Dachówka betonowa

Tegalit Protegon na dach!

Jedna z najmodniejszych dachówek ostatnich lat. Zyskała zwolenników zarówno wśród Inwestorów stawiających na nowoczesny design, jak i wśród miłośników klasyki. Bezpretensjonalną prostolinijność, świeżość oraz elegancki charakter widać na pierwszy rzut oka – ale jaka jest dachówka Tegalit po bliższym poznaniu?

Płaska, betonowa dachówka Tegalit, nie tylko znakomicie podkreśla dynamiczną linię nowoczesnej architektury, ale również zapewnia nową, wyjątkową jakość pokrycia, dzięki zastosowaniu unikatowej technologii Protegon.

Kiedy wygląd i jakość idą w parze, nie jest trudno przekonać do produktu inwestora – warto jednak wykazać się dużą wiedzą na temat właściwości technicznych, aby zyskać jego zaufanie. Co więc każdy dekarz powinien wiedzieć?

Tegalit Protegon od strony technicznej

Dachówka betonowa Tegalit Protegon łączy zalety dachówek zakładkowych profilowanych z efektem estetycznym, jaki dają płaskie dachówki. Zamki boczne zapewniają lepsze uszczelnienie niż tradycyjne płaskie dachówki karpiówki.

Tegalit Protegon to dachówka trójwarstwowa. Składa się z warstwy uszlachetniającej – Protegon, warstwy wygładzającej – nasyconej kolorem oraz warstwy nośnej – barwionej w masie o wysokiej wytrzymałości. Te trzy warstwy odpowiadają za wysoką jakość, trwałość i estetyczny wygląd. Dachówka występuje w czterech kolorach: ceglanym, ciemnoszarym, grafitowym oraz w brązie kolonialnym.

Dane techniczne

– Wymiary (szer. × dł. ): 330 × 420 mm
– Ilość sztuk na m2: ok. 9,8 – 10,7
– Waga 1 sztuki: 5,2 kg
– Minimalne zalecane pochylenie dachu: 25°

Innowacyjna technologia Protegon

Dachówka jest wykonana w innowacyjnej technologii Protegon. Za sprawą specjalnych pigmentów wierzchnia warstwa dachówki odbija do 300% więcej promieniowania podczerwonego niż zwykłe dachówki betonowe i ceramiczne. Dzięki temu dachówki nagrzewają się od spodu nawet o 10°C mniej. W efekcie podczas upałów mamy niższą temperaturę na poddaszu i możemy ograniczyć korzystanie z klimatyzacji. Przekłada się to na niższe rachunki za prąd. Dlaczego Braas opracował technologię chroniącą dach właśnie przed promieniowaniem podczerwonym? Słońce emituje promieniowanie we wszystkich zakresach fal elektromagnetycznych. Światło widzialne stanowi jednak tylko ok. 38% energii dochodzącej do Ziemi. Fale o długości większej niż 700 nanometrów, czyli podczerwień i bliska podczerwień, stanowią aż 53%. Oznacza to, że większość energii, która ogrzewa nasze dachy nie jest widoczna (nie wchodzi w zakres widzialnej dla ludzkiego oka fali świetlnej).

Tegalit Protegonna dach!

Jak układać?

Przyglądając się zrealizowanym inwestycjom pokrytym dachówką Tegalit Protegon nie sposób oprzeć się wrażeniu, że nagminnie często jest ona montowana w sposób odbiegający od zaleceń producenta. Niezależnie od wizualizacji architekta oraz argumentacji inwestora „bo tak jest ładniej i tak ma sąsiad” zalecamy przekonywać klientów do montażu zgodnie ze sztuką dekarską i wskazaniem doradcy technicznego marki Braas:

– Dachówkę Tegalit zalecamy układać naprzemiennie, tak aby zamki dachówek w kolejnych rzędach mijały się. W tym celu należy stosować dachówki szczytowe Tegalit całe i połówkowe. Gąsiory Tegalit układa się na styk i mocuje od góry wkrętem. Tegalit właśnie z przesunięciem umożliwia przy opadach deszczu wyprowadzanie wody spływającej w zamkach dachówek na środek dachówki, która znajduje się poniżej. Przesunięcie zamków zapewnia szczelność. – tłumaczy Marek Podeszwa, doradca techniczny marki BRAAS.

Tegalit Protegonna dach!

– Jeżeli inwestor zadecyduje o montażu dachówek w inny sposób, to ryzykuje, że przy większych opadach deszczu woda zacznie przeciekać pod pokrycie. Płaskie dachówki w sposobie montażu właściwie niewiele różnią się od innych zakładkowych, więc pomysł montażu jedna pod drugą wynika tylko ze względów estetycznych. W przypadku dachu warto jednak kierować się nie tylko tymi względami, ale przede wszystkim optymalnie wykorzystać właściwości dachówki, opierając się na zaleceniach producenta– mówi SUPERDEKARZ Tomasz Święty.

Pamiętajmy, że aby dach spełniał swoje funkcje, musi być położony zgodnie ze sztuką dekarską. Braas od wielu lat oferuje dekarzom dostęp do szkoleń, na których szczególny nacisk jest kładziony na poprawne rozwiązania techniczne istotnych detali dachu. Ponadto do dyspozycji dekarzy pozostają doradcy techniczni marki, z którymi warto się skontaktować w przypadku jakichkolwiek technicznych wątpliwości.

4.2/5 - (13 votes)

Data publikacji: 7 grudnia, 2014

Autor:

4.2/5 - (13 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Damian
    poniedziałek, 18 marca, 2019

    Dachówki Tegalit Protegon idealnie pasują do nowoczesnego budownictwa. Braas wprowadził coś nowego na rynek, dachówka zamiast nagrzewać się, sama oddaje ciepło otoczeniu. Idealne rozwiązanie na poddasza przeznaczone do zamieszkania. Lepiej montować dachówki zgodnie z instrukcją producenta niż z zaleceniami projektanta dostosowując do założeń projektu.

  2. Maja
    środa, 13 listopada, 2019

    Warto postawić na dachówki, które będą ograniczały ogrzewanie pomieszczenia na poddaszu. Dzięki temu ograniczymy zużycie prądu na klimatyzację i będziemy mieli komfort termiczny na poddaszu.

Podobne artykuły