Izolacje dachowe

Termomodernizacja się opłaca

Budynki powstałe kilkadziesiąt lat temu, kiedy pojęcie energooszczędności nie funkcjonowało jeszcze na rynku budowlanym, dzisiaj mogą stać się bolączką niejednego właściciela. Obowiązujące 50 lat temu przepisy dotyczące efektywności energetycznej sprawiły, że budynki te charakteryzuje wysokie zużycie energii cieplnej. Dziś właściciel takiego obiektu może przeprowadzić prace termomodernizacyjne, a przykłady realizacji takich prac pokazują, że jest to inwestycja opłacalna.

Najgorzej sytuacja przedstawia się w przypadku budynków powstałych w Polsce a latach 70-tych i 80-tych XX w. Przyczyną tego, że standard energetyczny tych domów jest bardzo niski, jest między innymi brak odpowiedniej izolacji ścian zewnętrznych oraz okien.

Jak pokazują analizy, zużycie energii końcowej w polskich domach jednorodzinnych wynosi obecnie około 120 kWh/m2/rok, przy czym domy powstałe przed 1966 rokiem zużywają do 350 kWh/m2/rok1 – stwierdza Piotr Pawlak, Kierownik Działu Doradztwa i Specyfikacji Rockwool Polska, zaangażowanej w kampanię „Energooszczędność w moim domu”.

Standard ten może poprawić gruntowna termomodernizacja, jakiej przykładem jest przeprowadzony w ścisłej współpracy z fachowcami w zakresie izolacji remont wybudowanego w latach 70-tych domu jednorodzinnego w Zielonej Górze. W pierwszej kolejności budynek poddano audytowi energetycznemu w celu określenia optymalnego zakresu modernizacji i uniknięcia wydatków na rozwiązania mające niewielki wpływ na efektywność energetyczną całego budynku. Następnie opracowany został szczegółowy harmonogram prac, obejmujący docieplenie ścian, stropodachu i płyty balkonowej. W wyniku przeprowadzonych prac zapotrzebowanie budynku na energię spadło z 53,03 GJ do 32,82 GJ, a temperatura w poszczególnych pomieszczeniach wyrównała się. Remont wyeliminował problem przegrzewania się pokoi na piętrze w okresie letnim oraz nadmierne spadki temperatur w pomieszczeniach w nocy.

Podobne rezultaty przyniosła modernizacja niewielkiego domu z lat 50-tych w zabudowie bliźniaczej, zlokalizowanego w Hamburgu. W efekcie przeprowadzonych prac, roczne zużycie energii na ogrzewanie tego domu zmalało niemal o połowę. Remont przeprowadzony został w ramach projektu Model Home 2020, realizowanego przez firmę Velux.

– Modernizacja domu modelowego LichtAktiv Haus w Hamburgu obejmowała rozbudowę przestrzeni użytkowej, docieplenie ścian oraz zwiększenie powierzchni okien – wyjaśnia architektka Monika Kupska-Kupis z zaangażowanej w kampanię „Energooszczędność w moim domu firmy Velux”. – Dzięki temu dom zyskał przestronny salon, nową jadalnię i kuchnię, a zamontowane na dachu domu okna połaciowe doświetliły pokoje położone na najwyższej kondygnacji budynku. Bardziej otwarty układ pomieszczeń i zwiększona z 18 m2 do 93 m2 powierzchnia okien zapewniły łatwiejszy dostęp światła dziennego i świeżego powietrza.

Wymiana starych okien istotnie przyczynia się do poprawy standardu energetycznego budynku, a znaczenie dla zapewnienia odpowiedniej izolacyjności cieplnej ma zarówno jakość stolarki, jak i rodzaj szyb zainstalowanych w oknach.

Jak wyjaśnia Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group, w nowoczesnych oknach używa się szyb zespolonych z wykorzystaniem szkła niskoemisyjnego – producenta szkła marki Pilkington. Szkło niskoemisyjne redukuje straty ciepła, pozwalając dodatkowo na bierne pozyskiwanie energii słonecznej, dzięki czemu poprawia się bilans energetyczny okna, a ogrzanie pomieszczenia wymaga mniejszej ilości energii. Przy wymianie okien na nowe, warto zwrócić uwagę z jakich szyb są wykonane. Produkowane obecnie szyby pozwalają łączyć wysoki poziom izolacyjności cieplnej z innymi przydatnymi właściwościami, takimi jak dźwiękochłonność, samoczyszczenie, czy podwyższony poziom bezpieczeństwa (na przykład szkło antywłamaniowe).

Jak wykazało ogólnopolskie badanie sondażowe przeprowadzone w ramach kampanii „Energooszczędność w moim domu”, do najważniejszych przyczyn, które skłoniłyby Polaków do wymiany szyb w oknach, należą chęć ograniczenia strat ciepła, obniżenia rachunków za ogrzewanie i zmniejszenia hałasu przedostającego się z zewnątrz. Kolejne miejsca zajęło: zwiększenie dostępu światła dziennego, ograniczenie konieczności częstego mycia szyb i wzrost poziomu bezpieczeństwa.

Termomodernizacja się opłaca

1 Dane na podstawie opracowań firmy BuildDesk, która przeanalizowała 60 tysięcy świadectw energetycznych oraz wydanego przez Rockwool Polska w serii „Szóste Paliwo” raportu „Termolokata – inwestycja w ciepły dom”.

5/5 - (11 votes)

Data publikacji: 10 czerwca, 2014

Autor:

5/5 - (11 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Paweł
    poniedziałek, 6 stycznia, 2020

    termomodernizacja na pewno opłaca się, zwróci się po kilku latach, a efekt widać prawie cały rok, czy to latem czy zimą. wymiana okien, zastosowanie ocieplenia dużo daje, dużo ludzi przekonało się, że warto zainwestować

  2. Agnieszka
    piątek, 2 lipca, 2021

    Termomodernizacja to strzał w dziesiątkę. Brak ocieplenia i stare okna to nie tylko większe wydatki na ogrzewanie, wahania temperatury w ciągu dnia, ale też możliwe przemarzanie, wyższy hałas w domu.

Podobne artykuły