Okna dachowe

Szkło w dachu

Okna dachowe pozwalają nam na podziwianie nieba w pełnej krasie. Szyby takich okien muszą spełniać określone wymagania dotyczące trwałości i bezpieczeństwa, a także chronić dom przed utratą ciepła. Nowoczesne okna dachowe wyposażone są w szyby, spełniające te wymagania.

Do niedawna okna dachowe, mimo iż dostarczały na poddasze więcej światła niż tradycyjne, a ich montaż w połaci dachu był dużo bezpieczniejszy niż budowa lukarn, w jednym ustępowały oknom tradycyjnym. Nie chroniły bowiem domu tak dobrze jak okna pionowe przed utratą ciepła, czyli mówiąc inaczej miały gorsze parametry termoizolacyjne – przede wszystkim z powodu mniejszej izolacyjności montowanych w nich pakietów szybowych. Jednak producenci okien dachowych najszybciej, jak się zdaje, dostosowują swoje wyroby do wymagań rynku i konsumentów. Oznacza to, że wszyscy wiodący producenci okien wyposażają je w pakiety szybowe spełniające oczekiwania klientów odnośnie wymogów energooszczędności.

Co to znaczy, że okno jest ciepłe?

Szkło w dachu

O ciepłym, czyli energooszczędnym, oknie mówimy, gdy jego współczynnik przenikania ciepła U jest jak najniższy. Współczynnik przenikania ciepła U to ilość ciepła, która w ciągu sekundy przenika przez element konstrukcyjny o powierzchni 1 m2, gdy różnica temperatury powietrza po obu stronach przegrody wynosi 1°C. W przypadku okien należy dokładnie sprawdzać, który współczynnik został podany przez producenta lub dystrybutora, ponieważ dla okien określa się trzy współczynniki: ramy (Uf ), pakietu szybowego (Ug) i całego okna (Uw). Dwa pierwsze wskazują ilość ciepła przenikającą jedynie przez dany element, są więc zawsze niższe, niż U całego okna (czasem niestety podawane klientowi). Ug – szyby – jest istotne w przypadku dużych okien, których powierzchnię w większości stanowi przeszklenie, Uf – ramy – w małych, ponieważ te elementy stanowią większość powierzchni takiego wyrobu.

Dobre okna – niskie U

Producenci okien dachowych, dążąc do poprawy parametrów swoich wyrobów wyposażają je w energooszczędne pakiety szybowe. W ofercie wiodących firm – potentatów w branży produkującej okna dachowe znajdują się więc produkty o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych.

Oferta Velux

Velux większość swoich okien oferuje z energooszczędną szybą bezpieczną w standardzie, a podstawowy pakiet szybowy 73 składa się z trzech tafli szkła i przestrzeni międzyszybowej wypełnionej gazem szlachetnym: argonem. Zewnętrzna 4-milimetrowa szyba jest hartowana, co oznacza, że w przypadku stłuczenia jej kawałki nie będą miały ostrych krawędzi. Wewnętrzną szybę tworzą dwie tafle szkła o grubości 3 mm sklejone za pomocą dwóch warstw folii. Dzięki takiej konstrukcji w przypadku stłuczenia, kawałki szkła nie spadną na podłogę, ale pozostaną w ramie okna wraz z folią. Do domów o podwyższonych parametrach energooszczędności lub gdy okna są skierowane na północ zaleca się wielokomorowe pakiety szybowe – na przykład dwukomorowe 65 lub trójkomorowe, o współczynniku przenikania ciepła dla szyby równym 0,5 W/m2K. Oczywiście wybrany pakiet szybowy można zainstalować w oknie o dowolnych rozmiarach.

Oferta Fakro

Szkło w dachu

Okna dachowe FAKRO wyposażane są w różne pakiety szybowe. Od nich w dużej mierze zależy energooszczędność i bezpieczeństwo całych okien dachowych. Choć nie są to jedyne cechy, które wpływają na te parametry, warto zwrócić uwagę na rodzaj przeszklenia i w zależności od pomieszczeń, w których zamontowane będą okna dachowe, dobrać odpowiednie pakiety szybowe.

