Tradycja zobowiązuje

Tradycja zobowiązuje
Tradycja zobowiązuje 

Przy budowie nowego domu jednorodzinnego w litewskim mieście portowym Kłajpeda zastosowano nowoczesne technologie i materiały oraz spełniono wszystkie życzenia i wymagania inwestora, stwarzając więcej niż przytulne otoczenie. Architektowi udało się przy tym zachować także regionalne tradycje budowlane.

Litwa jest wprawdzie małym krajem, ale osobliwości architektoniczne można tu spotkać niemal w każdym mieście. Region wybrzeża i portowe miasto Kłajpeda różnią się od pozostałej części Litwy nie tylko pod względem architektonicznym. Decydują o tym choćby surowy klimat i niezbyt szczodra natura, życie obok portu oraz tradycje tych niegdyś niemieckich terenów. Na przestrzeni lat powstawała w Kłajpedzie surowa, masywna i „niezniszczalna“ architektura z dominującym budulcem w postaci cegły. W centrum miasta i na starówce można spotkać budowle w stylu Tudorów. Nowo wybudowany dom jednorodzinny leży poza centrum miasta. Działka jest położona w rzadko zasiedlonej i luźno zabudowanej dzielnicy mieszkaniowej. W pobliżu znajduje się miejski park rekreacyjny, rzeka Danga oraz sztucznie założone stawy. Licząca 2.500 metrów kwadratowych parcela jest wystarczająco obszerna dla całego projektu mieszkalnego.

Tradycja zobowiązuje

Architektoniczne współistnienie

Przy realizacji tego projektu szczególną uwagę poświęcono lokalnemu otoczeniu oraz integracji z tradycjami miejscowego budownictwa. W celu lepszego wpasowania się między otaczające nieduże domki mieszkalne bez „rozsadzania“ skali wielkości, bryłę budynku podzielono na dwie części o różnym rozwiązaniu fasad. Zamykająca cały zespół trzecia bryła stanowi budynek pomocniczy, w którym zastosowano te same materiały wykończeniowe co w pierwszych dwóch częściach.

Tradycja zobowiązuje

Elewacja w pakiecie

Rozwiązanie fasady zewnętrznej przy użyciu dachówek ceramicznych Datura w szarym kolorze łupka stwarza w strefie podwórka poczucie siły i bezpieczeństwa. Strukturyzacja dachówki oraz naprzemienność światła i cienia zapewniają przyjazne oddziaływanie fasady. Pomiędzy dwiema ciemnymi bryłami budynku występuje trzecia śnieżnobiała bryła z pomalowanymi na szaro elementami z drewna i płytami fasadowymi.

Tradycja zobowiązuje

Mimo zastosowania różnych materiałów powierzchniowych, obydwie bryły budynku zostały zrealizowane z wentylowanymi konstrukcjami fasad. Przy dominującej wietrznej i deszczowej aurze jest to jedna z najlepszych metod zapewnienia maksymalnej ochrony pomieszczeń przed wilgocią.

Tradycja zobowiązuje

Projekt: Dom jednorodzinny w Kłajpedzie Zamawiający: Grigorij Sabatin i Larisa Golodenko Architekci: Gintaras Prikockis, Asta Prikockienë, Justas Prikockis Firma realizująca: UAB „Kelmeda“, UAB „R2K grupë“ Dachówka: Koramic Datura – w kolorze szarego łupku

Data utworzenia: 27.02.2013


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły