Wewnątrz ale i na zewnątrz

Wewnątrz ale i na zewnątrz
Wewnątrz ale i na zewnątrz 

Firma Heldoorn Ruedisulj Architecten z Leeuwarden zaprojektowała nowy dom opieki w Ijmuiden. W roli okładziny elewacji wykorzystano dachówki ceramiczne. Pokrywają one nie tylko fasadę od strony ulicy, ale także w części wewnętrznej, w mniejszym stopniu dostępnej dla ogółu.

Nowy dom opieki w mieście Ijmuiden w Północnej Holandii stoi na otoczonej zielenią działce. Teren ten zaplanował kiedyś cieszący się światową sławą, holenderski architekt Willem Marinus Dudok (1884-1974), jako integralną część koncepcji zabudowy miasta. Celem było urozmaicenie struktury architektonicznej i dodanie przestrzeni w gęstej zabudowie mieszkalnej. W tym duchu powstał budynek, stanowiący kontrast dla okolicznej zabudowy.

Jednolicie i przestronnie

Ze względu na swoich psychogeriatrycznych i somatycznych mieszkańców ten dom opieki musiał sprostać bardzo specyficznym wymaganiom. Ważne było uwzględnienie obu głównych funkcji: zapewnienia mieszkania i opieki. Części mieszkalne budynku wyposażono w oddzielne drzwi wejściowe z domofonem i skrzynki pocztowe. Wolnostojące bloki zostały zlokalizowane wokół zielonego dziedzińca. Budynki połączono ze sobą poprzez częściowo ogólnodostępne przejścia. W ten sposób umożliwiono mieszkańcom krótkie spacery w zamkniętym, bezpiecznym otoczeniu. Te wolnostojące budynki zapewniają również mnóstwo światła dziennego i dobry widok na ulicę, co mieszkańcom z ograniczeniami pracy mózgu pomaga w orientacji. Przy licowaniu elewacji architekt zdecydował się wykorzystać płaskie dachówki w kolorze żółtego szampana, by nadać obiektowi przyjazny wygląd i stworzyć wyraźny kontrast do okolicznych ceglanych fasady z lat sześćdziesiątych. W celu nadania przejściom wrażenia zewnętrznego pomieszczenia, licowanie poprowadzono aż do dziedzińca.

Wewnątrz ale i na zewnątrz
Wewnątrz ale i na zewnątrz
Wewnątrz ale i na zewnątrz
Wewnątrz ale i na zewnątrz

Wewnątrz ale i na zewnątrz

Zleceniodawca: Woningbedrijf Velsen Architekt: Heldoorn Ruedisulj Architecten Leeuwarden Dachówki ceramiczne: Vauban, krój prosty, Burgund i Champagne

Data utworzenia: 09.06.2013


Komentarze

  • Nina napisał(a):

    Bardzo ciekawie zgrana realizacja, widok z zewnątrz i wewnątrz tworzy jedną całość. Budynek ten też ładnie kontrastuje z budynkami sąsiednimi.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły