Uszczelnienie poddasza

 

Każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej domu, czy to budowanego od podstaw, czy też głęboko remontowanego, jest bezcenny. Całą kubaturę domu należy maksymalnie wykorzystać, co oznacza również zagospodarowanie poddasza, czyli przestrzeni pod spadzistym dachem. Poddasze jednak, w przeciwieństwie do innych pomieszczeń, wymaga szczególnie uważnej zabudowy.

Cenna przestrzeń

Jednym z celów budowy lub przebudowy domu jest maksymalnie efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W przypadku domów z dachami spadzistymi, bez względu na rodzaj pokrycia dachu, oznacza to również zagospodarowanie poddasza. I chodzi o spożytkowanie poddasza zarówno na pomieszczenia mieszkalne, jak i – ewentualnie – gospodarcze. Poddasze wydaje się być miejscem idealnym na stworzenie przytulnej sypialni, pokojów dziecięcych, pomieszczeń przeznaczonych dla gości czy też zbudowanie powiększonej garderoby.

Dodatkowo, możliwość wykorzystania skosów związanych z istnieniem spadzistego dachu zwiększa możliwość bardzo atrakcyjnej wizualnie aranżacji takich wnętrz.

Kosztowna energia

Bez względu na to czy poddasze zagospodarujemy w celach użytkowych, czy pozostawiamy puste, konieczne jest jego „uszczelnienie” energetyczne. Ze względu na nieustająco rosnące ceny nośników energii oraz wynikający z pomiarów fakt, że na niewłaściwie wykończony dach może przypadać nawet ponad połowa energii traconej przez budynek, to właściwa izolacja cieplna dachu staje się kluczowa. Zabezpieczenie energetyczne dachu nie obejmuje jednak wyłącznie położenia warstwy izolacji, a raczej systemowe zaizolowanie cieplne, w którym warstwa wełny mineralnej czy styropianu jest tylko jednym z elementów systemu. Drugim, nie mniej ważnym, elementem jest membrana dachowa, nazywana popularnie folią dachową, folią izolacyjną czy folią paroprzepuszczalną.

Wiatr i szkodliwa wilgoć

Poddasze, choćby ze względu na naturalne nieszczelności w dachu, jest narażone na operowanie wiatru. Wobec wiatru nawet najlepsza izolacja cieplna traci wiele na wartościach użytkowych. Dodatkowo, każda przestrzeń w której bytują ludzie, charakteryzuje się występowaniem dość zmiennej wilgotności. Membrany dachowe w połączeniu z odporną na wilgoć izolacją cieplną tworzy sprawny system zabezpieczający z jednej strony przed wychładzaniem przez nieszczelności dachu i wiatry, z drugiej zaś chroniący przed odkładaniem się wilgoci w warstwie izolacyjnej (wilgotna wełna mineralna ma znacznie gorsze właściwości izolacyjne niż sucha). Membrany dachowe oferowane przez internetowy market budowlany StukPuk.pl wykonane są z paroprzepuszczalnej folii umożliwiającej transport wilgoci na zewnątrz. Dla użytkownika taki sprawnie działający system oznacza jedno: suche i ciepłe pomieszczenia i niższe rachunki za ogrzewanie.


Uszczelnienie poddasza
4.8 (96%) 5 głos[ów]

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także