Windy, dźwigi i wciągarki dekarskie

Windy dekarskie

Popularność tzw. „wind dekarskich” w Polsce rośnie w tempie wręcz lawinowym, coraz więcej firm dekarskich oraz ogólnobudowlanych decyduje się na zakup tego jakże przydatnego urządzenia, niniejszy artykuł ma za zadanie przybliżyć tematykę osobom planującym kupno, wypożyczenie lub modernizacje starego urządzenia.

Na początek zaczniemy od definicji znajdującej się w Dokumentacji Techniczno- Ruchowej dla tego typu sprzętu: „Urządzenie jest wciągarką pochyłą ustawianą tymczasowo i przeznaczoną wyłącznie do transportu materiałów podczas prowadzenia prac budowlanych”. Pozwala to na zastosowanie przepisów o odbiorze tymczasowym w UDT, co nie tylko bardzo upraszcza całą procedurę związaną z rejestracją i użytkowaniem urządzenia, ale również zapewnia zachowanie wszelkich przepisów w razie kontroli na budowie. Nie da się zaprzeczyć że wszelkie niecertyfikowane urządzenia i rozmaite „domowe wynalazki” są traktowane przez inspektorów z wielką nieufnością, a brak odpowiednich papierów w razie wypadku na placu budowy może się skończyć bardzo nieszczęśliwie. Dlatego tak bardzo istotne jest posiadanie wciągarki pochyłej z pełną dokumentacją techniczną, instrukcją obsługi w języku polskim, a także wykazem części zamiennych oraz schematami elektrycznymi. Windy dekarskie GEDA nie tylko posiadają wyżej wymienioną dokumentację, ale również sieć serwisową pozwalającą na szybkie usunięcie awarii, wypożyczenie zapasowego napędu na czas naprawy oraz pomoc przy załatwianiu wszelkich formalności.

Z jakich elementów składają się windy dekarskie? Czym różnią się od siebie poszczególne modele? Jaki silnik należy dobrać do specyfiki wykonywanych prac? Na te oraz inne pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.
Wciągarki pochyłe z serii GEDA-LIFT 200/250 składają się z następujących elementów:
– elektrycznej wciągarki linowej o mocy od 1,0 do 1,3 kW na 230V/50H wyposażonej w:
a. linę 43 m (model standardowy, pozwala na pracę z łączną długością szyn 21,5 m),
b. linę 63 m (pozwala na pracę z łączną długością szyn 31,5 m),
c. linę 83 m (wersja specjalna, pozwala na pracę z łączną długością szyn 41,5 m)
d. linę 123 m (wersja specjalna, pozwala na pracę z łączną długością szyn 61,5 m);
– aluminiowych segmentów drabinowych w dwóch wersjach: zwykłych o udźwigu 200 kg oraz wzmocnionych o udźwigu 250 kg, segmenty występują w 2m, 1m, 0,75m a także 0,5 m odcinkach;
– załamania szyn, pozwalającego na położenie segmentów na połaci dachowej, od niedawna obie wersje oferowanego przez GEDĘ załamania mają płynną regulację pozwalającą na ustawienie dowolnego kąta i swobodne dopasowanie pochyłu przy okapie;
– platformy transportowej osadzonej na saniach jezdnych, firma GEDA oferuje najbardziej szeroki zestaw platform przeznaczonych do najróżniejszych celów, od klasycznych służących do przewożenia dachówek i innych standardowych materiałów dachowych do wyspecjalizowanych, jak między innymi wersje do transportu paneli słonecznych, czy nawet mebli.
– podpory teleskopowej przenoszącej obciążenie na grunt i znacząco przedłużającej żywotność segmentów.
W znanym ze swej uniwersalności systemie GEDA-LIFT wszystkie podstawowe elementy poza wciągarką linową są identyczne, dlatego poniżej przedstawię jedynie modele dostępnych wciągarek, pozostałe elementy można swobodnie dobierać w celu stworzenia idealnie dopasowanego dla siebie zestawu.

GEDA_Lift

1. GEDA-LIFT STANDARD 200 jest typową wersją ekonomiczną, silnik 1,0 kW pozwala na uzyskanie prędkości 25m/min, przy maksymalnym udźwigu wynoszącym 200 kg. Jej niewątpliwą zaletą jest bardzo niska cena, przy zachowaniu wszelkich zalet płynących z wyprodukowania ze znanych ze swej solidności i niezawodności niemieckich liniach produkcyjnych. Szczególnie polecam ją dla dekarzy specjalizujących się w domkach jednorodzinnych i niskich budynkach.

2. GEDA-LIFT COMFORT 250 jest najbardziej znanym silnikiem firmy GEDA. Przy mocy 1,3 kW uzyskuje prędkość 30m/min, co sprawia, że jest jak najbardziej polecany przy wyższych zestawach stosujących wzmocnione segmenty o udźwigu do 250 kg. O mocy tej wciągarki najbardziej świadczy jej obiegowa nazwa, czyli: „koń roboczy”, która najlepiej charakteryzuje zalety GEDA-LIFT COMFORT. Pomimo średniej prędkości wciągarka jest niezwykle wytrzymała (nawet jak na warunki panujące na naszych budowach), powszechne są egzemplarze które pomimo intensywnej pracy działają bez żadnej awarii (rzecz jasna przy prawidłowej konserwacji i regularnych przeglądach) kilkanaście lat i nadal znakomicie się sprawują. Duża moc silnika sprawia że potrafi on wybaczać „błędy” użytkowników, o ile oczywiście nie zdarzają się one nagminnie.

3. GEDA FIXLIFT 250 to najszybsze i najbardziej zaawansowane „dziecko” firmy GEDA. Silnik 1,2 kW zapewnia nie tylko największą prędkość wciągania, aż 38 m/min, pozwala również na transport materiałów z połową tej prędkości (19m/min). Znacząco ułatwia to pracę wszędzie tam gdzie priorytetem jest zarówno zaoszczędzenie czasu, jak i bezpieczeństwo, rzadko występujące razem w parze. Niewątpliwymi zaletami tej wciągarki są zarówno: dwie szybkości wciągania, bardzo ułatwiające transport pionowy ładunków o mniejszej stabilności oraz ogromna szybkość przydatna przy dłuższych zestawach.

GEDA_Lift

Firma GEDA słynie z ciągłego rozwoju oraz unowocześniania platform towarowych, z powodu ich dużej ilości znajdujących się w ofercie niestety nie będę w stanie zaprezentować wszystkich, jednak postaram się przybliżyć czytelnikom choć część z nich. Najtańszą i najprostszą jest Platforma Uniwersalna, idealna do wciągania dachówek oraz wszelkich mniej gabarytowych materiałów, z powodów ekonomicznych niewątpliwie najczęściej używana w naszym kraju. Drugą z kolei najbardziej popularną platformą jest „Vario”, twórcze rozwinięcie Uniwersalnej, w której dzięki teleskopom stworzono możliwość ustawienia poziomego. Pozwala to na transport zarówno dachówek, jak i rolek papy czy wełny i jest najtańszą wersją posiadającą tak wiele opcji. Kolejnymi platformami są: Duże Platformy Poziome; Kosze do Materiałów Sypkich, Platformy do Transportu Płyt i Paneli Słonecznych oraz wiele innych.

W dzisiejszych czasach coraz trudniej sobie wyobrazić sprawnie działającą firmę dekarską bez wciągarki pochyłej, w zasadzie obok zaginarki do blach staje się ona podstawowym symbolem branży. Stosowanie tego typu rozwiązania transportu pionowego ma w zasadzie same zalety:
a. pozwala na znacznie szybsze przeprowadzenie wszelkich prac dekarskich, a przez to zrobienie większej ilości dachów w sezonie;
b. zmniejsza liczbę niewykwalifikowanych pracowników którzy znacząco zwiększają koszty pracy firm dekarskich;
c. sprawia ze firma staje się bardziej konkurencyjna w regionie;
d. w widoczny sposób zwiększa bezpieczeństwo pracy.

Nie chciałbym tutaj stosować demagogicznych wyliczeń zaoszczędzonych godzin pracy i potencjalnego zysku dla właściciela wciągarki pochyłej GEDALIFT, jednak mogę powiedzieć jedno: w okresie w którym sprzedaliśmy setki tego typu urządzeń nigdy nie spotkałem żadnego dekarza twierdzącego że zakup się nie opłacił. Przeciwnie, wiele naszych klientów nie tylko kupiło kolejne windy dekarskie, ale również namówiło zaprzyjaźnione firmy do zakupu GEDA-LIFT. Nie ma cenniejszej rekomendacji niż płynącej z ust zadowolonych klientów, żadna forma reklamy nie jest tak wiarygodna.
Na koniec chciałbym podziękować wszystkim klientom którzy sprawili że fabryka GEDA musi co roku podwajać liczbę wysyłanych do Polski wind dekarskich GEDA-LIFT, dzięki tak dynamicznie rozwijającemu się polskiemu rynkowi staliśmy się znaczącym partnerem pośród krajów całej Unii Europejskiej.

SKŁAD FABRYCZNY GEDA

5/5 - (12 votes)

Data publikacji: 2 lipca, 2009

Autor:

5/5 - (12 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Vivien
    środa, 20 marca, 2019

    Rekomendacja klientów jest rzeczywiście bardzo istotna. Dobry produkt obroni się sam, tzw. marketing szeptany jest niezwykle skuteczny.

  2. Marek
    sobota, 3 sierpnia, 2019

    Jaka cena za windę do 14 m

Podobne artykuły