Wentylacja dachu

Wentylacja dachu
Wentylacja dachu 

Trwałość dachu zależy od wielu czynników, związanych zarówno z jakością użytych materiałów budowlanych, jak i rzetelnym wykonaniem konstrukcji. Bardzo ważnym elementem, który powinniśmy uwzględnić przy projekcie dachu, jest wentylacja, umożliwiająca odprowadzanie nadmiaru wilgoci spod pokrycia dachowego.

Już na etapie projektu lub we wczesnej fazie budowy domu uwzględniony powinien zostać problem wentylacji. Fachowe wykonanie systemu wentylacyjnego daje gwarancję nie tylko zdrowego klimatu w pomieszczeniach, ale również znacząco wpływa na konieczność renowacji pokrycia dachowego. Wilgoć może bowiem prowadzić do osłabienia konstrukcji więźby i zmniejszenia właściwości termoizolacyjnych dachu.

Czy wentylacja jest konieczna

Nadmiar wilgoci nie tylko negatywnie wpływa na komfort mieszkania, ale może również prowadzić do uszkodzenia konstrukcji domu, a ponadto obniża trwałość materiałów budowlanych. Ponieważ zgodnie z prawem fizyki większe nasycenie parą wodną występuje w ciepłym powietrzu, które jest lżejsze i łatwiej unosi się do góry, dach jest najbardziej narażoną na zawilgocenie częścią domu. Wilgoć, jako dobry przewodnik ciepła, ma również znaczny wpływ na właściwości termoizolacyjne, a jej nadmiar powoduje zmniejszenie skuteczności izolacji cieplnej, co w dalszej mierze prowadzi do większych kosztów ogrzewania.

Kolejnym argumentem przemawiającym za wykonaniem efektywnego systemu wentylacyjnego jest trwałość konstrukcji dachowej. Nadmiar wilgoci to zagrożenie dla stabilności więźby dachowej, szczególnie dla części nośnej, czyli krokwi. Brak wentylacji pokrycia dachowego może także doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów oraz porastania dachu mchem. Również warstwa izolacji cieplnej traci swoje optymalne właściwości, w przypadku gdy wełna mineralna nasiąknie wilgocią.

Jak wentylować dach

System wentylacyjny musi zapewniać skuteczny przepływ powietrza w przestrzeni pomiędzy poszczególnymi częściami konstrukcji dachowej i właściwe odprowadzanie nagromadzonej wilgoci. A ponieważ to krokwie mają największe znaczenie w utrzymaniu stabilności całej struktury dachu, ich ochrona przed zawilgoceniem jest szczególnie istotna. Zastosowanie membrany paroprzepuszczalnej pozwala na osłonięcie desek lub krokwi przed dostępem wody.

Wnętrze domu emituje znaczną ilość pary wodnej, która ulatnia się do pokrycia dachowego. Różnica temperatur pomiędzy wnętrzem a otoczeniem zewnętrznym prowadzi do skraplania się pary wodnej na dachówce. Dzięki warstwie membrany pomiędzy krokwią a łatami, woda nie ma możliwości przedostania się z powrotem do warstwy szkieletu krokwi, tylko spływa po powierzchni membrany do systemu rynnowego.

Skuteczna wentylacja wykorzystuje również całą gamę akcesoriów dachowych, takich jak dachówki wentylacyjne oraz kominki odpowietrzające. Optymalne rozmieszczenie dachówek specjalnych na płaszczyźnie połaci dachowej zapewnia sprawną wymianę powietrza i zmniejsza różnicę temperatur pomiędzy wnętrzem a otoczeniem, które powoduje skraplanie się pary wodnej. Zastosowanie dachówek wentylacyjnych wspomaga cyrkulację powietrza zachodzącą poprzez otwory przy okapie i pod gąsiorem, zaś podstawową funkcją kominków jest odpowietrzanie pionów kanalizacyjnych.

Przy projektowaniu systemu wentylacyjnego ważne jest uwzględnienie dodatkowych prac związanych między innymi z ociepleniem, bowiem cyrkulacja powietrza będzie się różnie kształtować zależnie od zastosowanych materiałów izolacji cieplnej. Ponadto inne rozwiązania wentylacyjne stosuje się w zależności od wybranego rodzaju pokrycia dachowego, kąta nachylenia oraz skomplikowania projektu konstrukcji dachowej. Uwzględnienie powyższych elementów pozwala na optymalne dopasowanie liczby potrzebnych akcesoriów dachowych oraz sposobu ich rozmieszczenia na dachu, zapewniając skuteczność systemu wentylacji.

Data utworzenia: 24.06.2014


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły