Rynny metalowe

Właściwy dobór systemu odprowadzenia wód deszczowych

Początkowo rynna miała służyć do odprowadzania deszczówki, chroniąc  tym samym elewacje przed szkodliwym działaniem wody. Od zawsze dopriorytetów należała ochrona domu i trwałość budynku. Obecnie zachowując swoja funkcjonalność, rynna stała się również elementem dekoracyjnym, stanowiącym estetyczne wykończenie dachu. Wreszcie, co nie mniej ważne, dające się zaobserwować w ostatnich latach zmiany klimatyczne skłaniają przy projektowaniu budynków do stosowania zupełnie nowych elementów systemów rynnowych.

Doświadczenie VM ZINC® z systemami odprowadzania wód deszczowych w Europie zostało zapoczątkowane jeszcze w XIX wieku. Od tego czasu VM ZINC® stał się ekspertem w tej dziedzinie, wzbogacając oferowany asortyment o nowe metale i rodzaje wykończenia powierzchni. System odprowadzania wody deszczowej VM ZINC®, wytrzymuje skrajne warunki pogodowe, takie jak grad, duże zmiany temperatury i promieniowanie ultrafioletowe w obszarach silnie nasłonecznionych.Oryginalne rynny VM ZINC® nie wymagają konserwacji i są dostosowane do wszystkich rodzajów wznoszonych budynków. Inwestorzy czerpią ogromne korzyści z etykiety jakościowej materiału PREMIUM ZlNC® oraz szerokiej gamy wykończeń powierzchniowych akcesoriów. Doskonała kowalność cynku oznacza,że może on przyjmować skomplikowane kształty i jest łatwy do obróbki. Umożliwia realizację projektów wnęk, występów, stopni i niestandardowych narożników. Roboty dekarskie oraz wykonanie obróbek wykończeniowych na placu budowy jest dużo łatwiejsze. Różnorodne kształty rynien i akcesoriów są dostosowane do wymagań klimatycznych, tradycji architektonicznych i technik dekarskich. Rynny półokrągłe, kwadratowe, profilowane i skrzynkowe to tylko część oferty kierowanej do wykonawców. Akcesoria,denka rynny, uniwersalne leje spustowe, kolanka, spawane plazmowo rury spustowe,złączki dylatacyjne i haki stanowią kompletne rozwiązanie przystosowane do warunków atmosferycznych panujących w Polsce.

Skuteczność odprowadzenia wód opadowych zależy od zastosowanych przekrojów rynien i rur spustowych w stosunku do powierzchni  dachu, ich ilości oraz od użytych lejów spustowych
Skuteczność odprowadzenia wód opadowych zależy od zastosowanych przekrojów rynien i rur spustowych w stosunku do powierzchni dachu, ich ilości oraz od użytych lejów spustowych

Jak zaprojektować orynnowanie

Aby system odprowadzania wód deszczowych spełniał oczekiwania powinien zostać właściwie zaprojektowany. Szczegółowe zasady określania ilości i miejsca montażu elementów odprowadzania wód deszczowych, w zależności od powierzchni połaci dachu, powinny być przyjmowane na podstawie normy PN-92/B-01707. Zasady doboru wymiarów systemu takie jak: przekroje rynien, średnice rur spustowych opierają się na przyjęciu maksymalnego natężenia opadów na poziomie 3 l/(m² x min). Należy pamiętać, że na projektancie spoczywa obowiązek określenia wymiarów elementów systemu w oparciu o obowiązującą normę. W celu właściwego funkcjonowania systemu rynnowego VM ZINC®, należy przestrzegać zasad opisanych w poniżej publikowanych tabelach.

Ze względu na rozszerzalność cieplną stopu cynkowo-tytanowego, należy stosować złączki dylatacyjne VM ZINK przestrzegając wytycznych zawartych w poradnikach stosowania systemów odprowadzania wód deszczowych.
Ze względu na rozszerzalność cieplną stopu cynkowo-tytanowego, należy stosować złączki dylatacyjne VM ZINK przestrzegając wytycznych zawartych w poradnikach stosowania systemów odprowadzania wód deszczowych.

Szeroka gama metali

Rodzaj zastosowanego metalu jest podstawowym czynnikiem decydującym o wyborze właściwego systemu rynnowego VM ZINC®, w odniesieniu do tradycji regionalnych lub stylów architektonicznych. Obecnie dostępne są systemy rynnowe we wszystkich rodzajach wykończeń powierzchni od naturalnego,poprzez patynowane, do lakierowanych VM ZINC®. Naturalne wykończenie VM ZINC®: naturalny, jasno-szary cynko teksturowanej, świetlistej powierzchni,która przywodzi na myśl świat minerałów. Patynowane wykończenie VM ZINC®: oferujemy dwa rodzaje wykończenia powierzchni: QUARTZ-ZINC® – od samego początku o wyglądzie naturalnej patyny, uzyskiwanej zwykle po kilku latach oddziaływania czynników atmosferycznych oraz ANTHRAZINC® – grafitowy cynk stosowany często w połączeniu z innymi naturalnymi materiałami, które uwypuklają jego elegancki koloryt. W ofercie firmy znajduje się szeroka gama metali.

Prócz stopu cynku i tytanu znajdziemy w niej: – miedź. Materiał ten stanowi często alternatywne rozwiązanie dla inwestora poszukującego rynien i rur spustowych o dużej trwałości. Miedź podobnie jak tytan cynk wymaga konserwacji. Także profesjonalni dekarze lubią posługiwać się tym szlachetnym materiałem: – stal ocynkowana.

Materiał wszech obecny w budownictwie, od lat jest powszechnie stosowany również w Polsce. Produkt ten idealnie nadaje się do budynków przemysłowych i przedsięwzięć remontowych a ograniczonym budżecie.

wlasciwy-dobor-systemu-odprowadzenia-wod-deszczowych_2

Gwarancja

VM ZINC® gwarantuje, że wszystkie wymiary produktów (łącznie z grubością) są zgodne z normami EN 612 i PN EN 612. Zastosowanie standardów jakościowych PREMIUMZINC® stanowi gwarancję satysfakcji zarówno dla wykonawców, jak i inwestorów, którzy otrzymują produkt wart płaconej ceny.

wlasciwy-dobor-systemu-odprowadzenia-wod-deszczowych_1

VM ZINC® są rozprowadzane na całym terytorium kraju poprzez wyselekcjonowaną sieć profesjonalnych dystrybutorów.

UMICORE Marketing Services Polska Sp. z o.o.
ul. Ludwiki 4; 01-226 Warszawa
Tel.: +48 22 632-47-61

www.vmzinc.com.pl
e-mail: vmzinc@vmzinc.com.pl

4.9/5 - (23 votes)

Data publikacji: 18 maja, 2008

Autor:

4.9/5 - (23 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Piotr
    piątek, 6 września, 2019

    W ostatnich latach w Polsce zdarzają się ekstremalne warunki atmosferyczne, zwłaszcza latem. Wysokie temperatury, wichury i gwałtowne deszcze. Warto rynny lepsze jakości na lata odporne na różne obciążenia. Teraz mamy spory wybór materiałów, ograniczać może tylko budżet i projekt.

  2. juustynna
    niedziela, 29 marca, 2020

    Super artykuł!

Podobne artykuły