Dachy płaskie

Wpusty dachowe na dachu płaskim

W odwodnieniach dachów płaskich stosuje się różnego rodzaju rozwiązania. Niewidoczny na elewacji układ odprowadzenia wody deszczowej wykonany przy użyciu wpustów dachowych może działać w systemie grawitacyjnym lub podciśnieniowym.

Dobór wpustów

Wpusty wraz z akcesoriami dobierane są do wielkości powierzchni dachu oraz funkcji, jaką będzie on pełnił. Inne wpusty stosowane są w związku z tym na dachu służącym jako taras, a inne na dachu zielonym. Wpusty na tarasie wyposażone są w płaską kratkę i można po nich chodzić, na dachu zielonym mają specjalny kosz drenażowy zabezpieczający przed zapchaniem substratem.

Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie wydajności wpustów do wielkości odwadnianej powierzchni i intensywności opadów. Służą do tego specjalne, opracowane przez producentów systemów odwodnień, programy komputerowe. Warto tego dopilnować, bowiem zbyt mała wydajność wpustów uniemożliwi skuteczne odwadnianie i przyczyni się do zawilgocenia elewacji budynku, a zbyt duża – oznacza niepotrzebny wzrost kosztów odwodnienia.

Uwaga: jeżeli zaprojektowane są dwa wpusty, to każdy powinien mieć własną rurę spustową. Wówczas w razie zapchania się jednego z wpustów, drugi zapewni odprowadzenie wody.

Rodzaje systemów

System grawitacyjny jest popularniejszy, bo prostszy i tańszy, a jego zastosowanie polega na grawitacyjnym odprowadzeniu wody opadowej systemem rur układanych ze spadkiem w kierunku odpływu (z wpustów rozmieszczonych na dachu). System ten wymaga stosowania rur spustowych o dużych średnicach, ponieważ podczas odprowadzania wody, część ich objętości zajmuje powietrze, a dodatkowo w rurach mogą osadzać się zanieczyszczenia, ponieważ przy małych opadach szybkość przepływu wody opadowej nie jest duża.

System podciśnieniowy jest droższy i dlatego rzadko stosowany w domach jednorodzinnych. Warto jednak wybrać ten system, ponieważ umożliwia łatwiejsze ukrycie instalacji w konstrukcji dachu płaskiego – rury spustowe mają bowiem mniejszy przekrój niż w systemie grawitacyjnym i mogą być prowadzone bez spadku.

Konstrukcja wpustów uniemożliwia powietrzu swobodny dostęp do instalacji odwodnienia. Po przekroczeniu określonego poziomu, wokół takiego wpustu dopływ powietrza zostaje zamknięty i woda całkowicie wypełnia rury odprowadzające, co w efekcie powoduje zwiększenie szybkości przepływu wody. Zastosowanie systemu podciśnieniowego znacznie ułatwia rozmieszczenie rur pod stropem, co jest szczególnie ważne w przypadku, gdy jest kłopot z zapewnieniem odpowiedniego ich spadku w kierunku podejścia kanalizacyjnego.

5/5 - (7 votes)

Data publikacji: 26 października, 2014

Autor:

5/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły