W poszukiwaniu lepszego widoku

Fot. Roto
Fot. Roto 

Okna dachowe dla wielu osób mają jedną, choć tylko estetyczną wadę. Można przez nie podziwiać wyłącznie niebo… Dlatego dla tych, którzy pragną widzieć więcej producenci przygotowali okna kolankowe.

Okna dachowe są bardzo funkcjonalne, znakomicie dają się otwierać i uchylać na wiele sposobów. Wyposażane są w praktyczną automatykę, która pozwala je obsługiwać nie tylko ręcznie, ale także mechanicznie – z pomocą prądu. I to nie tylko przy użyciu przycisku na ścianie obok okna, ale także zdalnie – sterując pilotem. Do kupienia jest wiele akcesoriów przeciwsłonecznych, chroniących okna i pomieszczenia pod nimi przed zbytnim nasłonecznieniem, a także wiatrem i wodą. Również te akcesoria mogą być uruchamiane ręcznie lub mechanicznie. Ich obsługa także możliwa jest zdalnie – z użyciem pilota i zasilania energią elektryczną lub słoneczną. Okna dachowe wykonywane są z wysokiej jakości drewna klejonego lub z PCW, niektóre zaś wytwarzane z połączenia obu tych materiałów. Montaż okien w połaci dachu jest prosty, a akcesoria montażowe dostarczane przez producentów ułatwiają go jeszcze. Dzięki temu okna są szczelnie zamontowane w dachu. Okna połaciowe wyposażane są w tzw. szyby bezpieczne, odporne na działanie żywiołów oraz włamywaczy, a współczynniki przenikania ciepła dla tych produktów są coraz korzystniejsze.

Wydaje się, że okna dachowe to produkty idealne – bez wad. Jednak jest coś, co bardzo często staje się przyczyną rezygnacji z montażu okien w połaci dachu. To fakt, że przez okna dachowe podziwiać można zazwyczaj wyłącznie widok nieba… Dla wielu osób to za mało – dotkliwe wydawać się to może szczególnie, gdy pomieszczenia na poddaszu mają niewielki metraż. I choć dzięki oknom dachowym są dostatecznie doświetlone, to jednak widok rozciągający się za oknem umieszczonym na wysokości oczu jest nie do przecenienia.

Fot. FakroFot. Fakro

Producenci okien dachowych wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów w tej kwestii i oferują im okna kolankowe – do montażu w ścianie kolankowej poddasza.

Ściana kolankowa i okno w niej

Ściana kolankowa to ścian pionowa, wystająca na pewną wysokość ponad strop nad parterem. Służy przede wszystkim jako wsparcie konstrukcji dachu. Jednak w zależności od projektu domu może mieć różną wysokość – także taką, która umożliwia zamontowanie w niej okien kolankowych. W efekcie takiego montażu inwestorzy zyskują widok na wprost, a nie tylko w niebo. Okna do montażu w ścianie kolankowej zwane są oknami kolankowymi. Dostosowane są wielkością do najbardziej typowych wysokości ścianki kolankowej i przeznaczone do montażu w zespoleniach z oknami połaciowymi – choć same są oknami pionowymi. Stanowią dodatkowy element przedłużający okno dachowe. Dlatego wytwarzają je ich producenci. Tego typu okna poprawiają doświetlenie pomieszczenia i zwiększają pole widzenia. Okna kolankowe mogą być połączone z oknami dachowymi o dowolnej konstrukcji. Takie zespolenie może być montowane, gdy dach ma kąt nachylenia mieszczący się w przedziale od 15 do 55 stopni.

Rodzaje okien kolankowych

Jeśli chodzi materiał i sposoby zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom – to okna kolankowe produkowane są z takich samych materiałów jak okna dachowe. Dla bezpieczeństwa użytkowników oszklone są tzw. szybami bezpiecznymi ze szkła hartowanego lub klejonymi. Również okucia okien kolanowych są takiej samej wysokiej jakości, jak te w oknach połaciowych. Okucia okien rozwieralnych wyposażone są w blokady oraz zamki z kluczami, co skutecznie uniemożliwia wypadki, jakim mogliby ulec inwestorzy, a przede wszystkim ich dzieci. Te zabezpieczenia są potrzebne, bo okna kolankowe zamontowane są na poziomie podłogi…

Fot. VeluxFot. Velux

Same okna kolankowe produkowane są w kilku typach – różniących się od siebie przede wszystkim sposobem otwierania. I tak dostępne są okna rozwieralne, uchylne oraz nierozwieralne.

Czym się różnią między sobą te rodzaje? Dwa pierwsze typy są tak skonstruowane, że mycie ich nie nastręcza specjalnych trudności, bo można je do tego celu otworzyć, a przynajmniej uchylić. Okno nierozwieralne należy myć nachylając się do niego z okna dachowego położonego powyżej, co jest niebezpieczne tylko dla dorosłych – a dzieci nie mają możliwości otworzenia takiego okna.

Taka sama ochrona

Okna kolankowe pozwalają patrzeć na świat z lepszej perspektywy, ale także sprawiają, że wnętrza pomieszczeń w których są zainstalowane są nie tylko dobrze doświetlone ale także ogrzane słońcem (lub bardziej przechłodzone zimą). Z tego powodu ich producenci oferują do nich akcesoria przeciwsłoneczne w takiej samej gamie, jaką mają dla okien połaciowych.

