Na rynku

Wizyta w fabryce Simpson Strong-Tie – Gunnebo, Szwecja

Na polskim rynku budowlanym firma Simpson Strong-Tie jest znana głównie z produkcji najwyższej jakości stalowych złączy ciesielskich. W 2017 roku firma stała się właścicielem części koncernu Gunnebo Fastening, w tym fabryki łączników do drewna w miejscowości Gunnebo (Szwecja). W ramach promocji nowej linii produktów firma Simpson Strong-Tie zorganizowała wyjazd szkoleniowy do nowej fabryki w Gunnebo. Redakcja Fachowego Dekarza & Cieśli została zaproszona do wzięcia udziału i przygotowania relacji z wyjazdu.

Historia firmy Gunnebo sięga 1764 roku. Produkcja pierwotnie obejmowała gwoździe, paski, śruby i stal dla lokalnego przemysłu stoczniowego. Produkcja śrub, łańcuchów i drutu żelaznego rozpoczęła się w połowie XIX wieku. W latach 50. i 60. XIX w. firma przeszła gruntowną modernizację, wprowadzając nowoczesne na owe czasy techniki produkcyjne. Działalność firmy stopniowo rozszerzała się o liny i inne produkty. W 2012 roku koncern podzielił się na trzy oddzielne firmy. W wyniku tego podziału powstała GBO Fastening Systems AB specjalizująca się w najwyższej jakości elementów złącznych do konstrukcji drewnianych.

W skutek przejęcia przez firmę Simpson Strong-Tie firmy GBO Fastening Systems AB powstała bardzo bogata oferta skierowana do firm specjalizujących się w budowie konstrukcji drewnianych. Dzięki temu firma Simpson Strong-Tie może swoim polskim klientom zaoferować bardzo szeroki asortyment najwyższej jakości łączników (gwoździe, wkręty). W połączeniu z oferowanymi od lat złączami ciesielskimi, tworzy to najszerszą ofertę elementów złącznych do konstrukcji drewnianych dostępnych na rynku. Korzystając z ponad 250 lat historii, doświadczenia i wiedzy specjalistów i inżynierów Gunnebo, Simpson Strong-Tie może utrzymać wysoki i rzetelny poziom wsparcia technicznego, do którego zdążył już przyzwyczaić swoich klientów.

Fot. 1. Formowanie łbów gwoździ. Fabryka Simpson Strong-Tie
Fot. 1. Formowanie łbów gwoździ. Fabryka Simpson Strong-Tie

Fabryka zlokalizowana w szwedzkim Gunnebo specjalizuje się w produkcji gwoździ. Zakład zajmuje powierzchnię 13,650 m2 i rocznie produkuje ok 5000 ton samych gwoździ. W czasie zwiedzania fabryki uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z wszystkimi etapami produkcji gwoździ od przyjęcia surowca do pakowania gotowego produktu.

Fot. 2. Stalowy drut po procesie przeciągnięcia, gotowy do cięcia i formowania. Fabryka Simpson Strong-Tie
Fot. 2. Stalowy drut po procesie przeciągnięcia, gotowy do cięcia i formowania.

Poza możliwościami formowania i produkcji gwoździ, fabryka posiada własne stanowiska cynkowania. Produkty są zabezpieczane w różny sposób, w zależności od wymagań środowiskowych. Poza powszechnie znanymi metodami, takimi jak cynkowanie elektrolityczne i ogniowe, zanurzeniowe, firma stosuje także nowoczesne powłoki wieloskładnikowe, jak powłoka IMPREG+. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony antykorozyjnej pozwala w wielu zastosowaniach zastąpić produkty nierdzewne produktami w powłoce IMPREG+.

Fot. 3. Stanowisko cynkowania ogniowego metodą zanurzeniową. Fabryka Simpson Strong-Tie
Fot. 3. Stanowisko cynkowania ogniowego metodą zanurzeniową.

Rozwój własnych powłok ochronnych możliwy jest między innymi dzięki pracy inżynierów z działu badań i rozwoju, a także posiadaniu własnego laboratorium badania łączników. Goście mieli także możliwość zapoznać się z zakresem badań przeprowadzanych w laboratorium. W laboratorium prowadzone są badania wytrzymałościowo-mechaniczne wykorzystywane na potrzeby rozwoju nowych produktów, ale także do bieżącej rygorystycznej kontroli jakości. Ważnym elementem laboratorium są komory do badań trwałości antykorozyjnej stosowanych powłok. To dzięki tego typu badaniom i współpracy z zewnętrznymi jednostkami certyfikującymi firma może pochwalić się aprobatami technicznymi potwierdzającymi wieloletnią trwałość oferowanych powłok.

Fot. 4. Laboratorium badań wytrzymałościowych łączników i trwałości powłok. Fabryka Simpson Strong-Tie
Fot. 4. Laboratorium badań wytrzymałościowych łączników i trwałości powłok.

Ostatnim punktem pobytu w fabryce było zwiedzanie muzeum firmy Gunnebo. Dzięki ponad 250-letniej historii możliwe stało się stworzenie obok firmy muzeum techniki i produkcji gwoździ. Muzeum jest ogólnodostępne i można się w nim zapoznać z historią przemysłu w regionie, ale także zobaczyć maszyny i inne rekwizyty wykorzystywane w firmie na przestrzeni minionych wieków.

Fot. 5. Historyczne budynki i maszyny świadczące o ponad 250-letniej historii firmy. Fabryka Simpson Strong-Tie
Fot. 5. Historyczne budynki i maszyny świadczące o ponad 250-letniej historii firmy.

Wyjazd pozwolił uczestnikom nie tylko poznać nowy asortyment firmy Simpson Strong-Tie, ale także proces produkcji i elementy prac związanych z rozwojem nowych łączników. Dzięki temu uczestnicy mogli na własne oczy przekonać się jak skomplikowanym i złożonym procesem jest produkcja tak prostych elementów budowlanych, jakimi są łączniki do drewna. Tego typy spotkania pozwalają przekonać się, że najwyższa jakość produktów, o której zapewnia firma Simpson Strong-Tie to nie hasła reklamowe, ale codzienna praca wielu osób dbających o produkt kkońcowy, dostarczany na budowy każdego dnia.

Marcin Sikora

4.9/5 - (45 votes)

Data publikacji: 22 stycznia, 2019

Autor:

4.9/5 - (45 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Edek
    wtorek, 22 stycznia, 2019

    Zawsze gdy powstaje coś nowego to można poznać to na targach czy dniach otwartych takiej fabryki. Możliwość zobaczenia to od kuchni jak to jest zrobione daje fajną wiedzę o produkcie. Taka wycieczka aż do siedziby i fabryki Simpson Stron-Tie to fajna sprawa.

  2. Jacek
    środa, 23 stycznia, 2019

    Interesująca jest historia powstawania Firmy Simpson Strong-Tie.Chciałbym osobiście móc zwiedzić tę fabrykę,a także muzeum firmy Gunnebo.Bardzo mnie interesuje poznawanie historii jaki procesu produkcji na własne oczy,a jeśli można się przy okazji czegoś nauczyć dzięki szkoleniom,to jeszcze lepiej.

Podobne artykuły