Więcej światła na poddaszu

 

Okna kolankowe montuje się w ścianie kolankowej – pionowej. Sa one połączone ze standardowymi oknami dachowymi montowanymi w połaci dachu. Występują w wersji nie otwieranej i otwieranej.

Dzięki zastosowaniu okien kolankowych poprawiamy doświetlenie pomieszczenia i zwiększamy pole widzenia. Tego typu okna montowane są pionowo w ścianie kolankowej i mogą być łączone z oknami dachowymi o dowolnej konstrukcji, stanowiąc ich „przedłużenie”.

Większy obraz widzenia

FAKRO w swoje ofercie posiada okna kolankowe BDL L3 BDR L3 BVP L3 BXP L3. Okna kolankowe B_L3 przeznaczone są do montażu w ścianie pionowej na poddaszu, tworząc dodatkowy element „przedłużający” okno dachowe. Można je łączyć z oknami dachowymi o dowolnej konstrukcji. Ta seria okien kolankowych charakteryzuje się całkowicie nową konstrukcją ościeżnicy i skrzydła, innowacyjnymi okuciami oraz nowo zaprojektowaną klamką. Profile okna kolankowego idealnie komponują się z profilami w oknach dachowych FAKRO, zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz, stanowiąc wspólną linię wzorniczą. Okucia zastosowane w ich konstrukcji umożliwiają otwieranie okna kolankowego zarówno rozwiernie jak i uchylnie – identycznie jak w oknach pionowych.

Więcej światła na poddaszuFot. Fakro

Okna kolankowe wyposażone są w jednokomorowy pakiet szybowy 4HS–14–33.1T z zewnętrzną szybą hartowaną z powłoką łatwozmywalną i wewnętrzną ze szkła laminowanego (bezpieczną), co dodatkowo podnosi bezpieczeństwo użytkowania okien. Z kolei okno kolankowe BD_ L3 otwierane jest uchylnie (uchylenie skrzydła około 11 cm) i rozwiernie (rozwarcie skrzydła do 90°). Zarówno funkcja uchylna jak i rozwierna obsługiwana jest za pomocą jednej klamki umieszczonej w bocznej części skrzydła. W tej wersji okno można zamknąć na kluczyk, który znajduje się w standardowym wyposażeniu. Okno może być otwierane na prawą (BDR L3) lub na lewą stronę (BDL L3). Model BVP L3 otwierany jest uchylnie (uchylenie skrzydła około 11 cm). Klamka z zamknięciem na kluczyk zlokalizowana jest w górnej części skrzydła. Okno w wersji BXP L3 jest nieotwierane.

Ościeżnica do ościeżnicy

Więcej światła na poddaszuFot. Velux

VELUX z kolei oferuje okna kolankowe (uchylne) drewniane w dwóch wykończeniach drewno i rdzeń drewniany pokrywany poliuretanem oraz okna fasadowe (rozwierne na lewo lub prawo). Model VFE to okno montowane w ściance kolankowej do połączenia z oknem do poddaszy. Jest to drewniane okno stanowiące przedłużenie okna do poddaszy VELUX w ściance kolankowej. Wykonane jest z klejonego warstwowo, impregnowanego drewna sosnowego. Połączenie okien VELUX i VFE – w przypadku wysokiej ścianki kolankowej – umożliwia pełen, niczym nieograniczony widok dzięki wąskim łączeniom pomiędzy oknami i elementami dodatkowymi. Okna i elementy dodatkowe połączone są ze sobą bezpośrednio – ościeżnica do ościeżnicy, dzięki funkcji uchylnej istnieje możliwość umycia szyby zewnętrznej od wewnątrz. Okna są wyposażone w szybę bezpieczną z powłoką łatwozmywalną.

Więcej światła na poddaszuFot. Velux

Ustawienie wentylacji to: – okno o wysokości 60 cm – kąt uchylenia 18 stopni, szerokość otwarcia ok. 5 cm,– okno o wysokości 95 cm – kąt uchylenia 15 stopni, szerokość otwarcia 12 cm Gwarancja obejmuje: okna – 10 lat, okucia stalowe w oknach – 15 lat, gwarancja na szyby – 20 lat VIU – stały element pionowy wykonany w technologii rdzenia drewnianego pokrytego ciśnieniowo poliuretanem, w kolorze białym. Służy do przedłużenia okien z poliuretanu w dół w ściance kolankowej. VFA/VFB FASADOWE to z kolei przeszklenia od elewacji po dach. Dodatkowy element z funkcją otwierania (na prawo lub na lewo) lub uchylania, pozwalający uzyskać efekt przeszklenia od elewacji po dach. VFA jest otwierane na lewo (patrząc od wewnątrz), VFB – na prawo (patrząc od wewnątrz), VFA/VFB w obu wersjach klucz w uchwycie pozwala zamknąć zamek. Wykonane są z drewna sosnowego klejonego warstwowo, trzykrotnie pokrywanego impregnatem i lakierem.

Szczególne aranżacje

Więcej światła na poddaszuFot. Roto

Okna fasadowe Roto WFA wraz z kołnierzami uszczelniającymi stanowią dopasowane rozwiązanie w przypadku szczególnych aranżacji. W połączeniu z oknami dachowymi Roto w większym stopniu doświetlają pomieszczenie na poddaszu dając dodatkowe możliwości. Roto proponuje kilka wariantów okien fasadowych – wersję uchylną (standard), uchylno – rozwierną lub ze szkleniem stałym. Okna posiadają pakiet szybowy z bezpieczną szybą klejoną oraz klamkę z kluczykiem, co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo.

Więcej światła na poddaszuFot. Roto

Okna fasadowe Roto dostępne są w 12 standardowych rozmiarach: od 720 x 610 mm do 1120 x 1380 mm – okna z PVC i od 726 x 580 mm do 1126 x 1350 mm z drewna. Na zamówienie dostępne są również rozmiary 1320 x 610 mm i 1320 x 960 mm z PVC oraz 1326 x 580 mm i 1326 x 930 mm z drewna. Standardowy kolor oblachowania to RAL 8019 lub antracyt metallic (Designo). Do wszystkich okien fasadowych Roto oferuje rynnę deszczową w standardzie oraz dopasowane kołnierze specjalistyczne. Okna Roto można łączyć ze wszystkimi rodzajami okien dachowych Roto. Wybór pomiędzy drewnem a tworzywem sztucznym, a także harmonia okna dachowego z fasadowym tworzą pomieszczenie, które można urządzić na wiele ciekawych sposobów. Oprac JK


Data utworzenia: 19.12.2012


Komentarze

  • Jan napisał(a):

    Doświetlenie poddasza użytkowego to dziś standard. Bogactwo wyboru przyprawia o ból głowy. Niestety czasem pojawia się konflikt z instalacją fotowoltaiczną oraz estetyką dachu. I tutaj trzeba znaleźć rozsądny kompromis. Fakro natomiast zapewnia nam bogactwo wyboru.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły