Światło, niebo, natura, spokój

Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich
Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich 

Malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich jest najwyżej położoną stale zamieszkaną miejscowością w tym regionie. Pośród wiekowych, sczerniałych od słońca i wiatru zabudowań leżą dwie, niewielkie chatki otwarte na górski krajobraz.

Chatki w Leis zaprojektował i wybudował Peter Zumthor, architekt znany z nawiązywania w swych projektach do myśli Heideggera. Jego budynki charakteryzuje wyjątkowa, można by rzec humanistyczna atmosfera, bo właśnie emocje i świat uczuć zdaje się być znaczące w myśli tego niemieckiego filozofa.

Niewielkie domy – dzięki dużym oknom pełne światła i słońca – w całości wykonane są ze świerkowych belek, wykończonych precyzyjnymi, wykonanymi ręcznie łączeniami. Elewacje z naturalnego materiału z upływu czasu zmieniają kolor, wpisując się w tradycyjne, występujące w tym regionie budownictwo. Wnętrza wyposażone zostały w meble i oświetlenie znanych projektantów: Rodolfo Dordiniego, Antonio Citterio, Warrena Plantera, Eero Saarinena, a także samego Zumthora.

Obydwa budynki przeznaczone są na wynajem dla turystów: ceny od 1150 franków szwajcarskich za weekend. W każdym znajduje się duży salon, cztery sypialnie, łazienki oraz sauna.

Pochodząca z XIV wieku wioska jest atrakcyjna o każdej porze roku. Latem kwitną tu alpejskie łąki, zimą zaś jest to idealne miejsce dla uprawiania sportów zimowych. Niedaleko Leis leży Vals, miejscowość, w której znajdują się zaprojektowane przez Zumthora łaźnie, będące punktem obowiązkowym na mapie każdego miłośnika współczesnej architektury.

Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich Światło, niebo, natura, spokój - malutka wioska Leis w Alpach Szwajcarskich

Więcej na: www.zumthorferienhaeuser.ch

Autor: Eliza Ziemińska
Źródło: Design Alive

Data utworzenia: 07.01.2016


Komentarze

  • Albin K. napisał(a):

    Jest to moje niespełnione do tej pory marzenie.Niewielki dobrze zaprojektowany w wysokich górach, z dala od wielkiego z przepięknym widokiem na zaśnieżone szczyty. Wiosną widok kwitnących łąk. Dom który z czasem nabiera patyny czasu. Marzenie. Może kiedyś... Gratulacji dla architektów.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły