Warsztat

Szybko i bezpiecznie, czyli pomiar dachu w kwadrans

Dalmierz laserowy Leica Disto™ S910 ułatwia prace związane z projektowaniem dachów i innych konstrukcji drewnianych, poprzez możliwość wykonywania pomiarów przestrzeni i tworzenie planów. W urządzeniu przewidziano szereg przydatnych, nowatorskich rozwiązań.


Firma dekarsko-ciesielska Dach-Drew pana Marcina Serafina, zajmująca się w głównej mierze dekarstwem, przyjęła zlecenie na wykonanie nowego pokrycia dachowego. Jak to często bywa, inwestor nie dysponował żadną dokumentacją projektową. Konieczne zatem było, zarówno do samej wyceny, jak i do wykonania projektu, dokładne zwymiarowanie dachu.
Do tej pory podobne realizacje w firmie pana Marcina, wiązały się z koniecznością wyjazdu dwóch osób na pomiar oraz zabrania ze sobą niezbędnego ekwipunku w postaci drabiny, taśmy pomiarowej i zabezpieczeń. Na samą myśl o podobnym pomiarze, a dodajmy, że zlecenie dotyczy dachu czterospadowego, pana Marcina oblewał zimny pot.
Szybko i bezpiecznie, czyli pomiar dachu w kwadrans

Bez wchodzenia na dach

Na wspomniany pomiar szef firmy Dach-Drew zabrał ze sobą nowy system pomiarowy Leica S910. Pomiar tym urządzeniem, jak podkreśla użytkownik, jest banalnie prosty i sprowadza się do tego, aby ustawić dalmierz na statywie w dogodnym miejscu przed budynkiem, a następnie wskazać na dachu laserem punkty, pomiędzy którymi chcemy zmierzyć odległości.
Ponieważ inwestor jeszcze nie dojechał, pan Marcin nie czekając ustawił się przed bramą wjazdową na posesję i rozpoczął pomiar. 300 metrów zasięgu dalmierza pozwoliło nie tylko na to, że nie musiał wchodzić na dach, ale również na „ustrzelenie połaci” z każdej dostępnej pozycji. Nieocenionym udogodnieniem okazała się wbudowana skalibrowana z laserem, kamera celownicza. To dzięki niej możliwe jest użycie dalmierza nawet w słoneczny dzień, kiedy na próżno szukać lasera „gołym okiem”. Na statywie znajduje się adapter z dwiema śrubami odpowiedzialnymi za ruch góra/dół i prawo/lewo, dzięki temu możemy precyzyjnie wskazać to co nas interesuje.

Nie tylko odległości

Kiedy inwestor przyjechał, pan Marcin chował już sprzęt do walizki, a w ręku trzymał smartphona z gotowym szkicem dachu i wszystkimi niezbędnymi wymiarami. „No tak, trzeba iść z postępem” jak mówi, „co mam w telefonie mam już w biurze” dodał uśmiechając się. Dzięki transmisji danych Bluetooth w końcu udało się wyeliminować czeskie błędy. Ile to już razy musiałem jechać jeszcze raz na pomiar lub prosić kogoś o domierzenie jakiegoś wymiaru, bo coś źle zapisałem.
Podczas pomiaru zostały pomierzone wszystkie połacie łącznie z lukarnami. Poza pojedynczymi długościami kalenic czy koszy, uzyskałem również powierzchnię każdej połaci oraz kąty nachyleń wszystkich interesujących mnie elementów. Bez problemów byłem w stanie zmierzyć kominy i okna dachowe. Do tej pory nie zaoferował mi tego żaden z dostępnych na rynku i testowanych przeze mnie dalmierzy.

Jak to jest zrobione?

Ktoś może zapytać, ale na czym polega nowatorskość tego produktu? Przecież są już na rynku dalmierze z pomiarem kąta nachylenia czy też z wbudowaną kamerą. Otóż, dalmierz S910 to pierwszy produkt, jak to określają szwajcarscy inżynierowie, z technologią P2P (od punktu do punktu). Polega ona na tym, że pomiędzy dowolnymi dwoma punktami w przestrzeni możemy uzyskać miary typu odległość, odległość w poziomie, przewyższenie czy nachylenie bez względu na to, w jaki sposób jesteśmy usytuowani względem tych punktów. Dalmierz wylicza sobie na podstawie mierzonego kąta poziomego, pionowego oraz odległości współrzędne punktów X,Y, Z i na bazie tego określa wymagane wymiary. Do tej pory była to technologia zarezerwowana dla dużo droższych tachimetrów geodezyjnych lub skanerów.

Szybkie i kompleksowe pomiary

Dużym usprawnieniem okazuje się również możliwość pracy w zaawansowanym trybie pomiaru 3D DXF. Pan Marcin współpracuje z producentami, którzy wymagają rysunków w formacie typu CAD. Dotychczas wszystkie tego typu projekty musiałem przygotować w komputerze na bazie informacji pomiarowych, co zabierało mu dodatkowy czas. Od tej pory dalmierz umożliwia mu jednoczesny pomiar i zapisanie w pamięci dalmierza pliku DXF, który może później skopiować przez USB i wysłać bezpośrednio do produkcji. Mierząc, zapisuje i wprowadza do komputera. Takie 3 w 1. W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć, iż kamera nie służy mu tylko do celowania, ale również zapisuje zdjęcia, co w połączeniu z plikiem cyfrowym tworzy spójną i kompletną dokumentację.

Z analogowej do cyfrowej rzeczywistości

Bardzo sobie chwali jeszcze jedną możliwość wykorzystania Leica. Otóż, od czasu do czasu zdarza mu się potrzeba zinwentaryzowania więźby dachowej. Stare poddasze, brak dokumentacji, a wszystko musi trafić do cyfrowego projektu. Wtedy wykorzystuje połączenie z komputerem poprzez WiFi. Na laptopie, który ma ze sobą na budowie, każdy mierzony punkt w czasie rzeczywistym pojawia się na ekranie komputera w programie typu CAD. Miał obawy czy dalmierz będzie współpracował z jego oprogramowaniem, ale na szczęście okazało się, że jest uniwersalna wtyczka programowa łącząca oba systemy.

LeicaShop.pl/dachy
733 731 234

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 2 lutego, 2017

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły