Wiązary

Więźba z prefabrykatów – korzystanie z prefabrykatów na budowie

Sytuacja w polskim budownictwie skłania do zastanowienia się nad większym wykorzystaniem prefabrykatów na placu budowy. Przygotowane fabrycznie komponenty pozwalają na znaczne oszczędności przy coraz droższej i trudniej dostępnej sile roboczej.


Więźba z prefabrykatów? Z prefabrykowanych elementów można też szybko montować więźby dachowe. Najbardziej powszechna technologia, służące do tego celu jest oparta na wykorzystaniu płytki kolczastej – nowoczesnego łącznika do przemysłowej produkcji konstrukcji drewnianych.
Producenci takich wiązarów dachowych oferują swoim klientom kompletne konstrukcje dachowe z montażem lub bez. Ta druga opcja jest atrakcyjna zwłaszcza dla ekip dekarskich, ciesielskich oraz firm budowlanych. Aby ułatwić im montaż, producenci, wraz z konstrukcją dostarczają informacje, jak należy prawidłowo zamontować wiązary.

Więźba z prefabrykatów – korzystanie z prefabrykatów na budowie

Oto przykład takich wytycznych montażu, przygotowanych przez autoryzowany zakład Mitek Industries – firmę „Wiązary Szuwała” z Solca Kujawskiego (www.szuwala.pl).

Podstawowe części takiej dokumentacji to:

1. Zalecania ogólne dotyczące wykonawstwa, w tym:

  • ogólne zasady prowadzenia prac budowlanych,
  • sprawdzenie zgodności wykonania poziomów wieńców z przyjętymi w projekcie,
  • zalecenia odnośnie połączeń śrubowych,
  • sprawdzenie elementów stanowiących podpory pod kątem wytrzymałości,
  • podnoszenie wiązarów,
  • kolejność montażu elementów,
  • zalecenia odnośnie obciążania elementów konstrukcji dachu (składowania materiałów pokrycia) w trakcie wykonywania prac dekarskich,
  • zabezpieczenia miejsc styku elementów drewnianych z betonowymi lub stalowymi,
  • należy podłożyć papę izolacyjną,
  • rodzaj stosowanych śruby i gwoździ.

2. Wytyczne odnośnie montażu wiązarów do murłaty.
Przekroje murłaty. Typ kątowników. Typ gwoździ i sposób mocowania. Kotwienie murłaty do wieńca.

3. Połączenia wiązarów.
Mocowanie wysuwnic:

  • do pasów górnych wiązarów,
  • do wiązarów szczytowych (np. „za pomocą złącza krokwiowo-płatwiowego SPF170 w rozstawie co 0,60 m, 6 szt. gwoździ pierścieniowych CNA 4,0×40 w każde skrzydełko złącza”).
  • połączenie zewnętrzne pasów wysuwnic połączyć od wewnątrz (jednostronnie) w kalenicy.

Mocowanie wiązarów koszowych. Montaż wymianów. Wykonanie wiązarów szczytowych. Zalecenia montażowe odnośnie wybranych elementów więźby.

4. Stężenia wiązarowej konstrukcji dachu.
Rodzaj stężeń – opis i rysunki.
Montaż ułatwia wizualizacja konstrukcji w postaci pluku darmowego program „RoofConViewer” – do pobrania ze strony www.dachymitek.pl

Więźba z prefabrykatów – korzystanie z prefabrykatów na budowie

Aktualny wykaz wszystkich zakładów prefabrykacji wiązarów w technologii Mitek Industries – www.dachymitek.pl, tel. 76-8628988, e-mail: kontakt@mitek.pl

4.8/5 - (55 votes)

Data publikacji: 26 marca, 2018

Autor:

4.8/5 - (55 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Filip K.
    środa, 27 lutego, 2019

    Na jesieni obserwowałem budowę domu sąsiada z elementów prefabrykowanych, w tym również dachu. Całość montażu przebiegła dosyć szybko. Dach był gotowy błyskawicznie. Jednego dnia zmontowali całą więżbę, następnego przykryli blachodachówką, a w kolejnym zrobiono wykończenia. Dziś po rozmowie z sąsiadem twierdzę, że jest to niezła metoda. Przez okres tegorocznej zimy nie zauważył żadnych niedociągnięć. Zatem polecam budownictwo prefabrykowane w tym gotową więźbę dachową.

Podobne artykuły