Woda pitna podczas upałów

Woda pitna podczas upałów
Woda pitna podczas upałów 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom wodę do picia bez względu na ich formę zatrudnienia – umowa o pracę, umowa o dzieło/zlecenie.

Ważne jest, aby woda pitna w firmie była udostępniona pracownikom wykonującym pracę na otwartej przestrzeni w przypadku gdy temperatura otoczenia wynosi 25°C. Z kolei wewnątrz pomieszczeń woda przysługuje pracownikom, jeżeli termometr wskazuje wartość temperatury przekraczającą 28°C. Warto wiedzieć, że za nieprzestrzeganie tych przepisów grozi kara grzywny wynosząca nawet 30 tys. zł.

Szczegóły

Przepisy nie określają ilości wody przysługującej na pracownika w trakcie upałów. Ilość ta powinna zaspokoić potrzeby pracownika w czasie całego dnia pracy, przy czym woda musi być ogólnie dostępna. Ważne jest jednak umiejscowienie źródła wody. Według przepisów miejsce to nie może znajdować się dalej niż 75 m od miejsca wykonywania pracy. Ponadto pracownikom budowy należy zapewnić dziennie 90 l wody na osobę do umycia się.

Kwestia wydajności pracy

Jednak w przypadku firm budowlanych zapewnienie pracownikom dostępu do wody to nie tylko kwestia obawy przed konsekwencjami prawnymi. Jak wiadomo wysokie temperatury powodują obniżenie wydajności pracowników. Zwiększa się ryzyko wystąpienia udaru, zasłabnięć czy skurczów. Szczegóły wymagań w zakresie udostępniania pracownikom wody wynikają z Art. 232 Kodeksu pracy, a także z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.) oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 roku w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. 1996 r. nr 60 poz. 279 ze zm.). Na straży przestrzegania przepisów stoi Państwowa Inspekcja Pracy.


Data utworzenia: 08.10.2018


Komentarze

  • Bartek napisał(a):

    Dobrze, że takie zasady jak dostęp do wody regulują przepisy, pracownik ma mieć dostęp wody, ale może też odmówić wykonywania pracy w określonych warunkach. Fajnie, jak dostęp do wody jest zawsze zapewniony niezależnie od warunków, po za tym dobrze jak toaleta, pomieszczenie socjalne. Warto znać swoje prawa i obowiązki podczas wykonywania zawodu.

  • adam napisał(a):

    W pracy mam zawsze zgrzewkę cisowianki pod ręką, żeby nie kupować słodkiego picia typu cola. Mam 10 kg nadwagi, więc pomału odstawiam wszystko co tuczy bo powoli siadają mi kolana

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły