Twórcze lato w Garbatce

Josef Lorenc
Josef Lorenc 

W drugiej połowie lipca 2013 roku odbył się już szósty Międzynarodowy Plener Ekspresji Twórczej, Malarstwa i Rzeźby „Inspiracje. Garbatka – Letnisko”. Zainaugurowały go niezwykłe wydarzenia: kurs pisania ikon („Droga ikony”, o. Jacek Wróbel), garncarstwo, snycerka i wikliniarstwo, finał zaś został uwieńczony tradycyjnym wernisażem 1 sierpnia.

Pokazano na nim prace wielu niezwykłych artystów przybyłych do Garbatki z kraju (Andrzej Brzegowy, Adam Gugała, Wiesław Jelonek, Krzysztof Mańczyński, Tomasz Matusewicz, Aleksander Olszewski, Janusz Popławski, Katarzyna Słuchocka, Maciej Filip Sobierajski, Józef Wilkoń), ale też z zagranicy – z Ukrainy (Nataliia Grytsenko, Iryna Tsyganok), Rosji (Natasha Beloborodova). Czech (Josef Lorenc), Słowacji (Katarina Boborova, Robert Gabris, Emilia Rigova) oraz Macedonii (Zlatko Krstevski).

Dzieła natchnione podradomskimi okolicami podziwiali między innymi: Janusz Stapór -pomysłodawca wydarzenia i Starosta Powiatu Kozienickiego, który razem z Adamem Strózikiem – Marszałkiem Województwa Mazowieckiego objął nad Plenerem honorowy patronat; profesor Tomasz Zawiła – Niedźwiecki – dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa; Jerzy Przybylski – przewodniczący Związku Leśników Polskich, Zbigniew Jamróz z Nadleśnictwa Zwoleń i Piotr Lesiak – profesor Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego w Radomiu.

Tradycyjnie już, na zakończenie Pleneru, uczestnicy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia na Stacji Garbatka, która była inspiracją niejednego artystycznego dzieła.

Intencją organizatorów twórczości garbackich plenerowiczów jest wędrówka ich dzieł po okolicy przez cały rok. Promotorzy kultury i sztuki przygotowują jej kolejne wernisaże – w Zwoleniu, Kozienicach i Sękocinie. I będą one trwały aż po następne „Inspiracje. Garbatka – Letnisko”.

Garbatka jest malowniczym miejscem, przyciągającym swoją urokliwością już od wielu lat. Jej piękno, spokój i sielskość jest natchnieniem nie tylko dla artystów. Warto do niej uciec od zgiełku wielkich miast.

Sobierajski i Natasha
Sobierajski i Natasha
Andrzej Brzegowy
Andrzej Brzegowy
Iryna Tsyganok
Iryna Tsyganok
Josef Lorenc
Josef Lorenc

Adam Gugala
Adam Gugala
Andrzej Brzegowy
Andrzej Brzegowy
Krstevski Zlatko (Macedonia)
Krstevski Zlatko (Macedonia)
Maciej Filip Sobierajski
Maciej Filip Sobierajski
Natalija Grytsenko
Natalija Grytsenko
Robert Gabris (Slowacja)
Robert Gabris (Slowacja)

ASZ

Data utworzenia: 11.08.2013


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły