Dachy płaskie

Wpływ dobrego wykonania dachu płaskiego nasze zdrowie i niższe rachunki za ogrzewanie

Przy wykonaniu stropodachu nie zapominajmy, że pełni on złożoną funkcję. Po pierwsze jest on stropem położonych poniżej pomieszczeń mieszkalnych, w związku z czym jego złe wykonanie wpływa bezpośrednio na komfort mieszkańców ostatniego piętra w bloku, lub poddasza w domu jednorodzinnym. Po drugie stanowi dach, czyli ma chronić budynek przed wpływami atmosferycznymi, więc przy błędnym wykonaniu może spowodować przecieki do części mieszkalnej oraz straty ciepła od 10 – 25%. Dlatego stropodach jest jednym z najwrażliwszych elementów i musi zostać precyzyjnie wykonany.

Źle wykonana izolacja dachu płaskiego powoduje penetrację wody, a zatem i wilgoci do części pod ociepleniem. Jest to bardzo poważny problem, ponieważ stosując hydroizolację stropodachu oraz paroizolację nie mamy możliwości, by wilgoć ta samoistnie się uwolniła – dlatego też dość szybko zawilgocenie może pojawić się na ścianach niższej kondygnacji, a także na stropie, a także w dowolnym miejscu, niekoniecznie w tym, w którym występuje nieszczelność, co wiąże się ze znacznymi kosztami remontów oraz zwiększonymi opłatami za ogrzewanie, ze względu na straty ciepła.

Zła izolacja może nas również kosztować utratę zdrowia. Pleśń i grzyb, pojawiające się z powodu przeciekania dachu, wydzielają toksyczne chemikalia – mykotoksyny, które mogą być powodem poważnych problemów zdrowotnych, takich jak astma, dysfunkcja nerek, bezsenność, drętwienie kończyn i wiele innych, w najgorszym wypadku może stać się przyczyną raka u osób z osłabionym układam immunologicznym.

Jeżeli rozpoczynasz budowę lub przebudowę domu i chcesz się dowiedzieć, jak właściwie powinna być wykonana izolacja najważniejszych elementów konstrukcyjnych, odwiedź portal Oszczędny dom, www.oszczednydom.pl i policzyć na kalkulatorze energetycznym, ile możesz zyskać.

Wzrost kosztów energii oraz dotacje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę domów energooszczędnych powodują, że dużo się mówi o budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Ważnym motorem motywującym jest również artykuł 9 Dyrektywy 2010/31/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 maja 2010 w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, zgodnie z którym Państwa Członkowskie mają zapewnić, żeby do dnia 31 grudnia 2020 wszystkie nowe budynki były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii. Jeżeli myślimy o sprzedaży mieszkania lub domu w przyszłości, warto już teraz zacząć dążyć do spełnienia standardów na rok 2020 – inaczej będzie ono wykonane w przestarzałej technologii i straci na wartości. W tym kontekście warto również pamiętać, że podstawą budynku energooszczędnego jest dobra izolacja budynku, bez której rozwiązania takie jak wentylacja rekuperacyjna, czy pompy ciepła nie przyniosą wymiernego efektu.

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem mieszkania na ostatnim piętrze, dowiedz się, czy izolacja stropodachu została wykonana poprawnie. Wizualizacje poprawnych rozwiązań dostępne są na stronie www.oszczednydom.pl. Sprawdź, kiedy zostały wykonane prace izolacyjne i czy nie ma groźby zamknięcia wody technologicznej.

5 najważniejszych zasad przy wykonywaniu stropodachu

1. Wszelkie prace należy wykonywać w okresie suchym. Zabronione jest wykonywanie jakichkolwiek prac podczas deszczu (chyba ze przy specjalnym zabezpieczeniu) a ponadto w okresie wzmożonej wilgotności i w niskich temperaturach – na elementach zimnych może pojawić się wyszronienie, a sztuczne, najczęściej bardzo intensywne, osuszanie usunie tylko wilgoć powierzchniową. Nie wolno również dopuścić do zamknięcia jakiejkolwiek wody technologicznej – od strony pomieszczenia nie można dopuścić do penetracji wilgoci do warstw wewnętrznych, a od strony zewnętrznej do penetracji wody pochodzącej z opadów.

2. Wszelkie prace izolacyjne i warstwy należy wykonać zgodnie z instrukcją techniczną produktu i w sposób ciągły. Aby prawidłowo wykonać hydroizolację należy zapoznać się ze specyfikacją produktu i właściwym sposobem ich montażu.

3. Należy zapewnić właściwe odprowadzenie ewentualnej wody powstałej z drobnych błędów wykonawczych w każdej warstwie, przez użycie spadków na warstwach, przekładek drenażowych, itp. Wszystkie warstwy powinny być wykonane zgodnie z przebadanym i sprawdzonym systemem wykonywania stropodachów bez wprowadzania własnych innowacji i redukcji.

4. Izolacja termiczna powinna zostać dobrana z uwzględnieniem dodatkowego obciążenia pionowego – warstwy hydroizolacyjne, śnieg itp. – najlepiej nadają się do tego celu styropiany XPS.

5. Aby izolacja termiczna spełniała swoją funkcję z każdej strony musi zostać połączona do izolacji ścian.

Najważniejsze zasady wykonywania prac oraz ich opis, a także porady ekspertów dostępne są na portalu www.oszczednydom.pl. Osoby planujące budowę domu znajdą w nim ponadto wizualizację 3D elementów konstrukcyjnych, zestawienie błędnych o prawidłowych rozwiązań oraz nowatorski kalkulator do obliczeń energetycznych i związanych z nimi finansowych aspektów eksploatacyjnych budynków.

4.7/5 - (10 votes)

Data publikacji: 17 października, 2014

Autor:

4.7/5 - (10 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Maria
    niedziela, 1 grudnia, 2019

    Zła izolacja to nie tylko strata pieniędzy, ale także strata zdrowia. Niestety, pleśń w domu to nie jest zjawisko bardzo rzadko spotykane, często jest wręcz lekceważone, a przecież ma tak kolosalny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.

Podobne artykuły