Pakiet szybowy – U5 – superenergooszczędny

Pakiet szybowy dwukomorowy U5 składa się z trzech szyb hartowanych o grubości 4 mm. Szyby skrajne wykonano ze szkła niskoemisyjnego, obie przestrzenie międzyszybowe grubości 10 mm wypełnione są gazem szlachetnym – kryptonem, a w szybie zespolonej superenergooszczędnej zastosowano ciepłą ramkę dystansową TGI wykonaną z tworzywa sztucznego, Ug=0,5W/m2K.

Pakiet szybowy – U6 – superenergooszczędny

Pakiet szybowy dwukomorowy U6 składa się z trzech szyb: szyba zewnętrzna hartowana, środkowa hartowana z warstwą niskoemisyjną, a wewnętrzna laminowana, antywłamaniowa klasy P2A. Zestaw ma dwie ciepłe ramki dystansowe TGI, a przestrzenie międzyszybowe wypełnione są gazem szlachetnym – argonem. Ug=0,5W/m2K.

Pakiet szybowy – U8 – pasywny

Trzykomorowy pakiet szybowy zbudowany jest z czterech szyb hartowanych. Zestaw posiada trzy warstwy niskoemisyjne i ciepłe ramki dystansowe TGI, przestrzenie międzyszybowe wynoszą po 12 mm i wypełnione są gazem szlachetnym – kryptonem, Ug=0,3W/m2K.

Oferta Roto

Firma Roto oferuje uchylno-wysokoosiowe okno Roto Designo R8 NE, w którym dzięki opatentowanym rozwiązaniom osiągnięto współczynnik przenikalności ciepła dla całego okna Uw=0,84 W/m2K! Takie właściwości termoizolacyjne uzyskano między innymi dzięki zastosowaniu niskoemisyjnego, potrójnego pakietu szybowego o współczynniku Ug=0,5 W/m2K. Ponadto w standardzie okno wyposażone jest w samoczyszczącą szybę Aquaclear i blok termoizolacyjny WD zamontowany fabrycznie wokół ramy okna.

Szklenie standardowe Roto obejmuje następujące pakiety szybowe:

Roto blueLine – 2-szybowy pakiet energooszczędny: zewnętrznie hartowane, Ug=1,0 W/m2K

Roto blueLine Plus – 2-szybowy pakiet energooszczędny: zewnętrznie hartowane powłoka Aquaclear izolacja akustyczna, szyba wewnętrzna bezpieczna klejona, Ug=1,0 W/m2K

Roto blueLine NE – 3-szybowy pakiet niskoemisyjny: szkło termoizolacyjne, wszystkie szyby hartowane, powłoka Aquaclear, Ug=0,5 W/m2K

Możliwe jest też zamówienie szklenia energooszczędnego z pakietami:

Roto blueLine NE Plus – 3-szybowy pakiet niskoemisyjny: szkło termoizolacyjne, 2 szyby hartowane, szyba wewnętrzna bezpieczna klejona, powłoka Aquaclear, izolacja akustyczna, Ug=0,5 W/m2K

Roto acusticLine NE – 3-szybowy pakiet niskoemisyjny: zewnętrzne szkło bezpieczne klejone 8 mm, powłoka samoczyszcząca Aquaclear, od wewnątrz szkło bezpieczne klejone 6 mm wypełnienie kryptonem zwiększona ochrona przed hałasem, Ug=0,7 W/m2K.

Jak widać, okna dachowe ciepłochronnymi parametrami dogoniły okna tradycyjne. Ich producenci nie spoczywają jednak na laurach i dalej opracowują okna dachowe o coraz lepszych współczynnikach U. Jeżeli takie tempo rozwoju utrzyma się – okna niebawem będą miały współczynniki ścian. Ponadto okna dachowe nie tylko zatrzymują ciepło w domu, dzięki odpowiednio skonstruowanym ramom i energooszczędnym pakietom szybowym ale także dzięki akcesoriom – montażowym i użytkowym. W ciepłym montażu pomagają specjalne kołnierze, a także uszczelnienia, pomagające otulić ramy prawidłowo osadzonego w dachu okna. Oprócz nich dostępne są rolety zewnętrzne, chroniące okna przed utratą ciepła. Velux zaproponował tak zwane ciepłe rolety, mające za zadanie jeszcze dokładniej chronić okna niż te dotychczasowe. Wszystkie te zabiegi służą do tego, by jak najmniej ciepła uciekało z naszych domów przez okna dachowe.

AS

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 29 listopada, 2012

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły