UWAGA! Maszt antenowy na dachu!

UWAGA! Maszt antenowy na dachu!
UWAGA! Maszt antenowy na dachu! 

Wraz z rozwojem telefonii komórkowej w pejzaż miejski wpisały się maszty antenowe stacji bazowych telefonii komórkowej ulokowane na dachach budynków. Dla wielu z nas to przejaw rozwoju cywilizacyjnego naszego kraju, to lepsza jakość połączeń telefonicznych, jak i przekazu danych (już zapomnieliśmy o problemie „zaniku pola” przy rozmowach przez telefon komórkowy).

Kilka lat temu naszą uwagę przykuwały doniesienia prasowe dotyczące protestów mieszkańców lub użytkowników budynków, na których planowano lub już zamontowano stacje bazowe wraz z masztami antenowymi.
Emocje wywoływało zjawisko oddziaływania pól elektromagnetycznych na zdrowie ludzi. Nie będziemy teraz rozwijać tego zagadnienia – zajął się tym dogłębnie Parlament Europejski, co przybrało formę Rezolucji P6_TA (2009) 0216 z 2 kwietnia 2009 r. Obok masztów możemy zauważyć duże reklamy świetlne, konstrukcje urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.

UWAGA! Maszt antenowy na dachu!
UWAGA! Maszt antenowy na dachu!

Co je łączy? Wszystkie te „obiekty” ingerują w pokrycie i konstrukcje dachów.
Jeżeli oddziałujemy na tak wrażliwy system technologiczny, jakim jest dach, narażamy się na zagrożenia, które należy przewidzieć i dobrać odpowiednie rozwiązania gwarantujące szczelność dachu. Krótka wizyta na jednym z dachów kamienicy, na której zainstalowano maszt antenowy utwierdziła nas w przekonaniu, że należy wzmóc czujność już na etapie projektowania. Głównie podczas prac montażowych i eksploatacji taki obiekt generuje ok. 20 przejść przez pokrycie dachu i jego konstrukcje – to otwory na potrzeby montażu konstrukcji samego masztu, małych konstrukcji do poprowadzenia przewodów elektrycznych, klimatyzacyjnych, teleinformatycznych (co ilustrują zdjęcia). To ok. 20 potencjalnych źródeł nieszczelności dachu. Warto pamiętać, że ulokowanie na dachach budynków takich urządzeń jak maszty antenowe, powinno wzmóc czujność wykonawców i administratorów budynków.

Data utworzenia: 10.02.2010


Komentarze

  • kosa napisał(a):

    Pokrycia dachowe muszę być dobrze zabezpieczone gdy jest zamontowany maszt antenowy,a ulokowanie na dachu takich masztów wiąże się z dodatkową konserwacją i częstszymi przeglądami.Ja nie mam zaufania do takich urządzeń i takich masztów nigdy bym nie zamontował na dachu swego domu.

  • Krzysztof napisał(a):

    nie mam nic przeciwko masztom antenowym czy reklamom ale właśnie osoby, które je instalują różnie to wykonują. można spotkać się z bardzo profesjonalnym wykonaniem i izolacją anten ale też fuszerą zwłaszcza w przypadku reklam. administrator budynku każdorazowo powinien robić przegląd dachu bo jakieś instalacji urządzenia dodatkowego.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły