System Bosch Wireless Charging dla profesjonalistów – nowy wymiar ładowania elektronarzędzi akumulatorowych

 

Bosch wprowadza system Bosch Wireless Charging, który umożliwia indukcyjne ładowanie akumulatorów do elektronarzędzi. Dzięki temu narzędzia są zawsze gotowe do użycia, co zapewnia komfort i wyższą wydajność pracy. To innowacyjne rozwiązanie pozwala zmniejszyć koszty – drugi akumulator w większości zastosowań nie jest już potrzebny. System Bosch Wireless Charging jest w pełni kompatybilny z profesjonalnymi elektronarzędziami Bosch zasilanymi akumulatorami litowo-jonowymi 18 V.

Bosch jest pierwszym na świecie producentem oferującym w swoich elektronarzędziach akumulatorowych możliwość ładowania bezprzewodowego. Wprowadzenie systemu Bosch Wireless Charging otwiera nowy rozdział w technologii ładowania akumulatorów, umożliwiając wydajną, oszczędną i szybką pracę narzędziami akumulatorowymi. Jesteśmy przekonani, że to nowatorskie rozwiązanie okaże się dla rynku narzędzi akumulatorowych podobnym przełomem, jakim kiedyś było wykorzystanie ogniw litowo-jonowych, co zresztą też było innowacją dokonaną przez firmę Bosch – mówi Marcin Gildner, Regional Senior Brand Manager linii Bosch Niebieski. W roku 2003 technologia litowo-jonowa była stosowana głównie w elektronice użytkowej (na przykład telefonach komórkowych czy laptopach). Obecnie jest w nią wyposażona większość elektronarzędzi akumulatorowych w Europie i Stanach Zjednoczonych – dodaje, przybliżając postęp tej technologii.

W skład systemu Bosch Wireless Charging wchodzi ładowarka akumulatorowa GAL 1830 W Professional i akumulator litowo-jonowy GBA 18 V 2,0 Ah MW-B Professional, a system będzie rozbudowywany o kolejne komponenty.

system-bosch-wireless-charging-dla-profesjonalistow-nowy-wymiar_2

Zasada działania systemu Bosch Wireless Charging

Podstawą rozwiązania, wykorzystywanego w innych obszarach na przykład w ładowarkach elektrycznych szczoteczek do zębów, a od niedawna również w ładowarkach telefonów komórkowych, jest ładowanie indukcyjne. W nadajniku za pomocą cewki wytwarzane jest zmienne pole magnetyczne. Również odbiornik posiada cewkę, na którą oddziałuje zmienne pole magnetyczne i w ten sposób indukowane jest napięcie i dochodzi do przepływu prądu. W przypadku systemu Bosch Wireless Charging oznacza to, że ładowarka wytwarza pole magnetyczne, które jest odbierane przez akumulator i przekształcane w prąd ładowania. Przesyłana moc jest ponad 50-krotnie większa niż w przypadku konwencjonalnych elektrycznych szczoteczek do zębów (1 W), co pozwala osiągnąć podobny czas ładowania jak w przypadku zwykłych ładowarek do elektronarzędzi.

Zalety systemu Bosch Wireless Charging

Użytkownicy korzystający z elektronarzędzi akumulatorowych są mobilni, muszą jednak odpowiednio zaplanować czas pracy i pamiętać o tym, aby w razie potrzeby mieć gdzie doładować akumulator. Narzędzia akumulatorowe są często używane w produkcji przemysłowej, branży elektrycznej, motoryzacyjnej, do montażu mebli. Bezprzewodowy przesył energii jest zdecydowanie tańszy niż konwencjonalne systemy ładowania, ponieważ nie wymaga posiadania zapasowego akumulatora ani drogich, stosowanych w przemyśle stacji ładujących.

system-bosch-wireless-charging-dla-profesjonalistow-nowy-wymiar_3
Ponadto system Bosch Wireless Charging oferuje użytkownikom wyższy komfort i wydajność pracy, ponieważ akumulator pozostaje w narzędziu i podczas każdej przerwy w pracy narzędzie można odłożyć na ładowarkę. W ten sposób ładowanie staje się elementem procesu pracy a narzędzie jest zawsze gotowe do użycia. System Bosch Wireless Charging zapewnia pełną kompatybilność – akumulatory indukcyjne mogą być stosowane we wszystkich profesjonalnych elektronarzędziach Bosch zasilanych akumulatorami litowo-jonowymi 18V (Flexible Power System). Ładowarki są bardzo wytrzymałe i nie posiadają odkrytych styków, co uodparnia je na działanie wody, pyłu i zanieczyszczeń, a także zwiększa bezpieczeństwo użytkowania.

Pierwsze komponenty systemu – ładowarka i akumulator 18 V

Nowy rozdział w technologii ładowania akumulatorów Bosch rozpoczyna od ładowarki GAL 1830 W Professional i akumulatora GBA 18 V 2,0 Ah MW-B Professional. GAL 1830 W Professional jest obecnie najmniejszą ładowarką do akumulatorów litowo-jonowych 18 V. Podobnie jak akumulator, ładowarka wyposażona jest w układ elektroniczny Wireless Intelligence, który zapewnia komunikację pomiędzy ładowarką a akumulatorem, uruchamia proces ładowania i dopasowuje go do aktualnego stanu akumulatora. Gwarantuje to ładowanie akumulatora w optymalnym zakresie temperatur i wydłuża jego żywotność. Jednym z elementów rozwiązania systemowego jest ramka, którą można zamontować na ławach roboczych, regałach bądź innych powierzchniach roboczych. Szczególnie przydatna do zastosowań stacjonarnych ramka jest uniwersalnym, bezpiecznym uchwytem dla ładowarki, akumulatora i narzędzia.
system-bosch-wireless-charging-dla-profesjonalistow-nowy-wymiar_6 system-bosch-wireless-charging-dla-profesjonalistow-nowy-wymiar_5 system-bosch-wireless-charging-dla-profesjonalistow-nowy-wymiar_4
Kompaktowy akumulator 18 V GBA 18 V 2,0 Ah MW-B Professional łączy zalety nowej technologii z zaletami dotychczasowego systemu Flexible Power System. Akumulator o pojemności 2,0 Ah posiada wskaźnik stanu naładowania i jest wyposażony w obudowę Bosch CoolPack, która skutecznie odprowadza ciepło. Zarówno technologia CoolPack, jak i brak efektu pamięci w przypadku akumulatorów litowo-jonowych pozytywnie wpływają na żywotność akumulatora.

Bosch ProService dla narzędzi litowo-jonowych, akumulatorów i ładowarek

Podobnie jak w przypadku wszystkich akumulatorów litowo-jonowych przy zakupie komponentów systemu Wireless Charging Bosch oferuje użytkownikom wyjątkową usługę, wykraczającą poza ramy standardowej gwarancji, czyli 2-letnią gwarancję serwisową Service Premium. W okresie obowiązywania gwarancji serwisowej bezpłatna wymiana obejmuje dotyczy również części zamiennych i zużywających się, a 2-letnią gwarancją serwisową objęty jest cały program profesjonalnych narzędzi litowo-jonowych, od 3,6 do 36 V. Wszystkie usługi serwisowe wykonane w ciągu dwóch lat są bezpłatne.
system-bosch-wireless-charging-dla-profesjonalistow-nowy-wymiar_1 system-bosch-wireless-charging-dla-profesjonalistow-nowy-wymiar_7

Data utworzenia: 12.06.2015


Komentarze

  • Anatol L. napisał(a):

    Bosch wireless charging to marzenie każdego entuzjasty majsterkowania. Znika wówczas problem braku zasilania, zazwyczaj wtedy kiedy jest ono najbardziej potrzebne. Akumulator litowo-jonowy, bez efektu pamięci, układ elektroniczny zapewniający odpowiednie parametry ładowania w celu wydłużenia żywotności i szereg innych zalet to argumenty nie do odrzucenia. Muszę to koniecznie sprawdzić, tym bardziej że dochodzi jeszcze kompatybilność. Nie potrzeba więc różnych akumulatorów i ładowarek.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły