Taśmy kalenicowe

 

Prawidłowe funkcjonowanie dachu związane jest przede wszystkim ze sprawnie działającą wentylacją, która zapobiega gromadzeniu się pod połacią kondensatu. By działała sprawnie, niezbędne są 3 elementy: wlot powietrza w okapie, szczelina wentylacyjna i wylot w kalenicy. Równocześnie należy zadbać o to, by wylot powietrza w kalenicy był zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi. Najlepszym sposobem jest zastosowanie odpowiedniej taśmy kalenicowej dobranej w zależności od zastosowanego pokrycia.

Odpowiednie wykończenie kalenicy to jedna z najistotniejszych kwestii przy budowie domu. Dobrej jakości taśmy nie należą do najtańszych akcesoriów, ale jest to i tak stosunkowo niewielki wydatek, jeżeli bierzemy pod uwagę koszt budowy domu. Taśma nie tylko jest gwarancją szczelności, ale zapewnia również estetyczne i trwałe wykończenie kalenicy. Przy wyborze taśmy trzeba wziąć pod uwagę takie jej cechy jak:
• odporność na UV
• zabezpieczenie przed wnikaniem wody
• przekrój wentylacyjny
• rozciągliwość
• rodzaj tkaniny wentylującej

Klöber oferuje cztery rodzaje taśmy Roll-Fix®, Compact-Roll®, Ventotec® oraz Micro-Roll®. Roll-Fix® jest wysokiej jakości taśmą złożoną z włókniny PAN (Poliacrylnitryl) oraz aluminium lub miedzi – nadającą się do niemal każdego profilu dachowego. Taśma przepuszcza 450 m3/hm powietrza, a jej poziom wodoszczelności wynosi 65 mm H2O. Jest ona dostępna w trzech wariantach – o szerokości 260 mm, 295 mm oraz 390 mm – i odpowiednio proporcjonalnej długości części falistej (54 mm, 58 mm, 80 mm) oraz powierzchni wentylującej (800 cm2/m, 1100 cm2/m, 1900 cm2/m). Compact- Roll® jest z kolei taśmą złożoną z włókniny igłowej oraz aluminium. Bardzo wysoka elastyczność pozwala na idealne dopasowanie taśmy do każdego kształtu dachówki – nawet głęboko profilowanego. Dodatkowa włóknina w środkowej części taśmy zabezpiecza przed przenikaniem deszczu i śniegu zawiewanego pod elementy wykończenia kalenicy i grzbietów. Taśma zapewnia 250 m3/hm przepływu powietrza, wodoszczelność wynosi ponad 65 mm słupa wody. Jest dostępna w dwóch szerokościach: 280 i 340 mm – powierzchnia wentylująca w obu przypadkach wynosi 214 cm2/m a szerokość części falistej odpowiednio 65 oraz 85 mm.

Taśma Ventotec® charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Nadaje się do pokryć dachowych o niskim i średnim profilu. Wszystkie taśmy posiadają butylenową taśmę klejącą – dzięki czemu są proste w montażu. Wybór wysokiej jakości akcesoriów dachowych gwarantuje dobre funkcjonowanie dachu – na tym na pewno nie warto oszczędzać. Aby taśma dobrze spełniała swoją rolę, należy zamontować ją zgodnie z zaleceniami. Przede wszystkim należy dokładnie wyczyścić dachówki kalenicowe z pyłu – w przeciwnym razie nie będzie możliwe szczelne doklejenie taśmy. Z tego samego powodu nie należy montować taśmy w temperaturze niższej niż 5°C, gdyż w niższych temperaturach na powierzchni dachówek gromadzi się szron, a klej na takiej powierzchni nie ma prawa dobrze się trzymać – zdecydowanie warto poczekać na wyższą temperaturę, by nie stracić zarówno czasu, jak i materiałów. Montaż taśmy zaczynamy od rozwinięcia jej na przygotowanej listwie kalenicy i zamocowania zszywkami. Taśmę trzeba kleić bardzo precyzyjnie pamiętając, że musi zachodzić za zamki dachówek w najwyższym rzędzie na przynajmniej 5 cm. Po zdjęciu folii ochronnej z pasków klejących należy dopasować plisowanie do kształtu dachówki i dobrze docisnąć taśmę, by na całej długości była przyklejona do pokrycia. Nie można zapominać o takich newralgicznych miejscach jak łączenie gąsiorów – te miejsca również narażone są na wilgoć, więc i pod łącznikami taśma powinna być przyklejona.

Klöber

Data utworzenia: 29.11.2012


Komentarze

 • Szymon napisał(a):

  Bardzo praktyczny poradnik, na pewno skorzystam remontując dom

 • Elżbieta napisał(a):

  Jestem w trakcie kapitalnego remontu domu jednorodzinnego wraz z wymianą dachu. Cieszę się, że właśnie teraz trafiłam na ten artykuł. Nigdy nie słyszałam o taśmach kalenicowych, a jest to bardzo dobre i zarazem proste rozwiązanie na zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi

 • PRZYJACIEL napisał(a):

  Dla tych co nie wiedzą - użyte słowo - kondensat - produkt kondensacji, np. woda powstała ze skroplenia pary wodnej - prościej mówiąc - źle odprowadzana para wodna to początek przede wszystkim wilgoci, a tej żaden gospodarz domu nie lubi. Skąd wilgoć??? między innymi z niewiedzy właśnie opisanej w artykule...dotyczącej sprawnej wentylacji dachu ....a prawidłowa wentylacja dachów zapewnia oszczędność energii zużywanej na ogrzewanie domów. Myślę, że wszystkie wskazówki, porady i uwagi opisane w artykule są trafne i pomocne dla przyszłych gospodarzy i budowlańców...

 • Radek napisał(a):

  Przy montazu dachu bardzo ważna jest jego wentylacja , dobrze zamontowna , oddaje pózniej swój efekt , pomieszczen mieszkalnych.Czesto stosowane tasmy kalenicowe spełniają te warunki .Bardzo wytrzymałe są taśmy Ventotec oraz bardzo proste w montażu , warto je stosować

 • inka2 napisał(a):

  Na takich artykułach budowlanych po prostu nie można oszczędzać, koszt remontu będzie za jakiś czas na pewno wyższy niż zaoszczędzone pieniądze. Wentylacja to faktycznie jedna z najważniejszych rzeczy podczas budowy domu.

 • Ania Mal napisał(a):

  Mieszkam w domu pasywnym i odpowiednia wentylacja jest niezbędna do życia. Jeśli wszystko ma działać u mnie prawidłowo i każdy element, jak np. taśma wykańczająca dach muszą być dobrze zamontowane.

 • Jarek napisał(a):

  Temat dachu jest cały czas wielką tajemnicą, jest taka taśma...no ale warto kupić najlepszą. Nie ma sensu oszczędzać bo wentylacja jest w domu najważniejsza. Lepiej kupić raz a dobrze niż za pare lat remontować dach.

 • Jacek napisał(a):

  Wentylacja jet zawsze potrzebna i warto zadbać w odpowiedni sposób o wentylację dachu,a to pozytywnie wpłynie na cały budynek i jego mieszkańców.Dach mojego domu posiada pokrycie blachodachówką i nie przypominam sobie aby taką taśmę kalenicową zastosowano.Jeśli nie ,to przy remoncie dachu z pewnością zostanie zastosowana taśma kalenicowa odpowiednia do pokrycia mojego dachu.

 • Piotr napisał(a):

  Taśma kalenicowa stosowana jest głównie na dachach pokrytych dachówką. Wietrzenie dachu na kalenicy jest ważne. Nie wiedziałem, że jest aż tak wiele producentów taśm kalenicowych. Z opisu wynika, że taśma Ventotec to świetny produkt. Warto wybrać produkt dobrej jakości na lata niż zmieniać co pewien czas.

 • wentylator napisał(a):

  Taśmy kalenicowe są doskonałym rozwiązaniem na zapewnienie wentylacji dachowej, co uchroni przed skraplaniem się pary wodnej pod połacią dachową. Z pewnością na tym elemencie nie można oszczędzać. Taśma musi być wytrzymała na warunki atmosferyczne, szczelna, a jednocześnie zapewniająca przepływ powietrza. Istotną sprawą jest również profesjonalny, zgodny ze sztuką budowlaną montaż taśmy.

 • ikowalska24 napisał(a):

  Dobra wentylacja oraz wodoszczelność jest niezmiernie ważna przy budowie dachu.Tak taśma jest świetnym rozwiązaniem,dodatkowym atutem jest wysoka wytrzymałość.

 • Antek napisał(a):

  Najważniejsza chyba rzecz w domu to dobra wentylacja. Można to osiągnąć za pomocą odpowiednio dobranej taśmy kalenicowej. Taśma taka jest łatwa w montażu i wyjątkowo odporna na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Pomimo dobrej wodoszczelności taśmy kalenicowe dobrze przepuszczają powietrze co ma wpływ na prawidłową wentylację.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły