Co warto wiedzieć o frezowaniu kominów?

Co warto wiedzieć o frezowaniu kominów?
Co warto wiedzieć o frezowaniu kominów? 

Nieumiejętne palenie w piecu, spalanie śmieci oraz zaniechanie regularnego czyszczenia może prowadzić do uszkodzenia komina. W przewodzie kominowym narastają warstwy sadzy, przez co zawęża się jego przekrój, a tym samym zmniejsza się ciąg i wzrasta zużycie paliwa. Rozwiązaniem tego problemu zazwyczaj jest przebudowanie górnej części przewodu. Na szczęście istnieje również mniej inwazyjne działanie – frezowanie komina.

Czym jest frezowanie komina?

Tradycyjną metodą naprawy uszkodzonego komina jest wyburzenie górnej części i zbudowanie jej na nowo lub wyburzenie jednej ze ścianek. Rozwiązanie to powoduje liczne niedogodności: przedłużające się problemy z ogrzewaniem, pył unoszący się w powietrzu i konieczność dokonywania remontów. Frezowanie kominów, potocznie nazywane rozwiercaniem, jest technologią nowoczesną i nieinwazyjną. Polega ona na rozwierceniu przewodu kominowego, by zwiększyć jego średnicę. Następnie przewód po frezowaniu komina uczelniany jest metodą szlamowania, ewentualnie poprzez montaż wkładu kominowego ze stali żaroodpornej, blachy chromowo-niklowej lub ceramicznego izostatycznego.

Kiedy zdecydować się na frezowanie komina?

Przeprowadzenie renowacji poprzez frezowanie komina może zostać wykonane m. in. w przypadku stwierdzenia nieszczelności przewodu kominowego. Pojawianie się dymu, a tym samym uciążliwego zapachu może być sygnałem do podjęcia szybkich działań. Podobne rozwiązanie może okazać się konieczne po wymianie pieca na olejowy lub gazowy. Oba rodzaje pieca wymagają o wiele szerszego przewodu. Zbyt mały przekrój komina może prowadzić do gromadzenia się sadzy, zadymiana kotłowni oraz osmalania się pieca. Nawarstwiona w kominie sadza może się zapalić i doprowadzić do pożaru domu.

Kto może przeprowadzić frezowanie kominów?

Frezowanie komina wymaga precyzji oraz fachowej wiedzy. Zanim zdecydujemy się na dokonanie remontu, konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnej kontroli. Pamiętajmy, że wszelkie naprawy, w tym również frezowanie kominów, musi być przeprowadzane przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Zgodnie z rozporządzeniem ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dokonywanie napraw bez stosownych uprawnień może zakończyć się nałożeniem kary grzywny. Jeżeli więc nasz komin wymaga frezowania, należy skontaktować się ze specjalistami – na przykład firmą Komeno.

Komin stanowi jeden z najważniejszych elementów domu. Dbanie o jego stan jest kluczowe w celu zapewnienia bezpieczeństwa domownikom. Zlecając frezowanie profesjonalistom unikniemy błędów powodujących straty materialne i nieprzyjemne konsekwencje prawne.


Co warto wiedzieć o frezowaniu kominów?
4.9 (98.4%) 25 głos[ów]


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także