Wole oko – konstrukcja

Wole oko - konstrukcja
Wole oko - konstrukcja 

Jednym z najtrudniejszych do wykonania elementów dachu dworu są wyszukane lukarny, szczególnie budowane od stuleci tak zwane „wole oka”. Na czym polega ta trudność? Na solidnym wykonaniu pracy przez stolarza i dekarza. O ile wykonanie prostego dachu nie powinno sprawiać wykonawcom żadnych problemów, o tyle ze wspomnianymi lukarnami nie jest to już takie oczywiste…

Problem stworzenia lukarny zaczyna się często już na poziomie projektu, który zwykle nie precyzuje dokładnie kształtu i wymiarów elementów drewnianych. Konstrukcja wolego oka jest uzależniona od pokrycia. Dla dworu możemy wybierać pomiędzy dachówką, gontem drewnianym i strzechą. Najważniejszymi są proporcje wysokości i szerokości ściany frontowej lukarny oraz kąt spadku połaci wolego oka (minimum 12 stopni więcej w stosunku do kąta spadku połaci dachowej). Stosunek wysokości do szerokości lukarny różni się w odniesieniu do zastosowanego pokrycia i wynosi odpowiednio 1:5 dla łupków i gontów, 1:6 dla dachówki karpiówki i 1:10 dla dachówek zakładkowych. Jedną z popularnych metod budowy wolego oka jest promieniste ustawienie krokwi opartych na ścianie frontowej wykonanej w formie krążyny (murowanej lub drewnianej). Poniżej prezentujemy mały fotoreportaż z Międzynarodowych Targów Budownictwa Budma 2011 przedstawiający proces budowy omówionej lukarny.

Wole oko - konstrukcjaWole oko - konstrukcjaWole oko - konstrukcjaWole oko - konstrukcja

Data utworzenia: 05.04.2012


Komentarze

  • zaintresowany napisał(a):

    Wyszukane lukarny są bardzo trudnym do wykonania elementem dachu jednak wspaniale się prezentują i są efektownym uzupełnieniem niebanalnych dachów.Aby wykonać np. "wole oko" należy zatrudnić do tego porządnego fachowca ponieważ nie wszyscy poradzą sobie z tak wyrafinowaną konstrukcją,ale efekt końcowy jest wart wysiłku.

  • inka2 napisał(a):

    Taka lukarna daje ciekawy efekt, ale do jej wykonania potrzebny jest dobry fachowiec. Jeśli ktoś nieumiejętnie wykona wole oko to wyjdzie gorzej niż zwykłe okno dachowe, miałam okazję takie wykonanie zobaczyć. Może właśnie o te proporcje chodzi.

dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Podobne artykuły