Obróbka komina

System nasad dachowych Komin-Flex – inna wersja komina

Komin jest urządzeniem służącym do odprowadzenia gazów spalinowych z paleniska na zewnątrz pomieszczeń. Zasada jego działania oparta jest na różnicy temperatur w kominie i na zewnątrz niego. W procesie spalania powstaje ciepło, które powoduje wzrost temperatury wewnątrz komina, co w efekcie wywołuje siłę wyporu słupa powietrza w kominie w stosunku do powietrza atmosferycznego. Alternatywą dla tradycyjnych murowanych kominów jest System nasad dachowych NOWA firmy KOMIN-FLEX.

System NOWA złożony jest z pięciu różnego rodzaju nasad. Najprostsza zawiera jeden kanał dymowy, najbardziej rozbudowany posiadają kanał spalinowy/dymowy a także kanały wentylacyjne, służące do wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. System uzupełniony został stalowymi elementami i kształtkami, które umożliwiają podłączenie różnych urządzeń grzewczych, a także wykonania skutecznej wentylacji. Do komina możemy przyłączyć zarówno kominek, piec węglowy jak i kocioł gazowy atmosferyczny lub kocioł kondensacyjny. Wszystko to zależy od wybranej konstrukcji nasady i zastosowanych elementów kominowych.

Cechy charakterystyczne kominów wykonanych w oparciu o nasady NOWA

• Łatwy i szybki sposób montażu nasady na dachu oraz pozostałych elementów kominowych wewnątrz domu
• Wszechstronność – może obsługiwać wszystkie urządzenia grzewcze na rynku w zależności od typu zastosowanej nasady
• sposobność podłączenia kanałów wentylacyjnych, w tym rekuperacji
• komin nie wymaga fundamentu
• estetyka wykonania
• duży wybór wykończeń: tynkowanie, imitacja kamienia, cegły
• trwałość i wytrzymałość- nasada wykonana jest w całości z blach kwasoodpornych
• nieskomplikowane mocowanie i uszczelnienie względem dowolnego pokrycia dachowego
• bezpieczeństwo pożarowe – zapewnione przez konstrukcję izolowanych elementów kominowych oraz system przejść, rozet ognioochronnych.

Co warto podkreślić, kominowe nasady dachowe NOWA stanowią efektywne zabezpieczenie instalacji kominowej przed niekorzystnym wpływem zjawisk atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy wiatr.

Aby nasz dom był w pełni bezpieczny musimy zadbać o szereg rzeczy. W tym o komin, którego zanieczyszczenie uniemożliwia sprawną wentylację kominków i kotłów grzewczych. Przyczynia się też do niedrożności kanałów wentylacyjnych, co z kolei może doprowadzić do zapalenia sadzy i osadzania pleśni. Zatem sezonowy przegląd przewodów kominowych i ich czyszczenie to obowiązek każdego właściciela domu, który pozwala zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz bliskim.

System nasad dachowych Komin-Flex – inna wersja komina

Zgodnie z Dziennikiem Ustaw nr 121 z 2003 roku, poz 1138 par.30 za niewykonanie kontroli odpowiada właściciel domu, który podlega karze grzywny. W skrajnych przypadkach może mu grozić areszt.

Kalendarz obowiązkowych przeglądów technicznych

• przewody wentylacyjne raz na rok
• przewody spalinowe przynajmniej dwa razy
• przewody dymowe nawet do czterech razy w roku

Po wykonanym przeglądzie kominiarz powinien sporządzić odpowiedni protokół pokontrolny i wystawić dokument potwierdzający wykonanie wszystkich prac.

ASZ

5/5 - (7 votes)

Data publikacji: 5 marca, 2014

Autor:

5/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Lech
    środa, 7 kwietnia, 2021

    Obecnie powszechne są piece gazowe kondensacyjne , których kominy nie wymagają przeglądów

Podobne artykuły