Blachy dachowe

Systemy dachowe z miedzi – montaż

Jednym z najpopularniejszych metali wykorzystywanych przez człowieka, zaraz po żelazie i aluminium, jest miedź. Używana jest w wielu gałęziach przemysłu. Interesują się nią jednak nie tylko inżynierowie czy chemicy, ale również inwestorzy giełdowi, dla których jest istotnym barometrem ekonomii. Miedź warto też mieć na dachu własnego domu. To dobra długoterminowa inwestycja.

Dach z miedzi

Konstrukcja dachu pełni odpowiedzialne zadanie – musi wytrzymać zmiany wymiarów pokrycia dachowego wywołane przesunięciami blachy i jednocześnie być w pełni wodoszczelna i odporna na mróz przez długie lata. I tu sprawdzą się arkusze blachy miedzianej – dają się one formować i nie przepuszczają wilgoci.

Jak montować?

Wymiary arkuszy muszą być dokładnie dopasowane, tak aby złącza umożliwiały przesunięcia wywołane rozszerzeniem termicznym i zabezpieczeniem przed przenikaniem wilgoci wzdłuż owych łączeń. Przy takich rodzajach pokryć dachowych arkuszy blachy nigdy nie wolno łączyć bezpośrednio z warstwą podkładu w sposób, który uniemożliwi przesunięcia. Łączy się je ze sobą przy pomocy rąbków i mocuje do powierzchni przy użyciu uchwytów (żabek/łapek) po zagięciu. To najefektywniejsze rozwiązanie, które zapewni powstawanie przestrzeni dylatacyjnej, zaś arkusze mogą się rozszerzać lub kurczyć bez widocznych deformacji.

Dwa rodzaje łączenia blach

1. Rąbek stojący

Takie rozwiązanie optymalne jest dla dachów o nachyleniu 6-7%. Wykonywany jest on przy użyciu żabki mocującej prostopadle do gzymsu (tzn. wzdłuż linii spadku dachu), która łączy dwa sąsiednie arkusze rąbkiem stojącym podwójnym. Ów system mocujący składa się z tzw. żabek mocujących przymocowanych gwoździami miedzianymi do podkładu stycznie do sąsiednich arkuszy. Żabki te są zaginane razem z arkuszami w trakcie ich łączenia. Dzięki temu arkusze są trwale łączone przy jednoczesnym zapewnieniu możliwości przesunięcia na złączach. Należy pamiętać, aby monterzy pozostawili kilkumilimetrowe odstępy między nimi, w celu zapewnienia miejsca na przesunięcia poprzeczne spowodowane rozszerzeniem cieplnym.

Fot. 2. Dach pokryty miedzią.
Fot. 2. Dach pokryty miedzią.

Żabki przesuwne są wykorzystywane właśnie przy systemach dachowych z miedzi. Składają się one z dwóch części umożliwiających obopólne przesuwanie, pozwalające na znacznie większe przesunięcia termiczne.

Do łączenia ciągłego wzdłuż linii spadku dachu używa się taśm mocujących. Instaluje się je bezpośrednio do podkładu na całej długości lub w równych odstępach. Następnie arkusze zagina się na nich lub mocuje hakami. Według istniejących norm, odległości między mocowaniami są ustalane przy użyciu prostej zasady: taśmy mocujące muszą być montowane w odstępach równych 330 mm. W praktyce jednak, odległości między taśmami mocującymi są obliczane na podstawie siły wiatru działającej na daną część dachu a także wysokości budynku i nachylenia połaci dachu. W ten sposób można dość łatwo pokryć nawet bardzo skomplikowane powierzchnie dachów. Powstaje wtedy pokrycie jednorodne, a łączenia nie są widoczne.

2. Łączenie na listwach (na łatach)

Połączenia na listwach wykonywane są również na brzegach taśm, które jednak nie są bezpośrednio ze sobą połączone, tylko do listew mocowanych gwoździami lub wkrętami do podkładu wzdłuż linii spadku dachu. Taśmy mocujące przypominające literę U układane są pod listwami. Następnie, cała listwa jest przykrywana taśmą łączącą, która lekko wystaje poza jej grubość. To rozwiązanie ma przewagę nad rąbkami stojącymi ponieważ jest dużo szczelniejsze i może być stosowane nawet na dachach o nachyleniu 3%.

To, co jest wspólne dla obu rodzaju połączeń to fakt, iż są wykonane z elementów blachy przyciętych odpowiednio do długości listwy lub prefabrykowanych, profilowanych elementów z taśmy.

Występuje także pokrycie wykonane ze specjalnie profilowanych arkuszy podobnych do płyt żłobkowanych wykonanych z innych metali. Montowane są przy użyciu falistych paneli mocowanych do stałych elementów mocujących. Ten system sprzyja szybkiemu montażowi dużych równych powierzchni na wcześniej przygotowanej ramie, a pokryta powierzchnia przypomina pokrycie dachowe wykonane przy użyciu łączeń na listwach.

Pokrycie dachowe wykonane przy użyciu łączeń na listwach lub arkuszy profilowanych umożliwia powstanie ciekawej wielopłaszczyznowej kompozycji dachowej. Nie nadają się one na powierzchnie zaokrąglone czy skomplikowane formy dachów.

www.copperalliance.pl
www.copperconcept.org

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 12 listopada, 2013

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Wiktor
    piątek, 3 kwietnia, 2020

    Dach i orynnowanie wykonane z miedzi to moje niespełnione marzenie. Dach wygląda super, jest odporny przez lata a szlachetna patyna dodaje uroku wraz z upływem czasu. Wadą jest cena zarówno samego materiału jak też dobrych wykonawców. Ale jak kiedyś będę mieć środki to rozważę taką opcję bo warto. Miedź jest ponadczasowa.

  2. obserwator
    piątek, 17 kwietnia, 2020

    Niewiele jest tak trwałych i efektownych materiałów na pokrycia dachowe jak miedź.Nie tylko obróbki ale i całe dachy w tym te na rąbek stojący są bardzo dobrym i trwałym rozwiązaniem na dachy.

Podobne artykuły