Subtelny urok barw ziemi

Subtelny urok barw ziemi
Subtelny urok barw ziemi 

Dla każdego inwestora, który buduje swój wymarzony dom, celem jest jego wygoda i funkcjonalność. Różnice widać w detalach. Dla jednych ważne jest, aby budynek harmonizował z okolicą, inni pragną nadać mu niepowtarzalny klimat i podkreślić jego indywidualizm. Zabiegi tego typu możliwe są dzięki użyciu materiałów o ciekawej fakturze i niebanalnej kolorystyce.

Staranny dobór materiałów i kolorystyki to elementy, które wyróżniają ten parterowy dom z poddaszem użytkowym. Nie bez znaczenia jest również jego usytuowanie względem stron świata. Położenie działki pozwoliło na zaprojektowanie głównego wejścia od strony zachodniej. W fazie projektu architekt nie podjął ostatecznej decyzji, co do koloru elewacji i dachówki, dzięki czemu właściciele mieli możliwość dokonania wyboru najlepiej spełniającego ich oczekiwania.

Naturalny wybór

Celem właścicieli było zbudowanie domu, który wyraźnie odróżniałby się od typowej zabudowy osiedli mieszkaniowych. Aby uzyskać efekt nieszablonowości i zaakcentować jego indywidualizm, zdecydowali się zastosować na całości budynku naturalną kolorystkę w wyrazistych odcieniach zieleni i brązów. Ważną rolę w kształtowaniu ogólnego charakteru domu odgrywa mocno rozbudowany, kopertowy dach z czterema lukarnami, odznaczający się solidną, jednolitą formą oraz stonowana elewacja w naturalnych barwach ziemi.

Subtelny urok barw ziemi

Najważniejszym punktem na etapie projektowania było znalezienie takiego pokrycia dachowego, które najlepiej współgrając z fakturą ścian, spełniałoby jednocześnie wysokie walory użytkowe oraz zwracałoby uwagę nietypową kolorystyką. Elewacja, którą zdecydowano się wykonać z brązowo-oliwkowych cegieł klinkierowych Terca Gandawa, dzięki wypełnieniu antracytową fugą, przypomina mozaikę. Dynamikę fasady budynku i charakter dachu znakomicie podkreśliła angobowana Karpiówka w kolorze zielonym. Współgra ona również z przygaszoną zielenią framug okiennych oraz przestronnym, gustownie zaaranżowanym ogrodem, rozciągającym się od strony wschodniej. Dzięki umiejętnemu połączeniu poszczególnych elementów brak tu jakichkolwiek kolorystycznych dysonansów.

Dom z charakterem

„Dom tworzy zwartą, architektonicznie spójną kompozycję, na którą składają się odpowiednio dobrana kolorystyka, charakteryzująca się ciepłem i statecznością oraz harmonia formy. Subtelna gra różnych odcieni naturalnych barw znakomicie wpisuje się w koloryt pobliskiego lasu, a równocześnie stanowi dominujący czynnik, który wyróżnia ten budynek i czyni go jedynym w swoim rodzaju”- mówi architekt z Pracowni Projektowej Spin, Jarosław Kwiatkowski.

Subtelny urok barw ziemi

Architekt: Jarosław Kwiatkowski, Pracownia Projektowa Spin Pokrycie dachu: Edward Szerszeń, Jurków k. Limanowej Dachówki ceramiczne: Karpiówka półokrągła zielona angoba Cegły elewacyjne: Terca Gandawa

Data utworzenia: 27.05.2013


Komentarze

  • Jan napisał(a):

    Każdy inwestor pragnie mieć swój jedyny wymarzony dom inny od pozostałych. Tutaj kolorystyka nawiązuje do barw naturalnych zatem współgra z otoczeniem co daje powalający efekt wtopienia w otoczenie. Gratulacje dla inwestora za odwagę i architektów za projekt. Trochę zazdroszczę.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły