy dach

Dom w Czechach, przypomina nowoczesną stodołę, Ov-a Tomáš Souček
Dom w Czechach, przypomina nowoczesną stodołę, Ov-a Tomáš Souček 

Na końcu wsi, w pięknym miejscu nad rzeką, między orzechami i lipami z niesamowitym widokiem na okolicę – stoi niezwykły dom o powierzchni 140 m².

Dom zrealizowano w Czechach, a jego bryłę oparto na konstrukcji tradycyjnej stodoły. Jednak, aby nadać ostateczny kształt i formę – architekci użyli nowoczesnych materiałów i środków. Koncepcja przestrzenna budynku bazuje na zachowaniu odpowiedniej harmonii między częścią prywatną, a otwartą przestrzenią. Filary konstrukcyjne – masywne i duże- przechodzą bez zgrzytu w otwarte przeszklone powierzchnie.

Nowoczesna stodoła

Konstrukcja dachu natomiast oparta jest na drewnianej ramie w kształcie trójkąta. Efektem zbilansowania tych elementów stała się nowoczesna stodoła i wykorzystanie tego typu budynku gospodarskiego w nowej, mieszkalnej funkcji. Uzyskano zatem efekt przeszklonego pawilonu umieszczonego w otwartej przestrzeni.

Dom w Czechach, przypomina nowoczesną stodołę,  Ov-a Tomáš Souček Dom w Czechach, przypomina nowoczesną stodołę,  Ov-a Tomáš Souček

Dom w Czechach, przypomina nowoczesną stodołę,  Ov-a Tomáš Souček
Dom w Czechach, Ov-a Tomáš Souček

Źródło:
George Opočenský, Stephen Valouch,
www.ov-a.cz
Zdjęcia
: Tomas SOUČEK

Data utworzenia: 25.06.2019


Komentarze

  • Karol napisał(a):

    Konstrukcja domu może przypominać budynek gospodarczy lub stodołę ale dom wybudowany jest w nowoczesnym stylu z betonu, kamienia, szkła i drewna. Pomimo jednolitej konstrukcji i ciągu budynku ma swój styl. Dach w kształcie koperty z poddaszem ładnie komponuje się w całości.

  • zaintresowany napisał(a):

    Wydawać by się mogło,że z tak prostej budowli jak wspomniana stodoła nie da się stworzyć efektownego budynku mieszkalnego, przedstawiony tutaj projekt bardzo mi zaimponował i chciałbym móc z bliska obejrzeć także wnętrze tego budynku.Przyznam się szczerze,że takie pomysłowe projekty bardzo mi się podobają i chciałbym móc kiedyś zamieszkać w takim prostym,a jednocześnie pięknym w swej prostocie.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły