Taśmy kalenicowe

 

Prawidłowe funkcjonowanie dachu związane jest przede wszystkim ze sprawnie działającą wentylacją, która zapobiega gromadzeniu się pod połacią kondensatu. By działała sprawnie, niezbędne są 3 elementy: wlot powietrza w okapie, szczelina wentylacyjna i wylot w kalenicy. Równocześnie należy zadbać o to, by wylot powietrza w kalenicy był zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi. Najlepszym sposobem jest zastosowanie odpowiedniej taśmy kalenicowej dobranej w zależności od zastosowanego pokrycia.

Odpowiednie wykończenie kalenicy to jedna z najistotniejszych kwestii przy budowie domu. Dobrej jakości taśmy nie należą do najtańszych akcesoriów, ale jest to i tak stosunkowo niewielki wydatek, jeżeli bierzemy pod uwagę koszt budowy domu. Taśma nie tylko jest gwarancją szczelności, ale zapewnia również estetyczne i trwałe wykończenie kalenicy. Przy wyborze taśmy trzeba wziąć pod uwagę takie jej cechy jak:
• odporność na UV
• zabezpieczenie przed wnikaniem wody
• przekrój wentylacyjny
• rozciągliwość
• rodzaj tkaniny wentylującej

Klöber oferuje cztery rodzaje taśmy Roll-Fix®, Compact-Roll®, Ventotec® oraz Micro-Roll®. Roll-Fix® jest wysokiej jakości taśmą złożoną z włókniny PAN (Poliacrylnitryl) oraz aluminium lub miedzi – nadającą się do niemal każdego profilu dachowego. Taśma przepuszcza 450 m3/hm powietrza, a jej poziom wodoszczelności wynosi 65 mm H2O. Jest ona dostępna w trzech wariantach – o szerokości 260 mm, 295 mm oraz 390 mm – i odpowiednio proporcjonalnej długości części falistej (54 mm, 58 mm, 80 mm) oraz powierzchni wentylującej (800 cm2/m, 1100 cm2/m, 1900 cm2/m). Compact- Roll® jest z kolei taśmą złożoną z włókniny igłowej oraz aluminium. Bardzo wysoka elastyczność pozwala na idealne dopasowanie taśmy do każdego kształtu dachówki – nawet głęboko profilowanego. Dodatkowa włóknina w środkowej części taśmy zabezpiecza przed przenikaniem deszczu i śniegu zawiewanego pod elementy wykończenia kalenicy i grzbietów. Taśma zapewnia 250 m3/hm przepływu powietrza, wodoszczelność wynosi ponad 65 mm słupa wody. Jest dostępna w dwóch szerokościach: 280 i 340 mm – powierzchnia wentylująca w obu przypadkach wynosi 214 cm2/m a szerokość części falistej odpowiednio 65 oraz 85 mm.

Taśma Ventotec® charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Nadaje się do pokryć dachowych o niskim i średnim profilu. Wszystkie taśmy posiadają butylenową taśmę klejącą – dzięki czemu są proste w montażu. Wybór wysokiej jakości akcesoriów dachowych gwarantuje dobre funkcjonowanie dachu – na tym na pewno nie warto oszczędzać. Aby taśma dobrze spełniała swoją rolę, należy zamontować ją zgodnie z zaleceniami. Przede wszystkim należy dokładnie wyczyścić dachówki kalenicowe z pyłu – w przeciwnym razie nie będzie możliwe szczelne doklejenie taśmy. Z tego samego powodu nie należy montować taśmy w temperaturze niższej niż 5°C, gdyż w niższych temperaturach na powierzchni dachówek gromadzi się szron, a klej na takiej powierzchni nie ma prawa dobrze się trzymać – zdecydowanie warto poczekać na wyższą temperaturę, by nie stracić zarówno czasu, jak i materiałów. Montaż taśmy zaczynamy od rozwinięcia jej na przygotowanej listwie kalenicy i zamocowania zszywkami. Taśmę trzeba kleić bardzo precyzyjnie pamiętając, że musi zachodzić za zamki dachówek w najwyższym rzędzie na przynajmniej 5 cm. Po zdjęciu folii ochronnej z pasków klejących należy dopasować plisowanie do kształtu dachówki i dobrze docisnąć taśmę, by na całej długości była przyklejona do pokrycia. Nie można zapominać o takich newralgicznych miejscach jak łączenie gąsiorów – te miejsca również narażone są na wilgoć, więc i pod łącznikami taśma powinna być przyklejona.

Klöber


Taśmy kalenicowe
Oceń artykuł

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także