Montaż okien kolankowych należy powierzyć ekipie polecanej przez producenta. Zapewnia to nam uznanie gwarancji w wypadku, gdyby z oknami coś było nie tak. Do montażu zespolenia miedzy oknem dachowym a kolankowym przeznaczone są specjalne akcesoria, dzięki którym prace są nie tylko łatwe, ale zespolenie – idealnie szczelne.

Fot. VeluxFot. VeluxFot. FakroFot. FakroFot. RotoFot. RotoFot. FakroFot. FakroFot. VeluxFot. VeluxFot. RotoFot. Roto

A.S.

Data utworzenia: 07.02.2012


Komentarze

 • Elżbieta napisał(a):

  Bardzo ciekawe rozwiązanie. Okna kolankowe to dużo światła na poddaszu oraz poszerzona perspektywa widoczności. Coraz to nowe rozwiązania wprost zaskakują

 • Kasiennka napisał(a):

  Rewelacyjny pomysł, który na pewno sprawdzi się w pomieszczeniach z użytkowym poddaszem i zwiększy ilość dostarczonego światła dziennego do pomieszczenia. Okna kolankowe wpływają na estetykę pomieszczenia oraz stanowią ciekawy element dekoracyjny miejsca, w którym są zastosowane.

 • Marcin napisał(a):

  Znowu ciekawa propozycja rozwiązania doświetlenia poddasza. Okna kolankowe świetnie rozwiązują ten problem. Szkoda, że jak budowałem dom to nie były one jeszcze dostępne. Ale może następnym razem oprócz widoku nieba będę miał też panoramę okolicy. Łatwość i prostota eksploatacji też są dużym plusem. Zatem mam nad czym myśleć.

 • Janusz napisał(a):

  Genialny pomysł. Nie byłem zwolennikiem okien dachowych, ale teraz patrząc na te okna kolankowe to bardzo chętnie bym je u siebie wykorzystał.

 • Ania Mal napisał(a):

  Fantastyczne rozwiązanie dla mieszkania na poddaszu. Idealne doświetlenie pomieszczenia oraz cudowny widok.

 • Henryk Piach napisał(a):

  Myślałem, że w dziedzinie okien dachowych nie da się wymyślić niczego nowego. Na szczęście bardzo się myliłem. Dzięki oknu kolankowemu będę mógł widzieć więcej niż do tej pory. Łatwy montaż a co najważniejsze wygodne mycie przemawiają do mnie najbardziej. Będę musiał poważnie rozważyć montaż u siebie.

 • slonka napisał(a):

  Nie wiedziałam wcześniej że po zakupie okna trzeba skorzystać przy montażu z ekipy polecanej przez producenta bo inaczej można stracić gwarancję na okno. W sumie jak się nad tym zastanowić to ma sens, bo potem jedni będą zwalać na drugich że to nie ich wina, a tak to wiadomo że jakość tam muszą się dogadać co do odpowiedzialności i usunąć ewentualną usterkę, skoro współpracują.

 • kolano napisał(a):

  Świetne rozwiązanie! Na poddaszu zawsze zdaje się być mało światła i jedynie widok na niebo, a w tym przypadku przy zastosowaniu okna kolankowego problem zostaje rozwiązany. Nie miałem pojęcia, że jest tak szeroki wybór rozwiązań, gdzie każdy może dobrać rozwiązania dla swoich preferencji. Do tego szeroki wachlarz zastosowań przy różnych nachyleniach dachu i dodatkowe zabezpieczenia przed niepostrzeżonym otwarciem np. przez dzieci - na pewno wezmę pod uwagę takie rozwiązania przy rozbudowie domu.

 • piok1 napisał(a):

  Okno kolankowe to dobre rozwiązanie na poddasze, szczególnie w przypadku domów z dachem bez okapu. Dzięki oknom kolankowym poddasze jest dobrze doświetlone, a poza tym zyskujemy widok nie tylko na niebo.

 • robert.sawosz napisał(a):

  Nie rozumiem koncepcji, okna dachowe są od doświetlenia pomieszczeń i to że widać przez nie niebo nie jest wadą. Właśnie po to zostały stworzone. Nikt nikomu nie broni oprócz okna dachowego wstawić również zwykłe i problem jest rozwiązany.

 • wicek13 napisał(a):

  Okna kolankowe pozwalają stworzyć wspaniałe wnętrza wypełnione światłem słonecznym, w których można poczuć się niemal jak na dworze. Można cieszyć się wspaniałym panoramicznym widokiem oraz większą ilością naturalnego światła i nadać swojemu domowi wyjątkowy charakter. Czas pomyśleć o wymianie okien dachowych

 • Jan napisał(a):

  Technologia dzisiejsza sprawia że okna dachowe pozwalaja się obsługiwać nie tylko ręcznie , ale również i za pomocą prądu-mechanicznie . Dodatkowo pilotem jak i wiele innych znanych nam urządzeń domowych.Zastosowanie okien kolankowych ma wiele zalet , wnętrza pomieszczeń są dobrze ogrzane słońcem jak i doświetlone

 • inka2 napisał(a):

  Dobry pomysł. Teraz można na poddaszu podziwiać piękne widoki za oknem, a nie tylko gwieździste niebo. Dobrze, że mają blokady i zamki z kluczami, bo jednak takie okno, szczególnie na początku może trochę stresować :)

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły