Drewno konstrukcyjne

Właściwa impregnacja drewna

Drewno od wieków jest wykorzystywane do budowy domów i dachów. W wielu przypadkach stanowi ich główny element konstrukcyjny. Niektórzy twierdzą, że drewno to materiał z “duszą”, który może spełniać swoją rolę bardzo długo pod warunkiem, iż wykonane z niego elementy będą odpowiednio zabezpieczone właściwymi impregnatami.

Impregnacja drewna, zwłaszcza użytkowanego na zewnątrz lub w miejscach trudno dostępnych, jest zabiegiem niezbędnym, który znacznie przedłuża jego żywotność, zabezpiecza je przed niszczeniem przez owady – szkodniki drewna, rozwojem pleśni i grzybów.

Dobór odpowiedniego impregnatu do drewna powinien uwzględniać przewidywane warunki użytkowania elementów drewnianych, stopień ich zagrożenia ze strony m.in. pleśni, grzybów, drobnoustrojów, wilgoci, itp., a także – pożądany wygląd.

Impregnaty rozcieńczalnikowe

Najbardziej popularnym rodzajem impregnatów do indywidualnego użycia są impregnaty rozcieńczalnikowe. Stosuje się je przede wszystkim do impregnacji płotów, altan, podbitek dachowych i innych elementów architektury ogrodowej. Impregnaty rozcieńczalnikowe wykazują wysoką toksyczność do czasu całkowitego wyschnięcia, zatem stosowane mogą być wyłącznie do zabezpieczania drewna użytkowanego na zewnątrz budynku. W tej grupie wyrobów dostępne są preparaty służące do profilaktyki, jak i środki przeznaczone do „leczenia” już porażonego drewna, zwalczające owady i grzyby. Można je nakładać na drewno strugane, jak i nie strugane. Występują jako preparaty bezbarwne lub barwiące na kilka odcieni brązu. Impregnację przeprowadza się za pomocą pędzla lub przez zanurzenie. W przypadku preparatów rozcieńczalnikowych nie należy stosować natrysku ze względu na toksyczne działanie oparów. Impregnowane powierzchnie można następnie pomalować farbami lub lakierem.

Impregnaty barwiące

Impregnaty barwiące umożliwiają dekoracyjne podkreślenie naturalnego rysunku drewna. Nakłada się je na ostrugane elementy drewniane, użytkowane wewnątrz i na zewnątrz domu. Są to preparaty rozpuszczalnikowe, zawierające oprócz środków grzybo- i owadobójczych oraz spoiwa na bazie żywic alkidowych również pigmenty, barwiące powierzchnię drewna na wiele „drewnopodobnych” kolorów. Na rynku dostępne są również preparaty wodorozcieńczalne na bazie żywic akrylowych, ale ze względu na efekt „podnoszenia” włókien drewna należy je nakładać jedynie na powierzchnie dokładnie oszlifowane.

Właściwa impregnacja drewna

Malowanie zewnętrzne

W przypadku malowania zewnętrznego konieczne jest stosowanie przynajmniej jednej warstwy wyrobów kolorowych (choćby zbliżonych do koloru naturalnego drewna). Tylko w ten sposób skutecznie zapobiegniemy szarzeniu powierzchni pod wpływem światła. Specjaliści od renowacji drewna radzą aby stosować trzy warstwy zabezpieczające. Na przykład podkładem do tego typu powierzchni może być bezbarwny Drewnochron Impregnat Głęboko Penetrujący, wystarczy nałożenie jednej warstwy. Następnie należy zastosować dwie warstwy Drewnochronu Impregnatu Kolor, w wybranym odcieniu, odpowiednim dla odnawianej powierzchni.

Jeśli renowacji wymaga podbitka dachowa dobrym rozwiązaniem będzie zabezpieczenie ich warstwą Drewnochronu Impregnatu Głęboko Penetrującego, a później dwiema warstwami Lakierobejcy Super lub Lakierobejcy Żelowej. Można skorzystać także z produktów marki Sigma. Eksperci polecają, jako bazę podkładową Sigmalive VS, a następnie dwa malowania produktem Sigmalife DS.

Totalna ochrona

Inny impregnat Decorator firmy Den Braven zabezpiecza drewniane powierzchnie znajdujące się na zewnątrz budynków, takie jak płoty, mała architektura ogrodowa, bramy, stolarka okienna, drzwiowa, podbitki dachowe, boazeria elewacyjna, okiennice i pergole. Stworzony na bazie mieszaniny żywic alkidowych i biocydów skutecznie chroni te elementy nie tylko przed działaniem wilgoci i promieniowania UV, ale również przed sinizną, grzybami oraz owadami. W przeciwieństwie do zwykłych lakierów nie tworzy on złuszczającej się i odpadającej warstwy, a wnika w głąb struktury drewna. Pokryta impregnatem powierzchnia „oddycha”, dzięki czemu istnieje możliwość odprowadzenia zmagazynowanej w drewnie wilgoci na zewnątrz.

PK

4.7/5 - (27 votes)

Data publikacji: 21 lutego, 2013

Autor:

4.7/5 - (27 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Ania Mal
    czwartek, 23 listopada, 2017

    Bardzo ciekawy artykuł z mnóstwem ważnych informacji. Każdy kto buduje dom powinien mieć pojęcie na ten temat.

  2. Mentor
    piątek, 24 listopada, 2017

    Krótko, zwięźle i na temat – tak można by podsumować ten artykuł. Najważniejsze, że treściwie a sam przekaz jest jak najbardziej zrozumiały. Myślę, że zaczerpniętą stąd wiedzę wykorzystam w niedalekiej przyszłości.

  3. michał
    piątek, 24 listopada, 2017

    Impregnacja drewna to teraz podstawa budowlanki. Bez tego już teraz nikt nie buduje bardzo ciekawy artykuł .

  4. ochroniarz
    piątek, 24 listopada, 2017

    Impregnaty rozcieńczalnikowe stanowią idealną ochronę drewna, niestety nie do zastosowania wewnątrz pomieszczeń. Artykuł nie opisuje szerzej
    impregnatów wodnych, stosowanych wewnątrz pomieszczeń. A ciekaw jestem jakie jest zdanie autora odnośnie skuteczności takich impregnatów. Zastosowałem je u siebie, ale nie jestem z tego powodu zadowolony.

  5. Bogdan R
    piątek, 24 listopada, 2017

    Jestem zwolennikiem budowania domów z bali, drewna takie domy są zdrowe, solidne i praktycznie wieczne. Lubię ten klimat drewnianych domów. Problem jest zawsze jak taki dom zabezpieczyć, czym pokryć drewno, jakich zabezpieczeń unikać a jakich wręcz należy zastosować. W tym artykule jest sporo podpowiedzi. Obecnie zastanawiam się czym zabezpieczyć drewno na zewnątrz – Impregnaty rozcieńczalnikowe stanowią idealną ochronę drewna dzięki za podpowiedź.

  6. Iwko24
    piątek, 24 listopada, 2017

    Własnie w tym roku impregnowałam drewno,a ścislej krzesła i stół balkonowy używając lakierobejcy.Z artykułu wynika,ze specjaliści radzą nakładać 3 warstwy impregnatu.Z lenistwa pomalowałam tylko 2 razy.Mam nadzieję,że jako tako zabezpieczy moje meble.

  7. Adam
    sobota, 25 listopada, 2017

    Odpowiednie zabezpieczenie środkami chemicznymi przed montażem jest potrzebne na przyszłość. Lepiej zapobiegać przed zniszczeniem przez szkodniki niż wymieniać później poszczególne elementy. Dobra ochrona to podstawa przed montażem.

  8. Kryśka
    sobota, 25 listopada, 2017

    Impregnacja drewna to podstawa. Stanowi zabezpieczenie przed szkodnikami. Warto o tym pomyśleć i zakupić odpowiedni impregnat.
    Bez tego się już nie buduje, too jak Amen w pacierzu.

  9. jarecki
    sobota, 25 listopada, 2017

    Żeby zapobiec wszelkim szkodnikom , trzeba drewno zaimpregnować .Szczególnie kiedy drewno jest stosowane na zewnątrz , nalezy dostepnymi impregnatami zbezpieczyć.Dobrymi impregnatami są impregnaty rozcieńczalnikowe.Najlepiej wykonać minimum 2 razy.

  10. jarecki
    sobota, 25 listopada, 2017

    Żeby zapobiec wszelkim szkodnikom , trzeba drewno zaimpregnować .Szczególnie kiedy drewno jest stosowane na zewnątrz , nalezy dostepnymi impregnatami zbezpieczyć.Dobrymi impregnatami są impregnaty rozcieńczalnikowe.Najlepiej wykonać minimum 2 razy.

  11. kos
    sobota, 25 listopada, 2017

    Bardzo dobry artykuł i bez upiększania są tutaj przedstawione metody impregnowania drewna i przyznam się,że teraz drewno które będę wykorzystywał w domu będzie dobrze zaimpregnowane.informacje uzyskane dzięki temu artykułowi pozwolą mi w przyszłości uniknąć wielu błędów przy impregnowaniu i zabezpieczaniu drewna.

  12. hdh
    niedziela, 26 listopada, 2017

    Nigdy nie słyszałam o takich impregnacjach drewna. Po przeczytaniu artykuły myślę że to bardzo ważne dla kogoś kto buduje i chcę żeby dom wyglądał dobrze.

  13. Milka
    niedziela, 26 listopada, 2017

    Dobrze zaimpregnowane drewno to gwarancja długiej użyteczności. Nie słyszałam jeszcze o impregnacie Decorator firmy Den Braven, ale patrząc na zalety trzeba będzie wypróbować. Do tej pory zawsze używałam Drewnochronu, bo spełniał on moje oczekiwania.

  14. irtaka
    niedziela, 26 listopada, 2017

    W dzisiejszyh czasach jest do wyboru i do koloru preparatów do ipregnacji. Nie tylko w elektronice i motoryzacji, tu też wkroczyły nowe “technologie”. A jeszcze nie tak daleko jak 10 lat wstecz: 3 razy pokost i dwa razy lakier lub farba i drewno było “zakonserwowane”.

  15. Polusia
    niedziela, 26 listopada, 2017

    Obecnie bardzo modne i coraz bardziej popularne stają się domy wykonane z naturalnych surowców a takim właśnie jest drewno. Aby cieszyło nasze oko przez długi czas musi zostać ono odpowiednio zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi czy mechanicznymi. W artykule mamy doskonałe przykłady co i w jaki sposób chronić.

  16. Kuba
    poniedziałek, 27 listopada, 2017

    Nie miałem pojęcia, iż na rynku dostępnych jest aż tak bardzo wiele różnych impregnatów do drewna. Najbardziej zainteresował mnie impregnat Decorator firmy Den Braven, który wg opisu jest idealnym zabezpieczeniem do wszelkiego rodzaju drewna. Z pewnością użyję go renowacji ogrodzenia.

  17. adam
    poniedziałek, 27 listopada, 2017

    Szukam impregnatów specjalnie dla drewna bukowego. Możecie Państwo polecić jakieś produkty? Czy Drewnochron będzie odpowiedni dla buku?

  18. Kazimierz
    wtorek, 28 listopada, 2017

    Właściwa impregnacja drewna to podstawa w budownictwie z takiego materiału. Ostatniego lata właśnie uzywałam impregnatu Decorator firmy Den Braven ciekawa jestem jak przetrwa zimę i jakie będą efekty malowania w przyszłym roku ale jak narazie jestem pozytywnej myśli ponieważ zewnętrzny płot mimo już kilkutygodniowego malowania prezentuje się nadal bardzo ładnie .

  19. Ilona Jez
    piątek, 1 grudnia, 2017

    Impregnacja drewna to temat na czasie. Dzięki artykułowi wiem, czego mogę użyć do zaimpregnowania piaskownicy córki 🙂

Podobne artykuły