Blachodachówka

Tradycja w nowoczesnym wydaniu – rzecz o panelach na rąbek

Panele na rąbek są uniwersalne i ponadczasowe. Prezentują się doskonale zarówno na dachach nowoczesnych domów, budynków inspirowanych tradycyjną architekturą, jak i na dachach obiektów zabytkowych. Są rozwiązaniem stosowanym na prostych, dwuspadowych dachach oraz dużych, wielopołaciowych konstrukcjach. Dzięki nowoczesnej i dopracowanej technologii są coraz częściej wykorzystywanym pokryciem dachowym.

Technologia łączenia na rąbek jest jedną z najstarszych technologii budowlanych. Intensywnie rozwijana i unowocześniana, pozwala sprostać najwyższym standardom estetycznym, funkcjonalnym i architektonicznym. Panele z blachy na rąbek w nowoczesnym wydaniu, są niezmiennie klasyczne i proste w formie, dzięki czemu dobrze się prezentują w różnych stylach budownictwa. W zależności od planowanego efektu mogą uwypuklić nowatorski, minimalistyczny charakter budynku lub podkreślić tradycyjny, klasyczny styl budowli.

Tradycja w nowoczesnym wydaniu – rzecz o panelach na rąbek Blachy Pruszyński

Różnorodność profilowań

Dzięki bogatej ofercie pokryć, mamy możliwość dostosowania pokrycia dachowego na rąbek do indywidualnych potrzeb i upodobań. Panele tworzą niepowtarzalny styl zarówno na dachach o minimalnym, jak i bardzo dużym kącie nachylenia połaci dachowej. Nasz dach może być klasyczny lub wyróżniać się na tle innych pokryć dachowych. W ofercie Blachy Pruszyński do wyboru mamy cztery różne rodzaje profilowań: mikrotrapez, mikrofala, nanofala oraz klasyczna blacha płaska. O ile fala i nanofala to drobne i drobniejsze fale, to w przypadku trapezu mamy do czynienia z  dwoma wzdłużnymi przetłoczeniami, które wystarczą, by zniwelować ewentualny efekt termiczny dla blachy o grubości 0,5 mm. W przypadku klasycznych, płaskich paneli doradcy producenta zalecają stosowanie blachy o grubości 0,7 mm.

Tradycja w nowoczesnym wydaniu – rzecz o panelach na rąbek Blachy Pruszyński

PURMAT i PURLAK – powłoki poliuretanowe

Podobnie jak w przypadku innych pokryć, panele na rąbek dostępne są w wielu wariantach powłok ochronnych. Na szczególną uwagę zasługują te, stworzone z grubej warstwy poliuretanu, który zapewnia wyjątkową trwałość pokrycia i gwarantuje doskonałą ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Do tego rodzaju powłok zalicza się powłoka PURMAT (z matowym wykończeniem) i PURLAK (wykończenie połyskujące). Powłoki wykonane są z pięćdziesięciomikrometrowej warstwy lakieru, odpornego na ścieranie, które skutecznie chronią pokrycie przed płowieniem i odbarwieniami. Powłoki poliuretanowe redukują również ryzyko powstania korozji, dzięki czemu pokrycie może być stosowane nawet w miejscach o dużym stopniu agresywności środowiska. Dowodem na skuteczność i wysoką trwałość powłoki PURMAT I PURLAK jest aż 50-letnia gwarancja, udzielana przez producenta – firmę Blachy Pruszyński.

Łatwy i szybki montaż

Dawny sposób krycia dachów z wykorzystaniem tradycyjnych paneli na rąbek rzemieślniczy był czasochłonny i wymagał dużego doświadczenia. Arkusze płaskiej blachy były odpowiednio zaginane w tak zwane rąbki na placu budowy, co zajmowało dużo czasu. Z biegiem lat technologia ewoluowała i obecnie do dyspozycji mamy panele ze specjalnie skonstruowanymi zamkami zatrzaskowymi i gotowymi otworami montażowymi. Niektórzy producenci, jak Blachy Pruszyński, proponują panele o dowolnej długości (maksymalnie do 12 m), które docinane są  na wymiar konkretnego dachu. Dzięki dogodnym krawędziom ze ściętymi brzegami, które znacznie ułatwiają montaż paneli startowych (układanych na listwie startowej), mamy gwarancję szczelnego, trwałego i estetycznego wykończenia dachu. Co więcej, decydując się na panele na rąbek z firmy Blachy Pruszyński, nie musimy stosować pełnego deskowania, jedynie łaty i kontrłaty.

Fotowoltaika a pokrycie dachu panelami na rąbek

Zwiększenie świadomości ekologicznej wśród inwestorów oraz stale rosnące zainteresowanie systemami energii odnawialnej przyczyniło się do poszukiwania przez producentów nowych rozwiązań. Firma Blachy Pruszyński, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wprowadziła do swojej oferty specjalne wsporniki do systemów fotowoltaicznych, kompatybilne z panelami dachowymi na rąbek, dzięki którym montaż paneli solarnych jest w pełni bezpieczny i co najważniejsze, nie wymaga robienia otworów montażowych w pokryciu dachowym.

Pokrycie domu drewnianego
5/5 - (34 votes)

Data publikacji: 20 lipca, 2021

Autor:

5/5 - (34 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jacek
    środa, 21 lipca, 2021

    Dach pokryty panelami na rąbek bardzo dobrze się prezentuje i według mnie jest jednym z lepszych obecnie dostępnych pokryć.Łatwy i szybki montaż jest dodatkowym czynnikiem przemawiającym za pokryciem dachu panelami na rąbek.

  2. historyk
    środa, 21 lipca, 2021

    Łączenie na rąbek, mimo swej historycznej tradycji, nadal potrafi zaskoczyć nowoczesnością, estetyką i funkcjonalnością. Wybór profilowań, trwałość powłoki ochronnej jak również łatwy i szybki montaż powodują, że panele na rąbek są nadal bardzo atrakcyjnym pokryciem dachowym. A dzięki dedykowanym elementom konstrukcyjnym można na takim dachu zamontować panele fotowoltaiczne.

  3. Solarika -prąd ze słońca
    poniedziałek, 26 lipca, 2021

    Zapraszamy osoby zainteresowane założeniem paneli do naszej firmy. Jesteśmy z Poznania, pracujemy na terenie Polski. solarika.pl

Podobne artykuły