Więźba dachowa

Czy warto oszczędzać na budowie domu? Oszczędność nie zawsze oznacza spadek jakości!

Budowa domu to dla większości jedno z największych przedsięwzięć w życiu. Wymaga sporych nakładów czasu oraz finansów. Dom to miejsce, gdzie nie tylko mieszkasz, ale również żyjesz. Czy na miejscu, które ma być Twoim „azylem” powinno się oszczędzać? Tak, jednak powinieneś robić to mądrze. Od czego zatem warto zacząć?

Podstawy, czyli zadbaj o niewidoczne

Nie bez powodu przyjęło się powiedzenie, że liczą się solidne fundamenty. Z szukaniem oszczędności podczas budowy domu musi liczyć się każdy. Szukanie tańszych rozwiązań okaże się konieczne, jednak ograniczenie kosztów powinno przebiegać mądrze, z umiarem i nie za wszelką cenę. Nie powinno się brać pod uwagę gorszej jakości materiałów elementarnych, z których powstaną ściany, stropy, konstrukcja dachu, izolacje czy też instalacje. Kosztownym wydatkiem jest technologia, w której chcemy wybudować swój dom. Nie każdy bowiem wie, że można również w bezpieczny sposób zaoszczędzić. W Polsce stawia się głównie domy murowane chociażby dlatego że uważa się je za najbardziej trwałe i odporne na zmienne warunki klimatyczne. Jest to jednak najdroższe z dostępnych rozwiązań. Alternatywą jest budowa nowoczesnymi metodami prefabrykatów w technologii płytek kolczastych, Chociażby takich jak budownictwo w systemie domów szkieletowych.

Stare, nie znaczy lepsze i sprawdzone

Podczas budowy domu dbając o wyżej wspomniane niewidoczne często szczegóły i podstawy, zapomina się, że ważne jest również rozeznanie na rynku. Nowe technologie stają się coraz bardziej popularne w Polsce.  Trendy te przywędrowały z Zachodu, gdzie doskonale sprawdzają się i funkcjonują od lat. Szkielet domu nie musi być ciężki i masywny, aby świadczył o trwałości i wytrzymałości budynku. Konstrukcje drewniane zyskują zwolenników głównie dzięki możliwości aranżacji powierzchni. Z drugiej strony, coraz bardziej istotnym i podnoszonym w dyskusji argumentem przemawiającym za rozwiązaniami prefabrykowanymi, jest ekologia.  Drewno w przeciwieństwie do ciężkich materiałów i narzędzi (np.: cegła, pustaki, narzędzia murarskie i in.) nie zalega na placu budowy. Przyczynia się to jednocześnie do obniżenia kosztów związanych z magazynowaniem materiałów i narzędzi, a także obniża stopień „bałaganu” na terenie budowy.

Czas spędzony na budowie to również pieniądz

Im dłużej trwa proces budowy, tym większe generuje koszty. Zatem oszczędzając czas – ograniczasz również wydatki. Jak zatem nie marnować cennego czasu? Możesz postawić na rozwiązania „szyte” na miarę Twojego projektu, gdzie poszczególne elementy Twojego domu przygotowywane są w Fabryce. W ten sposób prace na budowie zostają ograniczone do ustawieniu dźwigu na budowie a następnie poskładania prefabrykowanych elementów w całość. Dzięki temu dom powstaje szybciej, a Ty zaczynasz oszczędzać. Czy zatem elementy prefabrykowane to przyszłość budownictwa? Z pewnością najważniejsze dla branży jest trwałość oraz bezpieczeństwo zastosowanych rozwiązań jak i ekonomia wykorzystanych technologii. Jeżeli rozwiązania prefabrykowane nie ustępują jakością i wytrzymałością materiałom wiodącym na rynku, dlaczego zatem nie można zacząć stosować ich na szerszą skalę?

Oszczędność w parze z jakością i normami prawa budowlanego

Stawiając na ekonomiczne rozwiązania przy budowie domu często pojawia się niepewność o ich trwałość. Tym bardziej jest to istotne ponieważ od 2017 roku zostały wprowadzone nowe przepisy w prawie budowlanym. W ich kontekście energooszczędność i ekologia, staje się ważną cechą nowych wytycznych ze standardem europejskim. Większość rozwiązań prefabrykowanych jest dużo bardziej energooszczędna, (przykładowo budynki stawiane modułowo są w stanie szybciej się nagrzać przy dłuższym czasie wytracania ciepła),  w budownictwie prefabrykowanym również mniejsza jest szansa na mostki termiczne (czyli takie miejsca, z których ciepło ucieka szybciej), które są na porządku dziennym w budynkach murowanych.  Prefabrykaty idealnie wpisują się w wytyczne europejskie. Nie trzeba obawiać się o jakość materiałów, gdyż te przetrwają długie lata, często przewyższając jakością domy tradycyjnie murowane.

Odwiedź WPWInvest.pl i dowiedz się więcej na temat zalet konstrukcji prefabrykowanych.

5/5 - (33 votes)

Data publikacji: 7 czerwca, 2018

Autor:

5/5 - (33 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Iśka 1
    sobota, 26 stycznia, 2019

    Dom to przeważnie inwestycja na całe zycie.Dlatego też jak wspomniano w artykule nie należy oszczędzać na materiałach,wybierać najtańszych bo wcześniej czy później możemy odczuć efekty.

  2. odpowiedzialny
    piątek, 15 marca, 2019

    Najczęściej każdy szuka oszczędności przy budowie przysłowiowego dachu nad głową. Niestety w wielu przypadkach oszczędności wiążą się z zastosowaniem gorszych materiałów, co ma swoje reperkusje w przyszłości, po zamieszkaniu. Dlatego warto śledzić nowinki budowlane, wśród których można znaleźć technologie nowoczesne, a jednocześnie tańsze i technicznie wysoko zaawansowane.

  3. Paweł
    środa, 11 grudnia, 2019

    Zależy, co rozumiemy przez ozczędzanie… Ja oszczędzam, ale nie kupując byle jakie materiały, tylko szukając promocji, np. na stronie building-companion można znaleźć kupony zniżkowe na materiały

Podobne artykuły