Realizacje

Stylowo i użytecznie

Wytwórnia filmowa Barrandov w Pradze jest tak samo ważna dla czeskiego kina, jak Hollywood dla Stanów Zjednoczonych. Założona w roku 1931, obecnie cieszy się doskonałą opinią w światowej branży filmowej. Od ubiegłego roku czeska fabryka snów może się również pochwalić największym studiem w Europie. Zaprojektowane przez firmę Hans-Paul Architects, stanowi dowód, że nawet duże, przemysłowe budynki nie muszą być monotonne ani nudne. Jego cechą charakterystyczną jest niezwykła elewacja wykonana z dachówek Koramic Migeon Actua.

Studia Barrandov

Dzielnica Barrandov, nazwana od nazwiska francuskiego paleontologa Joachima Barrande, słynie z niepowtarzalnego uroku. Vaclaw Havel, ojciec byłego prezydenta Czech, pragnął stworzyć na jej terenie architektonicznie nowoczesne miasto- ogród. Założona przez niego w latach trzydziestych wytwórnia, położona na górującej nad Pragą terasie, także odpowiadała tej wizji. Podobnie jak powstające wille dla gwiazd filmowych i biznesmenów oraz restauracje. Co jednak ważniejsze, zbudowano również nowoczesne, dźwiękowe studia produkcji filmowej. Wraz z całą okolicą stały się one przykładem architektury funkcjonalnej.

W 2006 roku Filip Ziegler i jego firma, Hans-Paul Architects, stanęli przed poważnym wyzwaniem, stworzenia obiektu praktycznego i odpowiadającego wysokim wymaganiom światowej sławy filmowców.

Stylowo i użytecznie

Masywna i surowa fasada

W obrębie legendarnych zabudowań wytwórni filmowej powstał atrakcyjny, duży budynek, w którym mieści się nowe studio. Nowoczesną i funkcjonalną bryłę budowli podkreśla elegancka czerwień elewacji, pozwalająca jednocześnie dostrzec miękką strukturę masywnej fasady. W długą na ponad 100 m ścianę przednią wkomponowano trzy bloki z szarej cegły, tworzące kolumny, które wspierają całość bryły. Zaprojektowane w nich niebieskie drzwi wejściowe służą do przenoszenia wszelkiego sprzętu filmowego. Ściany boczne o długości 40 m i stumetrowa ściana tylna są jeszcze bardziej ascetyczne. Czerwień ich płaszczyzn przełamuje tylko szarość pomieszczeń technicznych, klatek schodowych i górnego korytarza, prowadzącego do studiów filmowych. W budynku nie ma okien, ponieważ światło mogłoby utrudniać robienie zdjęć.

“Użyliśmy 36.000 m2 dachówek ceramicznych do pokrycia powierzchni nowego studio – mówi architekt, Filip Ziegler. – Jest to bardzo dobry materiał, łatwy do mocowania i wytrzymały”. Paradoksalnie, dachówki Koramic były używane tylko na elewacji. Na dachu zastosowano materiał innego rodzaju.

Stylowo i użytecznie

Wszystko dla filmowców

Wnętrze ściśle dostosowano do jednego celu: nowoczesne studio filmowe o powierzchni 4.164 m2 i 14 m wysokości zapewnia pracującym idealne warunki i komfort. Drewniana podłoga umożliwia łatwą instalację sprzętu. Unikalne, dźwiękoszczelne ściany, które można łatwo demontować, pozwalają na podział stumetrowej całości na trzy, niezależne studia z oddzielnymi wejściami.

Dekorator wnętrz odważył się puścić wodze wyobraźni tylko w miejscu przeznaczonym dla filmowców. Wyrazistość jednych części budynku kontrastuje z jasnymi akcesoriami w pomieszczeniach przeznaczonych dla specjalistów technicznych i aktorów. Podłoga na korytarzu została zaprojektowana na wzór taśmy filmowej.

Projekt: Max Film Studio, Barrandov Studios, Praga (Republika Czeska)
Klient: Barrandov Studios, Praga
Architekt: Hans-Paul Architects, Praga
Partner: Koramic Beleta, Praga
Dachówka ceramiczna: Koramic Migeon Actua, 60% naturalna czerwień, 40% wielokolorowa

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 23 kwietnia, 2013

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły