Wentylacja dachu: nowoczesne rozwiązania CREATON

Wentylacja dachu: nowoczesne rozwiązania CREATON
Wentylacja dachu: nowoczesne rozwiązania CREATON 

Skuteczna wentylacja dachu oraz pomieszczeń w budynku chroni przed rozwojem pleśni i grzybów, porastaniem połaci mchem, a także zapewnia trwałość konstrukcji dachowej. Tym samym ma istotne znaczenie, jeśli chodzi o zdrowie, bezpieczeństwo i komfort domowników. Sprawdź, jakie rozwiązania w zakresie wentylacji dachu proponuje marka CREATON.

Źle działająca wentylacja jest groźna dla budynku. Może prowadzić do osłabienia więźby dachowej, zmniejszenia właściwości warstwy termoizolacyjnej czy zawilgocenia materiałów budowlanych.

Prawidłowa wentylacja połaci dachowej

Jak zadbać o dobrą wentylację dachu – zwłaszcza dużych powierzchni? Z pomocą przychodzą dachówki wentylacyjne, tworzące dodatkowe miejsca wlotu powietrza pod pokrycie. Dachówki wentylacyjne marki CREATON wyróżniają się specjalną budową, która umożliwia efektywny przepływ powietrza. Z kolei system labiryntów w otworze wentylacyjnym chroni przed tym, by do środka dostawały się ptaki czy małe ssaki. W produktach CREATON nie używa się kratek w otworach wentylacyjnych w trosce o jednolitą, pełną harmonii linię dachu. Nowoczesna dachówka wentylacyjna DOMINO® (o prostej minimalistycznej formie) czy popularna dachówka TITANIA® stanowią świetny przykład tego, jak estetyka idzie w parze z funkcjonalnością.

A jak należy rozmieszczać dachówki wentylacyjne i w jakiej ilości? Zależne jest to od wielkości dachu, a także stopnia jego skomplikowania. Najczęściej zakłada się, że jedna dachówka wentylacyjna powinna przypadać na 13 m2 dachu. Dachówki należy montować w połowie długości krokwi (gdy jest dłuższa niż 7-10 m), a także w miejscach, gdzie pojawiają się bariery w swobodnym przepływie powietrza od okapu do kalenicy. Cyrkulację powietrza mogą zakłócać np. okna połaciowe, panele solarne czy kominy. W takiej sytuacji dachówki wentylacyjne należy montować przed i za przeszkodą.

Ceramiczna kalenica wentylowana: jakie ma zalety?

System „FIRSTFIX” marki CREATON stanowi inny, kompleksowy i niezwykle wydajny rodzaj wentylacji z zastosowaniem połączenia kalenicy, dachówki wentylacyjnej i gąsiora. W tym rozwiązaniu powierzchnia przekroju wylotu powietrza wynosi nawet 230 cm2 na odcinku 1 m.b. kalenicy, co zgodnie z normą DIN 4108 jest wystarczające na połaci o długości krokwi do 23 m. Dzięki temu ochrona konstrukcji nośnej przed wilgocią jest w pełni zapewniona. Oprócz tego spojler i zakładka dachówki kalenicowej wentylacyjnej chronią połać przed przenikaniem deszczu nawet w przypadku niewielkiego kąta nachylenia dachu, co umożliwia optymalną wentylację. Kalenica wentylowana opiera się na konstrukcji, która zmniejsza siłę wiatru w trakcie wichury, a to stanowi gwarancję niezawodności oraz trwałości dachu.

Inne zalety systemu „FIRSTFIX” to tańszy i szybszy sposób mocowania gąsiorów za pomocą klamer ze stali szlachetnej – bez łaty kalenicowej i wsporników. Tak zamontowane gąsiory są położone bezpośrednio na dachówkach kalenicowych wentylacyjnych. Nie wymagają też tego, by wcześniej ułożyć taśmy, które z czasem się zużywają. Koniecznie trzeba zaś pamiętać o tym, żeby pozostawić 20 mm szczeliny wentylacyjnej pomiędzy gąsiorem a spojlerem dachówki kalenicowo-wentylacyjnej. Bez tego ważnego elementu system wentylacji dachu pozostaje zamknięty, a to prowadzi do degradacji poszycia oraz samej dachówki.

Inne zalety rozwiązań marki CREATON

Rozwiązania marki CREATON są trwałe i niezawodne, a oprócz tego wymagają znacznie rzadszych prac konserwacyjnych. Warto również zwrócić uwagę na aż 50-letnią gwarancję na ceramiczne dachówki z wybranych kolekcji (która jednak nie obejmuje uszkodzeń wywołanych błędami dekarskimi, w tym brakiem odpowiedniej wentylacji). Świetne parametry techniczne zawsze idą w parze z wysokimi walorami estetycznymi. Perfekcyjnie dopasowane akcesoria ceramiczne oraz dachówki funkcyjne CREATON są kompatybilne z dachówką podstawową pod względem formy oraz koloru. Ponadto wyróżniają się odpornością na promieniowanie UV.

Data utworzenia: 11.11.2016


Komentarze

  • inka2 napisał(a):

    Ciekawa sprawa z tym systemem labiryntów w otworze wentylacyjnym, nic nam do tego otworu nie wpadnie. A gwarancja na 50 lat to bardzo fajna sprawa.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły